Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vasiyetnamenin Tenfizi Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-10-2020, 23:18   #1
av.omergorkemoz

Varsayılan Vasiyetnamenin Tenfizi Davası

Müvekkilimizin murisi ölmeden önce tek vasiyetname ile mallarını yasal mirasçıları arasında paylaştırmış, vasiyetname açılmış ve kesinleşmiş. Vasiyetname harici herhangi bir mal bulunmamaktadır.

Şimdi vasiyetname de yer yasal mirasçılardan yalnızca 2 kişi vasiyetnamenin tenfizini istemekte. Diğerlerinin talepleri yok. Ancak vasiyetnamenin tenfizini isteyen 2 kişi ile birlikte müteveffa 1 kardeşe daha taşınmazı eşit(toplam 3 kişi)şekilde bırakmış. Yine 2 kişiden birine başka bir taşınmazın tamamının bırakmış durumda. Ayrıca tenfiz talebi olmayan 4 yasal mirasçıya da bir başka taşınmazı eşit şekilde bırakmış. Birde tenfiz talebinde bulunan kişilerden birine tenfiz talebinde bulunmayan kişilere bırakılmış yerin üzerinde yer alan kavak ağaçlarını tenfiz talebinde bulunan kişiye bırakmış durumda.
1-Biz vasiyetnamenin tenfizini isterken bu 2 kişinin vekaleti ile işlem yapabilir miyiz ? Yoksa 3 kişi oldukları yer için diğer kardeşin vekaletine ihtiyacımız var mı ?
2- diğer sorum kavak ağaçları bulunan taşınmaz 4 kız kardeşe bırakılmış bu kişilerin tenfiz talebi yok. Bu durumda talebimiz ne olmalı nasıl bir yol izlemeliyiz ?
Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadım. Biraz kafam karıştı açıkçası. Şimdiden vakit ayırıp cevap veren meslektaşlara teşekkür ederim.
Old 16-10-2020, 13:55   #2
Cumhur Okyay

Yalın bir anlatım ile, vasiyetnamenin tenfizini isteyen kişi ya da kişilerin amacı; vasiyetname ile kendilerine bırakılan menkul ve gayrmenkullere kavuşmaktır. Kim istiyorsa, açar dâvasını. Ancak verilecek karar vasiyetnamenin aynen tenfizine şeklinde olmamalıdır. Dâvanın nisbi ve peşin harcı yatırılacak, yanı sıra Yeni Tapu Sicili Tüzüğü'ne göre, mahkeme kararının hüküm fıkrasında, taşınmazların tüm özellikleri( mevkii, ada, parsel, vs.vs.)sıra halinde belirtilecektir. Kolay gelsin.
Old 16-10-2020, 14:34   #3
av.omergorkemoz

üstadım öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki kavak ağaçları ile ilgili talebimiz nasıl olmalı ?
Old 16-10-2020, 15:09   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan av.omergorkemoz
üstadım öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Peki kavak ağaçları ile ilgili talebimiz nasıl olmalı ?
Kavak ağacı menkul maldır,ağaçların durumunu ve kardeşlerinin ilişkisini, bir birlerine tavrını( şiddet mi, uyum mu) bilmiyorum. Ben olsam,gider alırım. Her ihtimale, diğer mirasçı mı keser götürür bilmiyorum. Diğer mirasçılara kesinleşmiş vasiyetnameden de söz ederek bir ihtarname göndermek yerinde olur, olur ki, ağaçların başına bir şey gelirse, bedeli istenir. Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi