Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-12-2013, 10:29   #1
mdelen82

Varsayılan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi

2014 yılı Avukatlık Asgari Ücret
Tarifesi 28/12/2013 tarihli resmi gazetede
yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

2014 yılı Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 28/12/2013 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kaynak : resmi gazete
Old 07-01-2014, 11:20   #2
namutenahi

Tarifede sadece rakamsal değişiklikler yoktur, meslektaşların ayrıntılı şekilde incelemesini tavsiye ederim.
Old 15-01-2014, 14:50   #3
oğuzkaan

Eski tarifede yer alan 12/2 "Şu kadar ki asıl alacak miktarı 3.666,66 TL’ye kadar olan davalarda avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra mahkemelerinde takip edilen davalar için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez." hükmü kaldırılmış... oldukça önemli değişiklik
Old 17-01-2014, 16:43   #4
mdelen82

evet bu değişikliğe göre

0-12.500 TL arası asliye hukuk mahkemelerinde 1.500,00 TL dir. Ancak vekalet ücreti asıl alacağı geçemez. 12.500,00 TL den fazlası için nispi hesap yapılır.

Örnek verirsek;1-750 tl NİN VEKALET ÜCRETİ 2013 yılında 440,00 TL iken 2014 te 750 tl olacaktır.
1
Old 17-01-2014, 16:48   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Tüketici Hakem Heyetine Başvurularda da ne kadar vekalet ücretine hükmedileceğinin belirlenmesi isabetli olmuş..

6. İl ve ilçe tüketici hakem heyetleri nezdinde sunulacak hizmetlerde, hizmete konu işin değerinin % 12’sinden aşağı olmamak üzere. Ancak hizmete konu işin değeri maktu ücretin altında ise hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedilir. 250,00 TL
Old 21-01-2014, 11:26   #6
Av.Kaan

Seri davalarda dilekçe yazım ücreti verilmesi uygulamasının da önüne geçilmiş, her bir dava için ayrı vekalet ücreti hükmedilecek.

Ayrıca, vekalet ücretinin yarısına hükmedileceği durumlar olan delillerin toplanmasına ilişkin ara kararın gereğinin yerine getirilmesi düzenlemesi de ön inceleme tutanağının imzalanması olarak değiştirilmiş.
Old 10-01-2015, 21:51   #7
zgrkbl

Varsayılan 2014'te yapılan şikayetler

Alıntı:
Yazan Av.Ufuk Bozoğlu
Tüketici Hakem Heyetine Başvurularda da ne kadar vekalet ücretine hükmedileceğinin belirlenmesi isabetli olmuş..

6. İl ve ilçe tüketici hakem heyetleri nezdinde sunulacak hizmetlerde, hizmete konu işin değerinin % 12’sinden aşağı olmamak üzere. Ancak hizmete konu işin değeri maktu ücretin altında ise hizmete konu işin değeri kadar avukatlık ücretine hükmedilir. 250,00 TL
Sayın üstadım, bu konuda merak ettiğim bir husus var sizin ve nezdinizde tüm üyelerin değerli yorumlarını bekliyorum. 2014 yılında 50 civarında şikayette bulundum. O sırada vekalet ücretine hükmedilmiyordu hiçbir başvurum henüz sonuçlanmadı bence 2015 AAÜT'nin 21. maddesi gereğince 2015'te sonuçlanan her iş başvuru için vekalet ücreti almalıyım diye düşünüyorum. Çok mu iyimserim.
Old 16-01-2015, 17:00   #8
aykut

Alıntı:
Yazan zgrkbl
Sayın üstadım, bu konuda merak ettiğim bir husus var sizin ve nezdinizde tüm üyelerin değerli yorumlarını bekliyorum. 2014 yılında 50 civarında şikayette bulundum. O sırada vekalet ücretine hükmedilmiyordu hiçbir başvurum henüz sonuçlanmadı bence 2015 AAÜT'nin 21. maddesi gereğince 2015'te sonuçlanan her iş başvuru için vekalet ücreti almalıyım diye düşünüyorum. Çok mu iyimserim.

2015 yılında da vekalet ücretine hükmedilmeyecek. Neden 2015 yılında sonuçlanacak işlerde vekalet ücreti alacağınızı düşünüyorsunuz anlayamadım.
Old 18-01-2015, 15:10   #9
zgrkbl

Alıntı:
Yazan aykut
2015 yılında da vekalet ücretine hükmedilmeyecek. Neden 2015 yılında sonuçlanacak işlerde vekalet ücreti alacağınızı düşünüyorsunuz anlayamadım.

Sayın Üstad'ım
2015 yılı AAÜT'nin "Madde 20 — Avukatlık ücretinin takdirinde, hukuki yardımın tamamlandığı veya dava sonunda hüküm verildiği tarihte yürürlükte olan tarife esas alınır." Hükmü böyle düşünmem yol açıyor. Örneğin geçen yıl açtığımız maktu ücrete tabi işler bu yıl içinde kesinleşirse açıldığı değil kararın kesinleştiği tarihte yürürlükte olan tarife uygulanmıyor mu ? İlginiz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Old 18-01-2015, 15:46   #10
zgrkbl

Sayın Üstad'ım
2015 yılı AAÜT'nin 2. Bölüm 6. maddesine tüketici hakem heyetlerinde vekalet ücretine karar verilmesi yönünde bir madde eklenmiş ve 20. Maddesi Avukatlık ücretinin takdirinde, hukuki yardımın tamamlandığı veya dava sonunda hüküm verildiği tarihte yürürlükte olan tarife esas alınır." Hükmünü içerdiğinden böyle düşünmeme yol açıyor. Örneğin geçen yıl açtığımız maktu ücrete tabi işler bu yıl içinde kesinleşirse açıldığı değil kararın kesinleştiği tarihte yürürlükte olan tarife uygulanmıyor mu ? İlginiz için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Old 19-01-2015, 14:34   #11
aykut

Tüketici Hakem Heyetleri Yönetmeliği 22. madde ''(7) Tüketici hakem heyetlerinde taraflar, avukatla temsil edilebilir. Tarafların avukatla temsil edilmesi durumunda, tüketici hakem heyetleri tarafından lehine karar verilen tarafın avukatına vekâlet ücreti ödenmesine karar verilmez.'' kısmı,

Yine aynı yönetmelik 28. madde ''(5) Tüketici hakem heyetinin tüketici lehine verdiği karara karşı yapılan itirazın kabulü durumunda mahkemece tüketici aleyhine, avukatlık asgari ücret tarifesine göre nispi tarife üzerinden vekâlet ücretine hükmedilir. Tarifenin maktu vekâlete ilişkin hükümleri uygulanmaz.'' kısmı,

Ve Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 12. madde '' (1) Tüketici hakem heyetlerinin tüketici lehine verdiği kararlara karşı açılan itiraz davalarında, kararın iptali durumunda tüketici aleyhine, avukatlık asgari ücret tarifesine göre nisbi tarife üzerinden vekâlet ücretine hükmedilir.'' kısmını birlikte değerlendirdiğimde, tarifenin 2. bölüm 6. maddesinde belirtilenin müvekkilden alınması gereken ücret olduğunu, buna karşın hakem heyetlerinin ayrıca vekalet ücretine hükmetmeyeceğini düşünüyorum.

Yanılıyor da olabilirim tabi, üstadlarımız varsa yardımcı olsunlar bize.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi