Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bedelli Askerlik ve Yaş Tashihi

Yanıt
Old 24-11-2011, 13:59   #1
Covuc

 
Soru Bedelli Askerlik ve Yaş Tashihi

Sevgili meslektaşlar daha dün bir, bugün iki derken bedelli askerlikten yararlanabilmek için yaşını büyütmeyi planlamaya başlamış müvekkiller. Ayrıntılar için meclisten haber beklemek durumundayız ancak iki ön sorum olacak bu konuda;

1- Etik ya da değil, haklı ya da haksız yaş büyütme davasının açılma tarihi ve karar tarihi açısından çeşitli seçenekleri düşünürsek, bedelli askerliğe etkisi nasıl olacaktır ?

2- Yargılamada, gerçekten doktor raporuyla 30 yaşının üstünde olduğu tespit edilecek kişinin bedelli askerlikten faydalanmaması gibi bir ihtimal hukuka uygun olabilirmi ?

Bu sorulara, gerekçeli cevaplar alabilirsek pek çok kişiye faydalı olacağı kanaatindeyim. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 24-11-2011, 14:17   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Covuc
Sevgili meslektaşlar daha dün bir, bugün iki derken bedelli askerlikten yararlanabilmek için yaşını büyütmeyi planlamaya başlamış müvekkiller. Ayrıntılar için meclisten haber beklemek durumundayız ancak iki ön sorum olacak bu konuda;

1- Etik ya da değil, haklı ya da haksız yaş büyütme davasının açılma tarihi ve karar tarihi açısından çeşitli seçenekleri düşünürsek, bedelli askerliğe etkisi nasıl olacaktır ?

2- Yargılamada, gerçekten doktor raporuyla 30 yaşının üstünde olduğu tespit edilecek kişinin bedelli askerlikten faydalanmaması gibi bir ihtimal hukuka uygun olabilirmi ?

Bu sorulara, gerekçeli cevaplar alabilirsek pek çok kişiye faydalı olacağı kanaatindeyim. Şimdiden teşekkür ederim.

Yükümlünün yapmış olduğu yaş düzeltmesi askerlik çağına girmeden yapılmalıdır.Bu konunun belirlenmesinde mahkeme karar tarihi değil kesinleşme tarihi esas alınır.Karar kesinleşme tarihinde yükümlünün eski doğumluları askerlik çağına girmemiş olmalıdır.(As.K.m.81)
Old 24-11-2011, 14:21   #3
avmurat

 
Varsayılan

Yasada düzeltilmiş yaşın dikkate alınmayacağına dair hüküm olmadığı sürece düzeltilmiş yaşa göre işlem yapılacaktır.
Old 24-11-2011, 17:09   #4
olgu

 
Varsayılan

Dava sonuçlanana kadar, bedelli askerlik hala geçerli olacak mı?
Old 25-11-2011, 14:52   #5
JACELYN

 
Varsayılan

Ben de sayın Olgunun görüşüne katılıyorum. Sonuçta bedelli askerlikten yararlanmanın belirli bir süresi ( örnek veriyorum kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 2 ay içinde gibi)olacaktır. Bu sürede yaş düzeltme davasının açılıp, sonuçlanıp kesinleşmesi çok zor bir ihtimal.
Old 25-11-2011, 15:22   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

 
Varsayılan

Yaş düzeltmeleri dikkate alınmayacaktır şeklinde açıklama yapıldı...
Old 31-05-2012, 11:11   #7
ekinheval

 
Varsayılan

25.05.2012 tarihi itibariyle 81. maddede değişiklik yapılmıştır.
ESKİ DÜZENLEME
YAŞLARINI DEĞİŞTİRENLER
MADDE 81 - (Değişik: 2850 - 20.11.1935) Askerlik çağına girdikten sonra yaşlarını değiştirenlerin yaşlarında yapılan değişikliğin askerliklerine tesiri yoktur. Ancak son yoklama görmemiş olanlardan nüfus kütüğünde yazılı yaşları, şahıslarına uygun görülmiyenlerin yaşlarının tashihini nüfus kanununa göre aid olduğu mahkemeden istemek üzere askerlik meclisleri veya askerlik daire ve şube reisleri veya mahallinin en büyük mülkiye memuru tarafından müddeiumumiye müracaat olunur ve bilmuhakeme takdir olunacak yaşa göre askerlikleri yaptırılır.
Askerlik meclislerinin veya askerlik daire ve şube reislerinin veya mahallin en büyük mülkiye memurunun istemesi üzerine yaşları değiştirilenlerden değişen yaşlarına göre son yoklama görmemiş veya görmekte bulunmuş olanların yaşıtlarile yoklamaları yapılır. Arkadaşları son yoklama görmüş olanlardan 23 yaşını bitirmemiş bulunanlar yalnız muvazzaf hizmete ve 23 yaşını bitirmiş olanlar 86 ncı madde hükmüne tâbi tutulurlar ve muvazzaf hizmetini yaptıktan sonra yaşıtlarının bulunduğu sınıfa geçirilirler.
Askerlik çağına girmezden evvel yaşlarını değiştirenlerin değişen yaşları kabul olunur. Bunlardan yaşlarını büyütmüş olanlar değişen yaşlarına göre arkadaşları son yoklama görmemiş veya görmekte bulunmuş iseler arkadaşları veçhile yoklamaları yapılır. Yaşıtları son yoklama görmüş bulunanlar hakkında ise emsallerinin sevkedilmediğine göre 84 ve sevk edildiklerine göre 86 ncı maddeler mucibince muamele yapılır.

YENİ DÜZENLEME
MADDE 15- 1111 sayılı Kanunun 81 inci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“MADDE 81- Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri askerlik işlemlerinde dikkate alınmaz. Ancak; yoklamaları sırasında aile kütüğünde yazılı yaşları ile görünümleri uyumlu olmayanlardan kayden yaş düzeltmelerine engel bulunmayanların yaşlarının düzeltilmesi için askerlik şubesi başkanı tarafından Cumhuriyet Savcısına müracaat olunur ve yargılama sonucuna göre askerlikleri
yaptırılır.
Birinci fıkra uyarınca yaşları düzeltilenlerden düzeltilen yaşlarına göre henüz askerlik çağına girmemiş olanların yoklamaları emsalleri ile birlikte yapılarak silahaltına alınırlar. Birinci fıkra uyarınca yaşları düzeltilenlerden düzeltilen yaşlarına göre askerlik çağına girmiş ancak yirmiüç yaşını bitirmemiş olanlar yoklamalarını müteakip emsalleri ile birlikte silahaltına alınırlar. Düzeltilen yaşlarına göre yirmiüç yaşını bitirmiş olanlar ise yoklamalarını müteakip Millî Savunma Bakanlığınca belirlenecek sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk edilirler. Askerlik çağına girmeden önce yaşlarını büyütmüş olanların yoklamaları değişen yaşlarına göre yapılır. Yaşıtları yoklama görmüş bulunanlar hakkında 86 ncı madde uyarınca işlem yapılır.”
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Düşük bedelli Kira sözleşmesi ile birliKte yüksek bedelli olanın da icraya konulması oguzhand0 Meslektaşların Soruları 17 14-11-2011 01:29
YTL - TL bedelli cek Av.DM Meslektaşların Soruları 10 17-10-2011 20:29
götürü bedelli eser sözleşmesinde kararlaştırılandan daha yüksek bir bedel ödenmesi melbaska Meslektaşların Soruları 1 03-07-2009 19:09
Harca Esas Değer/Eski Tarihli-Döviz Bedelli Sözleşme Jeanne D'arc Meslektaşların Soruları 10 01-12-2008 14:30


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04280400 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.