Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-07-2009, 10:04   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Vekalet Ücreti

Merhaba,müvekkilin eşinin açmış olduğu boşanma davasına vekaleti sundum.Bir de şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtım.Dosyalar şehir dışında.İlk duruşmaya(davacı eşin açmış olduğu)mazeret gönderdim.Duruşma günleri bildirildi.

Taraflar barıştı.Sözleşme imzalamamıştık.Bu durumda asgari tarifenin tamamını talep edebilir miyim?
Müvekkilin davayı takip etmek istemiyorum,feragat ediyorum.... diye yazılı beyanını aldım.
Bu durumda vekalet ücretinin tahsili için ne yapmamı önerir siniz?
Old 06-07-2009, 16:55   #2
m_argun

Özlem Hanım,
AAÜT'nin 5 ve 6. maddesi sorularınızın cevaplarını vermektedir. Dosyaya mazeret göndermeniz vekalet ücreti kazanmanıza engel teşkil etmez. Sözleşme yapmamış olmanız halinde yine ücrete hak kazanırsınız. Zira yine tarifenin 1. maddesi de bunu düzenlemektedir.

Davadan feragat edilmiş olması müvekkilden alacağınız değil sadece karşıdan alacağınız vekalet ücretini etkiler.(tarife madde 6) Açtığınız davada zaten davadan feragat edilmiş karşı vekalet ücreti alamazsınız. Cevap verdiğiniz davada da ondan da feragat edilmiş anladığım kadarıyla, delillerin toplanmasına ilişkin ara karardan önceyse tarifenin yarısına hak kazanırsınız, sonraysa tamamına.

Özetle, sözleşme yapmamanız VÜ hak kazanmanıza engel değil. (icra takibine de) Mazeret göndermiş olmanız da engel değil. Her iki davada da müvekkilden VÜ hak kazanırsınız. Karşı vekalet ücretini de müvekkilin eşinin feragat ettiği davadan alırsınız (yarım veya tam). Mahkeme takdir etmezse temyiz edin.
Baroya bildirerek müvekkiliniz aleyhine icra takibi yapabilirsiniz. Karşı vekalet ücreti içinde kararı bekleyin.
Saygılarımla
Old 06-07-2009, 16:56   #3
Av. Eugen Huber

Davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulhte ücret

MADDE 6 – (1) Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur.
Old 06-07-2009, 19:29   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Açmış olduğumuz boşanma davasının duruşma günü geldi ara karar henüz yerine getirilmedi.Tensip zaptı tebliğ edilmedi.Dolasıyla yarım vekalet ücretine hak ettiğimi düşünüyorum.

Davalının açmış olduğu davaya ise vekalet koyup cevap ilekçesini gönderdim.Duruşmaya katılamadım.Burda vekalet ücretinin yarım veya tam olacağı konusunda tereddüte düştüm. Mazeret gönderdiğim dosya.

Bugün vekalet ücretini tahsil ettim.

Davadan feragat etmeyi düşünmüyorum.Duruşmaya girmeyip müracaata bırakmayı düşünüyorum.Sorumlu olabilir miyim?Müvekkilden davayı takip etmeyeceğim.Feragat ediyorum.Avukatımında takip etmesini istemiyorum diye beyanını aldım.

Yanıtlarınız için çok teşekkür ediyorum...
Old 06-07-2009, 22:10   #5
m_argun

Özlem Hanım; müvekkilinizden alınmış belgeniz var. Herhangi bir sorun olmaz. Kaldı ki diğer eş açtığı davadan feragat etmiş. Bu da barıştıklarını gösteriyor. Elinizde belge olmasaydı dahi sıkıntı olmazdı. Müracaata bırakacağım demişsiniz. Bunda da bir sorun olmaz nihayetinde müvekkil o yöndeki iradesini size yazılı açıklamış. Saygıylar.
Old 07-07-2009, 12:30   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan m_argun
Özlem Hanım; müvekkilinizden alınmış belgeniz var. Herhangi bir sorun olmaz. Kaldı ki diğer eş açtığı davadan feragat etmiş. Bu da barıştıklarını gösteriyor. Elinizde belge olmasaydı dahi sıkıntı olmazdı. Müracaata bırakacağım demişsiniz. Bunda da bir sorun olmaz nihayetinde müvekkil o yöndeki iradesini size yazılı açıklamış. Saygıylar.

Çok teşekkür ediyorum.Diğer eş davadan feragat etmedi.Ben duruşmaya girmemelerini önerdim.Karşı tarafın vekili ise davaya girelim feragat edelim demiş.Şehir dışında olduğu için benim açımdan sıkıntı olacak.O yüzden birde davadan feragat etmektense müracaata bırakmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum.
Dosyaya herhangi bir beyanda bulunmadım.Sorumluluğum doğar mı diye tedirgin oldum.

Saygılarımla
Old 07-07-2009, 12:47   #7
Aybüke Kağan

Alıntı:
MADDE 6 – (1) Anlaşmazlık, davanın konusuz kalması, feragat, kabul ve sulh nedenleriyle; delillerin toplanmasına ilişkin ara kararı gereğinin yerine getirilmesinden önce giderilirse, Tarife hükümleriyle belirlenen ücretlerin yarısına, karar gereğinin yerine getirilmesinden sonra giderilirse tamamına hükmolunur.

Ara kararın GEREĞİNİN yerine getirilmesinde kasededilen nedir?

Davacı olduğum bir dosyamda delil listesi için kesin süre verildi ve delil listesini sunduk,ticari defterlerimizi ibraz ettik. Bir sonraki celse davalı taraf geldi.Davayı kabul etti. Hakim, delillerin toplanması ara kararı yerine getirilmediğinden ücretin yarısına hükmetti.Tüm dellilerin toplanması mı,yoksa bir tane bile olsa delil toplandığında tam ücrete hükmedilmesi mi gerekir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi