Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Bankadaki Hesap Edinilmiş Mal Mıdır?

Yanıt
Old 02-05-2006, 21:24   #1
erirba

 
Varsayılan Bankadaki Hesap Edinilmiş Mal Mıdır?

eşlerden birinin 2002 yılından sonra kendi adına açtığı mevduat hesabindaki parası edinilmiş mal kapsamına girer mi, yoksa bu paradan alınan gelir mi edinilmiş mal kapsamındadır? cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Old 02-05-2006, 22:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Merhaba,

Yasal düzenleme şöyledir:

TMK Madde 219.- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.
Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:
1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,
2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,
3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,
4. Kişisel mallarının gelirleri,
5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler

Edinlimiş mal sayılmayan değerler de söyle düzenlenmiştir:

TMK:Madde 220.- Aşağıda sayılanlar, kanun gereğince kişisel maldır:
1. Eşlerden birinin yalnız kişisel kullanımına yarayan eşya,
2. Mal rejiminin başlangıcında eşlerden birine ait bulunan veya bir eşin sonradan miras yoluyla ya da herhangi bir şekilde karşılıksız kazanma yoluyla elde ettiği malvarlığı değerleri,
3. Manevî tazminat alacakları,
4. Kişisel mallar yerine geçen değerler


Bu durumda bankadaki paranın edinme biçimi önemlidir.
TMK 219 gereği örneğin çalışma karşılığı elde edilmiş ise edinilmiş mal sayılacaktır,

TMK 220 gereği de ise,çalışma karşılığı olmayan veya karşılıksız kazanım diye değerlendirilecektir.Malın kendisi değil ama bu kişisel malın gelirleri paylaşıma konu edilecektir.Para ise faizi hesaplamaya girecektir.

İspat :
TMK Madde 222/son:Bir eşin bütün malları, aksi ispat edilinceye kadar edinilmiş mal kabul edilir.



Saygılar
Old 03-05-2006, 11:17   #3
erirba

 
Varsayılan

Merhaba; verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Saygılar
Old 03-05-2006, 11:45   #4
Veysel

 
Varsayılan edinilmiş mal

Sayın Kayar ; 2002 yılından sonra eşlerden birine miras yolu ile birtakım gayrimenkuller kaldı. Bu eş bunları satarak ve buna aile birikimlerini de ekleyerek bir veya birkaç gayrimenkul aldığını farzedelim. Ve bu al-sat birkaç defa olduğunda yıllar sonra eşlerin ayrılmaları durumunda, edinilmiş mallara katılma rejimine göre miras yolu ile edinilen bu kişisel malların maddi değeri eşler ve hakim tarafından nasıl ve neye göre tespit edilecek ? Türk aile yapısı dikkate alındığında binde bir olabilecek bir olasılık ama, yasanın uygulanması açısından çok karışık bir durum değil mi?
Yoksa eski yasa daha mı iyiy di?

Karışık gibi görünen bu olasılık için yorumlarınız için teşekkür ederim.
Saygılarımla...
Old 03-05-2006, 20:44   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Sn.Veysel

Miras yoluyla edinilen mallar hangi tarihte edinilirse edinilsin kişisel mal sayıldığından boşanma,ölüm veya başka bir mal rejimi seçilmesi nedeniyle tasfiyeye girmeyecektir.

Fakat miras geliri ile alınan mal içinde edinilmiş mal sayılan ve 2002 sonrası çalışılarak elde edilmiş para varsa diğer eşin tasfiye alacağı olacaktır.Katılmış olan miktar tasfiyeye tabidir.Tasfiyede nelerin ekleneceği,nelerin çıkarılacağı ve artık değerin nasıl olacağına ilişkin yasal düzenleme ilgili bölümde fazlaca ayrıntılı düzenlendiğinden gönderme yapmakla yetiniyorum.

Edinilmiş mallara katılma rejimi tasfiyesi oldukça zor ve zaman alan bir süreç.Hele işin içine işletmeler vb.gibi konular girerse. Bazı ülkelerde ise bu kadar büyük ayrıntılara girmeyip elde ne varsa onun paylaşımı şeklinde düzenlemeler yapıldığı bilgisini hatırlıyorum.

Fakat,sonuç olarak mal ayrılığı rejimine göre edinilmiş mallara katılma rejiminin daha adil ve eşitlikçi olduğunu düşünüyorum ısrarla.

Saygılar
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi,Boşanma Davası,Katkı Payı ve Tasfiye Av.Ali Osman Özdilek Aile Hukuku Çalışma Grubu 56 29-03-2017 02:38
Edinilmiş Mala Katılma Tapu İptali denipre Aile Hukuku Çalışma Grubu 16 19-10-2012 11:20
Edinilmiş Mallara Katılma Rejimi ve Uygulama Sorunları Sertifika Programı Av.Habibe YILMAZ KAYAR Aile Hukuku Çalışma Grubu 0 12-11-2006 09:13
edinilmiş mal ihtilafı... muhatap Meslektaşların Soruları 5 12-10-2006 09:14


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04039192 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.