Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim rızam olmadan oturduğumuz evi sattı,evimizde kira vererek oturuyoruz ancak evi alanlar bizi evden çıkaracaklarını söylüyorlar,ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 03-12-2011, 02:22   #1
Konuk

 
Acil Eşim rızam olmadan oturduğumuz evi sattı,evimizde kira vererek oturuyoruz ancak evi alanlar bizi evden çıkaracaklarını söylüyorlar,ne yapabilirim?

Merhaba,eşim 6 ay önce oturduğumuz evi benden habersiz,sessiz sedasız sattı.Evi satın alanlar,eşimin akrabası.Üzüntüden ben ve çocuklarım hasta olduk.Evimiz bulunduğumuz yerin en güzel eviydi ve dile kolay 25 senemiz o evde geçmişti,evi binbir zorlukla yapmıştık,satılacağı aklımın ucundan geçmezdi.

Evi alanlar,eve eşimin borçlarından(çok mütevazi yaşarız,eşim borcun nedeni için,bilmiyorum nasıl olsu deyip sıyrılıyor)banka el koymasın diye yardım amaçlı aldıklarını,gerekli parayı temin ettiğmimizde evi onlardan alacağımızı,o vakte kadar evimizde kirayla oturacağımızı söylediler,sevindim.Kira sözleşmesini ne zaman yapacağız diye eşime sorduğumda,biz sözleşmeyi yaptık dedi.Eş(kadın)onayı,imzası vb alınmadan bu işler nasıl yürüyor,anlamıyorum.

Evimizde kirayla oturuyoruz ancak 1 aydır,Ocak ayına girdiğimiz gün,eşyalarımızla bizi dışarı atacaklarını söylüyorlar.Evi satın alırken yardım amaçlı almışlardı ancak evi çok beğendiklerini ve kendileri eve yerleşeceklerini,evin sefasını süreceklerini dile getiriyorlar ben ise evimden çıkmak istemiyorum,kirayı uzatmak istiyorum,yanaşmıyorlar oysa düne kadar iyi niyetli görünüyorlardı,eşimin ise ağzını bıçak açmıyor,psikolojik tedavi görmeye başladı,hepimiz çok sarsıldık.

Kira sözleşmesini uzatıp,senelerimin geçtiği evimde,evi satın alana dek kirayla oturmak istiyorum,en kısa sürede harekete geçeceğim,ne yapabilirim,nerden başlayabilirim?Yardımcı olursanız çok sevinirim.Saygılar.
Old 03-12-2011, 10:21   #2
kezzy

 
Varsayılan

Sayın katılımcı;
Kira sözleşme tarihiniz nedir? Satış ne zaman gerçekleşti? Taşınmazın kaydında aile konutu şerhi işlenmiş miydi? Satış gereçek bir satış olmamakla birlikte sadece borçlardan dolayı muvazalı olarak mı satış gibi gösterildi? Bu satış ile ilgili tarafların arasında başka sözleşme yapıldı mı? vs...

Sorunuza cevaplar verebilmek için daha ayrtıntılı bilgilere ihtiyaç olduğundan verilen bilgiler çerçevesinde sağlıklı cevaplar vermek mümkün değil.

Hak kaybına uğramamak için DOĞRUDAN bir avukattan hukuki desdek almanızı önemle hatıralatırız.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür ederiz.
Saygılar
Old 03-12-2011, 22:38   #3
av.faruk

 
Varsayılan

"TMK Madde 194 - Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz.

Rızayı sağlayamayan veya haklı bir sebep olmadan kendisine rıza verilmeyen eş, hakimin müdahalesini isteyebilir.

Aile konutu olarak özgülenen taşınmaz malın maliki olmayan eş, tapu kütüğüne konutla ilgili gerekli şerhin verilmesini isteyebilir.

Aile konutu eşlerden biri tarafından kira ile sağlanmışsa, sözleşmenin tarafı olmayan eş, kiralayana yapacağı bildirimle sözleşmenin tarafı haline gelir ve bildirimde bulunan eş diğeri ile müteselsilen sorumlu olur."

TMK'da aile konutunun eşlerin iyi kötü tüm günlerinin geçtiği , anılarla dolu , acı tatlı tüm hatıraların yaşandığı , yaşam faaliyetlerini yoğunlaştırdıkları bir taşınmaz olması gerektiği yargıtay kararlarında belirtilmiştir. Eğer eviniz kaydında aile şerhi olmasa dahi, bu şekilde bir ev ise, aile konutu olarak kullanabilecek başka bir ev de bulunmuyorsa, TMK nın 194. maddesine dayanarak satış işleminin iptalini isteyebilirsiniz.
Old 05-12-2011, 01:55   #4
Konuk

 
Varsayılan Teşekkürler

Cevap için çok teşekkür ederim Faruk Bey,kolay gelsin,hoşçakalın.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Eşim vefat etti oturduğumuz yere aile konutu çıkarabilir miyim ? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 4 01-11-2011 18:34
Eşim benden habersiz 2 katlı evimizi sattı,evimi geri almak için yasal yollar açık mı? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 22-08-2011 21:13
hiçbir maddi güvencem ve üzerime mal yok boşanırsam oturduğumuz evden bir hak talep edebilir miyim Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 1 23-02-2011 17:23
Kiracı 1 ay önceden haber vererek kira akdini istediği zaman feshedebilir mi? hukukçuyum Meslektaşların Soruları 2 12-12-2009 00:54
eşim benim rızam olmadan oğluma babasının adını verdi.beni hiç yerine koydu. müberra Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 4 23-10-2007 08:40


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04695201 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.