Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

doğum izni

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2008, 12:41   #1
Av.Yasemin Işık

Mahçup doğum izni

Merhaba arkadaşlar,
iinden çıkamadığım bir problem konusunda yardımınıza ihtiyacım var. Müvekkilim izine ayrılmadan 7 aylık hamile iken erken doğum yapıyor. 31.03.2008 tarihinde doktor tarafından düzenlenen iş göremezlik belgesinde de 31.03.2008-25.05.2008 tarihine kadar rapor alıyor. Ancak çalıştığı işyerinin işlerini evden takip etmesi için işyerine ait telefon veriliyor, bu süreçte bir işte sorun yaşıyorlar bunun üzerine işveren zaten kaç gündür işe gelmiyorsun diyerek telefonda seni işten çıkarıyorum diyor. Sorunum şu ki müvekkilim izni bitmiş olmasına rağmen işverenden ücretsiz izin talep etmemiş çünkü işveren fiilen izin vermiş. Bu durumda işverenden önce bir ihtarname çekerek ücretsiz izin hakkının kullanıldığı ileri sürülebilr mi? Herkese iyi çalışmalar.
Old 07-07-2008, 16:31   #2
İhsan Yıldırım

Ücretsiz izin talebi, işverene yazılacak bir dilekçe ile olur. İşveren de işçinin ücretsiz izin talebini uygun bulduğuna dair bir yazı verir. (Bu yazının sadece ispat için olduğunu düşünüyorum çünkü işverenin izni vermeme yetkisi yok) İhtar şeklinde yapılacak bir talep değildir. sorudan herşeyi net anlayamadım ama şayet İş Yasasındaki doğumdan önce ve sonra 8'er haftalık süre geçmiş ve buna rağmen hala işe dönmemişse, ücretsiz izin talebi de yoksa, işverenin haklı nedenle fesih hakkı doğmaktadır. Bunu 6 iş günü içinde kullanırsa da haklı nedenle fesih meydana gelmiş olur.
Old 15-03-2011, 14:31   #3
iyakupoglu

Alıntı:
Yazan İhsan Yıldırım
Ücretsiz izin talebi, işverene yazılacak bir dilekçe ile olur. İşveren de işçinin ücretsiz izin talebini uygun bulduğuna dair bir yazı verir. (Bu yazının sadece ispat için olduğunu düşünüyorum çünkü işverenin izni vermeme yetkisi yok) İhtar şeklinde yapılacak bir talep değildir. sorudan herşeyi net anlayamadım ama şayet İş Yasasındaki doğumdan önce ve sonra 8'er haftalık süre geçmiş ve buna rağmen hala işe dönmemişse, ücretsiz izin talebi de yoksa, işverenin haklı nedenle fesih hakkı doğmaktadır. Bunu 6 iş günü içinde kullanırsa da haklı nedenle fesih meydana gelmiş olur.
Kaldı ki, sorunun cevabı işyerinin iş güvencesi hükümlerine tabi olup olmadığına göre de değişebilir düşüncesindeyim.
Old 15-03-2011, 16:20   #4
beyazbulut

Tarihlere bakmadan okumayın.Yoksa benim gibi ne, nasıl yani der durursunuz. Biraz geç olmuş
Old 15-03-2011, 17:33   #5
iyakupoglu

Alıntı:
Yazan beyazbulut
Tarihlere bakmadan okumayın.Yoksa benim gibi ne, nasıl yani der durursunuz. Biraz geç olmuş
Bugün itibariyle iş güvencesi hükümleri de sorunun cevabında etkili olur düşüncesiyle not babında eklemiştim. Cevabi anlamda oldukça geç olduğunun farkındayım
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi