Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbİr Talebİnİn Reddİ GerekÇesİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-07-2011, 21:44   #1
Av. Eugen Huber

Varsayılan Tedbİr Talebİnİn Reddİ GerekÇesİ

Değerli meslektaşlarım.
Tapu tashih davası açtım. Sebebi: 1987 tarihşnde yapılan ifraz işleminde Ahmet'in 50 m2 yeri Mehmet'in adına yazılmış. Bu durum gerçek durumu yansıtmadığı için TEDBİR TALEPLİ tashih davası açtım. Ama hakşm şu gerekçeyle talebimi reddetti:
"Davanın konusu şuyulandırma ile ilgili imar uygulamasının iptaline ilişkin olmakla, öncelikle işlemin iptali ile ilgili idare mahkemesinde dava açıp bu davada tedbir talep edilmesi, açılacak bu davanın dosyamız için bekletici mesele yapılması gerektiğinden davacı vekilinin tedbir talebinin bu aşamada reddine karar verildi.."
Sayın meslektaşlarım ben inanın pek birşey anlamadım. Anlayan ve izah edebilecek meslektaşlarımın görüşlerinş bekliyorum.
NOT: 3 davalıdan ikisi zaten devirleri (muazzalı olarak) 3. kişilere yaptı. Sadece biri kaldı. Bunlara ayrıca muvazaalı satış işlemlerinin de iptalini de talep etmiştim.
Old 17-07-2011, 09:06   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için...

Sayın meslektaşım,

Alıntı:
"Davanın konusu şuyulandırma ile ilgili imar uygulamasının iptaline ilişkin ...

1)Davanızın konusu nedir ?

Alıntı:
davacı vekilinin tedbir talebinin bu aşamada reddine...

2)İ.Tedbir talebinizin içeriği ?

Saygılarımla
Old 17-07-2011, 16:13   #3
Av. Eugen Huber

1.KONUSU : ....... ilçesi ... ada ... parselde kayıtlı bulunan taşınmazdaki hukuki sebepten yoksun tapu kaydının düzeltilmesi,davalılar adına kayıtlı bulunan paylardan 36/205’in iptaliyle, bunun müvekkilimiz adınatesciline ve ayrıca davalılardan Ahmet adına Mehmet tarafından yapılan vaki satış işleminin de muvazaa sebebiyle iptaline karar verilmesi istemidir.

İşte dava dilekçemde davanın konusunu bu şekilde belirttim. Zira 1987 senesinde o bölgede bir ifraz işlemş yapılmış. Ve müvekkilin 36 m2'lik yeri hiçbir sebebi yokken komşu parsel sahibi davalıların murisi adına geçmiş.

2. Davalı sayısı 3 kişi (Murisleri öldüğü için) : 36:3: 12'şer m2.. Bir tanesi dava açılmadan hemen önce 3. şahsa satış yapmış. Bir tanesi biz davayı açar açmaz satıişı yaptı. Bari sonuncusunu kurtaralım dedim ama hakimin kararı yukarıdaki gibi..
Yani bu halliyle ilk duruşmada kök davalıların hiçbir tapuda kayıtlı olmayacak. İşte o yüzden muvazaalı satışların da iptalini talep ettim..

Teşekkür ederim.
Old 17-07-2011, 18:25   #4
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Görüş

Sayın meslektaşım,

1.Siz davanızı TMK.m.1024'e dayandırarak ..."hukuki sebepten yoksun tapu kaydının düzeltilmesi..."ni ve i.tedbir talep etmişsiniz,

2.Mahkeme de,
21.İptalini talep ettiğiniz tescilin "hukuki sebepten yoksun" olmadığını; "şuyulandırma ile ilgili imar uygulamasına..." dayandığını tespit etmiş.

2.2."öncelikle işlemin iptali ile ilgili idare mahkemesinde dava açıp bu davada tedbir talep edilmesi, açılacak bu davanın dosyamız için bekletici mesele yapılması gerektiğinden davacı vekilinin tedbir talebinin bu aşamada reddine karar" vermiş...

Değerlendirme.
1.İ.Tedbir alınabilmeliydi!
2.Tescilin "hukuki sebepten yoksun" olmadığı tespiti ile dava reddedilebilirdi de!

Görüş:
1.Uygun gerekçelerle yeniden tedbir istenilmeli,
2.Tapu kayıtları incelenmeli,
3.Ara kararı doğrultusunda işlem yapılmalı

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi