Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşim benden habersiz yazlık evimizi satmıs

Konuyu Kilitleyin
Old 01-10-2013, 19:49   #1
Konuk

Varsayılan eşim benden habersiz yazlık evimizi satmıs

bir bayanım emekli bankacıyım eşimde emekli ögretmen.10 yıldır ayrıyım ama bosanmadık aldatma nedeni ile ayrıldık dava actım kazandım nafaka alıyoruz ben ve cocuklarım.ortak aldıgımız bir yazlık evimiz var ama tapusu eşimin üstüne benden habersiz yazlık evi satmıs tapu onun üstüne oldugu için bir hak iddaa edebiliyor muyum ne yapmam gerekir neler yapmamı tavsiye edersiniz beni yönlendirir misiniz bu konuda teşekkür ederim.
Old 03-10-2013, 20:08   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşiniz üzerine kayıtlı malları istediği biçimde tasarruf edebilir. Sadece aile konutu için yasadan kaynaklı bir sınırlama vardır. Yazlık aile konutu vasfında değildir.

Bunun dışında eşiniz üzerine kayıtlı başkaca mallar var ise, bu satışı emsal göstererek, kişinin aile birliğinin mal varlıklarını eritmek amacıyla hareket ettiğini kanıtlayarak "tasarruf yetkisinin sınırlandırılması" davasını açabilirsiniz.

Ancak bu belirttiğiniz satışın iptali için yapılacak bir şey yok.

Eğer boşanma davası açmaya karar verirseniz, eşinizin sizin alacak hakkınızı yok etmek için bu satışı yaptığını ispat ederseniz, tasfiye hesabına dahil edilebilecektir.
Alıntı:
2. Eklenecek değerler
MADDE 229. Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.

Bu yazlık 2002 sonrası edinilmişse sizin katılım payı alacağınız vardır. 2002 öncesi edinilmişse, bu yazlığın alımına yaptığınız katkıyı ispat ederek değer artış payı alacağınızı talep ve dava edebilirsiniz.

Bu alacak hakları hakkında bir karar verilebilmesi için; öncelikle boşanmanın gerçekleşmesi gerekmektedir.

Mal rejimi ve tasfiyesi oldukça detaylı bir konudur. Lütfen tanıdığınız bir avukattan doğrudan, yüzyüze destek alınız.

Saygılar
Old 06-10-2013, 10:35   #3
Konuk

avukat bey cevabınız için teşekkür ederim yazlık evimizi 2002 senesinden önce almıstık ortak aldık sadece tapu onun üstüne bu yüzden satabildi ama ikimizde calısıyoruz ben daha fazla maas alıyorum evi ortak aldıgımıza dair şahitlerimiz var tek basına alamayacagı belli ve kanıtlar bulursak bir hak iddaa edebilir miyiz ?

bosanma davası actık bunun dısında hangi davalar acabiliriz pay almak için bizi yönlendirir misiniz ? avukatımız var ama gerekli bilgi acıklama alamadık
Old 06-10-2013, 12:02   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Boşanma davanızın kabul görmesi halinde, bu kararın kesinleşmesinden itibaren 10 yıl içinde, mal rejiminin tasfiyesi ve ev üzerindeki değer artış payı alacağınızı dava ve talep edebilirsiniz.

Evin satın aldığı dönemde çalışıyorsanız, uzman bilirkişilerce o dönem ki maaşlarınız, harcama ve tasarruf oranlarınıza göre bir hesap yapılacaktır. Böylece ev üzerindeki katkınız belirlenir.

Mal rejimi tasfiyesine dayalı davalar boşanma davasından ayrı açılırlar. Ve karar verilebilmesi için boşanmanın kesinleşmesi gerekir.

Daha fazlası için konunun uzmanından doğrudan yardım alınız.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi