Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

taraf çokluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-06-2012, 12:57   #1
AVUKAT1753

Varsayılan taraf çokluğu

herkese içten selamlar.
bir işyerinde çalışan 10 dan fazla işçi işten çıkarılmışlar ve işverene karşı dava açmak istiyorlar.
1-ben bu işçilerin tamamı adına tek bir dava ile tazminat davası açabilirmiyim yoksa herbiri adına ayrı ayrı mı dava açmam gerekir.?
2-bunun için kıdem, ihbar vs. sürelerinin yani tazminat taleplerinin farklı olması bu durumu etkiler mi.? teşekkürler.
Old 07-06-2012, 13:06   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
herkese içten selamlar.
bir işyerinde çalışan 10 dan fazla işçi işten çıkarılmışlar ve işverene karşı dava açmak istiyorlar.
1-ben bu işçilerin tamamı adına tek bir dava ile tazminat davası açabilirmiyim yoksa herbiri adına ayrı ayrı mı dava açmam gerekir.?
2-bunun için kıdem, ihbar vs. sürelerinin yani tazminat taleplerinin farklı olması bu durumu etkiler mi.? teşekkürler.
Sayın AVUKAT1753;

Her bir işçi için ayrı dava açmanız gerekmektedir.

Saygılarımla..
Old 07-06-2012, 13:23   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın AVUKAT1753;

Her bir işçi için ayrı dava açmanız gerekmektedir.

Saygılarımla..
Sayın Ekici, ben zorunlu olmadığını düşünüyorum. HMK 57 nci madde gereği davacılar arasında ihtiyari dava arkadaşlığı vardır ve tamamı birlikte dava açabilir gibime geliyor. Saygılar.
Old 07-06-2012, 13:59   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın Ekici, ben zorunlu olmadığını düşünüyorum. HMK 57 nci madde gereği davacılar arasında ihtiyari dava arkadaşlığı vardır ve tamamı birlikte dava açabilir gibime geliyor. Saygılar.
Sayın Av. İbrahim YİĞİT;

HMK 57. madde kapsamındaki değerlendirmenize katılamıyorum. İlgili madde düzenlemesindeki fıkraları sırasıyla inceleyelim:

"İhtiyari dava arkadaşlığı" Madde 57:
Alıntı:
Birden çok kişi, aşağıdaki hâllerde birlikte dava açabilecekleri gibi aleyhlerine de birlikte dava açılabilir:

Alıntı:
a) Davacılar veya davalılar arasında dava konusu olan hak veya borcun, elbirliği ile mülkiyet dışındaki bir sebeple ortak olması.
Somut durumda "ortak" bir alacaktan bahsetmek mümkün değildir.

Alıntı:
b) Ortak bir işlemle hepsinin yararına bir hak doğmuş olması veya kendilerinin bu şekilde yükümlülük altına girmeleri.
Dava konusu hakta ortaklık söz konusu olmadığı ve iş akdinin feshinin "yararlarına doğmuş bir hak olan ortak işlem" olarak nitelendirilemeyeceğinden bu fıkranın da kapsam dışı olduğu kanaatindeyim.

Alıntı:
c) Davaların temelini oluşturan vakıaların ve hukuki sebeplerin aynı veya birbirine benzer olması.
Her bir işçinin aynı anda çıkarılmış olması, dava arkadaşlığının gerçekleşebilmesi için kanaatimce yeterli değildir. Her birinin işe başlangıç zamanları(kıdemleri), aldıkları ücret, yaptıkları fazla çalışma, vs.. farklılıklar arz edebileceği için sadece haklı nedene dayanmayan bir feshin, hukuki sebeplerin aynı ve/veya benzer olduğu anlamına getirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla..
Old 07-06-2012, 14:16   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av. İbrahim YİĞİT;

HMK 57. madde kapsamındaki değerlendirmenize katılamıyorum. İlgili madde düzenlemesindeki fıkraları sırasıyla inceleyelim:

"İhtiyari dava arkadaşlığı" Madde 57:

Somut durumda "ortak" bir alacaktan bahsetmek mümkün değildir.

Dava konusu hakta ortaklık söz konusu olmadığı ve iş akdinin feshinin "yararlarına doğmuş bir hak olan ortak işlem" olarak nitelendirilemeyeceğinden bu fıkranın da kapsam dışı olduğu kanaatindeyim.

Her bir işçinin aynı anda çıkarılmış olması, dava arkadaşlığının gerçekleşebilmesi için kanaatimce yeterli değildir. Her birinin işe başlangıç zamanları(kıdemleri), aldıkları ücret, yaptıkları fazla çalışma, vs.. farklılıklar arz edebileceği için sadece haklı nedene dayanmayan bir feshin, hukuki sebeplerin aynı ve/veya benzer olduğu anlamına getirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılarımla..

Bana göre yasa maddesinin c bendi ( "davaların temelini oluşturan vakıaların" ve "hukuki sebeplerin" "aynı veya benzer" olması ) açık olarak birden fazla davacının hukuki sebebi aynı olan (aynı fesih iradesi ve gerekçesi ile) davayı birlikte açmaları için dayanak oluşturmaktadır.Taleplerin miktar veya talep kalemlerinin birbirinden farklı olması davayı birlikte açamayacakları anlamına gelmez. Malumunuz usül ekonomisi de bunu gerektirir.
Old 07-06-2012, 14:26   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT

Sayın Ekici'nin yanıtına katılıyorum. HMK'dan sonra Bakırköy'de 13 işçi için tek dilekçede dava açtım. Tensiple birlikte hepsi tefrik edildi. İlk duruşmasına geçen hafta girdik. Davalı vekili itiraz etmişti. Duruşmada da "Olur mu hiç" demişti. Hakime Hanım bana "N'apmışsınız avukat bey" deyince ben "Adaletin hızlandırılması için bundan daha iyi çözüm olur mu? Tek dosya üzerinden davayı yürüteceksiniz, dosyalar aynı bilirkişiye gidecek, bilirkişi masrafı az olacak, 13 dosyaya 10 dakikada bakacaksınız. Ama bunu Yargıtay'a anlatamıyoruz. " dedim. Hep birlikte gülüştük. Duruşma bitince tek zaptı alan davalı vekili "Böyle iyi oldu" deyince " Ama az önce olmaz, diyordunuz" dedim. Hakime hanıma da"Amacımın yarısı hasıl oldu" dedim.
Old 07-06-2012, 14:32   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
...Hakime hanıma da"Amacımın yarısı hasıl oldu" dedim.

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi