Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Mahkemesinin Son Celsesine Katılmayıp Karar Verilirse Temyiz Süresi Nasıl Olur..

Yanıt
Old 05-05-2008, 12:32   #1
MASSAN

 
Varsayılan İş Mahkemesinin Son Celsesine Katılmayıp Karar Verilirse Temyiz Süresi Nasıl Olur..

İyi günler..Müvekkilim için İş Mahkemesine dava açtk,son duruşmaya davalı vekili gelmedi ve mazeret yolladı.Mahkeme de mazereti reddetti.
İş mahkemesinde Temyiz Süresi Normal Şartlarda tefhimden itibaren 8 gün ise,10 gün önceki son duruşmaya gelmeyen davalı vekilinin mazrereti de red olduğu için karar kesinleşmiş sayılır mı...
Old 05-05-2008, 18:08   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan MASSAN
İyi günler..Müvekkilim için İş Mahkemesine dava açtk,son duruşmaya davalı vekili gelmedi ve mazeret yolladı.Mahkeme de mazereti reddetti.
İş mahkemesinde Temyiz Süresi Normal Şartlarda tefhimden itibaren 8 gün ise,10 gün önceki son duruşmaya gelmeyen davalı vekilinin mazrereti de red olduğu için karar kesinleşmiş sayılır mı...


Sizce karar davalı vekiline tefhim edilmiş mi?

Bu sorunun yanıtı yanıtınızı oluşturuyor.

Saygılarımızla...
Old 05-05-2008, 19:30   #3
MÜVEKKİL

 
Varsayılan

Sayın Avukatım tefhim edilmezse tebliğ şarttır. temyiz süresi tebliğle başlamaktadır.tecrübeli meslektaşlar için basit olan şeyler mesleğe yani başlayanlar için zor olabiliyor nede olsa onlar ince eleyip sık dokuyor.
Old 05-05-2008, 19:31   #4
Av.Ergün Vardar

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan MASSAN
son duruşmaya gelmeyen davalı vekilinin mazrereti de red olduğu için karar kesinleşmiş sayılır mı...

Davalının yalnız dilekçesi gelmiş,kendisi yokluk durumunda,o zaman karar da yokluğunda olmaktadır.
Old 06-05-2008, 10:47   #5
Av. Suzan ŞEN

 
Varsayılan

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu'nun 8. maddesine göre;
"İstinaf yoluna başvurma süresi, karar yüze karşı verilmişse nihaî kararın taraflara tefhimi, yokluklarında verilmiş ise tebliği tarihinden itibaren sekiz gündür." ancak henüz istinaf mahkemeleri uygulaması olmadığına göre;bu hüküm Yargıtay yolu ile temyiz için geçerli kabul edilmektedir. Dolayısıyla,sorunuzun yanıtı karar davalı vekilinin yokluğunda verilmiş kabul edileceğinden kesinleşmiştir.
Old 06-05-2008, 11:50   #6
Av. Asena

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Suzan ŞEN
5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu'nun 8. maddesine göre;
Dolayısıyla,sorunuzun yanıtı karar davalı vekilinin yokluğunda verilmiş kabul edileceğinden kesinleşmiştir.

Davalının yokluğunda verilen karar nedeniyle kesinleştiğine kanaat getirmek ne kadar doğrudur? Kanun açıkça tefhimden itibaren, taraf yokluğunda ise tebliğden itibaren dememiş midir? Her ne kadar mazeret reddedilse de davalının duruşmada var olduğu mu kabul edilecek? Mazeret sunmadığımız ve bilfiil bulunmadığımız duruşmada, duruşmada var kabul edilmesi mümkün müdür? Bu halde karar verilmesi halinde temyiz süremizin tefhimle başlayacağının düşünülmesini hukuka uygun bulmuyorum.

Kanun tarafların varlığı halinde tefhimden, yokluğu halinde tebliğden itibaren sürelerin başlayacağını öngörmüştür. Kesinleşme için kararın tebliğ edilmesi, davalı yanın da temyiz süresi içinde temyize gitmemesi gerekmektedir.
Old 06-05-2008, 12:04   #7
Av. Suzan ŞEN

 
Varsayılan

cevabınıza katılıyorum,metni yazarken dikkatsizlik etmiş olduğumu ancak şimdi fark ettim. kanun maddesinden de anlaşılacağı üzere aslında karar kesinleşmemiştir,tebliğden itibaren 8 gün geçmekle kesinleşecektir, demeye çalışıyordum. bu yazım hatasından dolayı özür diler, düzelttiğiniz için teşekkür ederim.
Old 07-05-2008, 16:39   #8
yaclo

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av. Asena
Davalının yokluğunda verilen karar nedeniyle kesinleştiğine kanaat getirmek ne kadar doğrudur? Kanun açıkça tefhimden itibaren, taraf yokluğunda ise tebliğden itibaren dememiş midir? Her ne kadar mazeret reddedilse de davalının duruşmada var olduğu mu kabul edilecek? Mazeret sunmadığımız ve bilfiil bulunmadığımız duruşmada, duruşmada var kabul edilmesi mümkün müdür? Bu halde karar verilmesi halinde temyiz süremizin tefhimle başlayacağının düşünülmesini hukuka uygun bulmuyorum.

Kanun tarafların varlığı halinde tefhimden, yokluğu halinde tebliğden itibaren sürelerin başlayacağını öngörmüştür. Kesinleşme için kararın tebliğ edilmesi, davalı yanın da temyiz süresi içinde temyize gitmemesi gerekmektedir.
Sayın meslektaşım,
Mazeret sunulan ve mazereti reddedilen tarafın dıruşmada varlığından söz edilmesi mümkün değildir. Bu durumda, kararın yokluğunda verilmiş sayılması gerekir ve sürenin tebliğinden itibaren başlayacağı kabul edilmelidir. Karar kesinleşmemiştir. İyi çalışmalar
Old 07-05-2008, 17:18   #9
Av. Asena

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yaclo
Sayın meslektaşım,
Mazeret sunulan ve mazereti reddedilen tarafın dıruşmada varlığından söz edilmesi mümkün değildir.

Sayın yaclo, düşüncenize katılıyorum. Sayın Şen'in beyanından hareketle, soru sorarak tam tersi bir düşüncede olduğumu ifade etmek istemiştim. Kaldı ki yazım hatasına düştüğünü ve aynı kanaatte olduğunu o da beyan etmiştir.

Toparlamak gerekirse, olmadığımız, mazeretimizin de kabul edilmediği bir duruşmada var yazılmamız mümkün olmadığı gibi, var olduğumuzdan hareketle kararın kesinleşmiş olduğunu kabul etmemiz de mümkün değildir.

Ne güzel hepimiz hemfikiriz
Old 02-08-2010, 13:16   #10
binnur.arslan

 
Varsayılan

cevap olarak epey geç kalmış olsam da Baki Kuru'nun kitabından okuduğum kadarıyla;iş mahkemesinin yargılamanın bittiğini bildirerek hükmün tefhimi için tayin etmiş olduğu oturumda (bknz. 5521 s. k.m. 7; HUMK m. 489 son cümle,)iki taraf ya da taraflardan biri hazır bulunmazsa, hüküm , taraflar hazırlarmış (veya gelmeyen taraf hazırmış) gibi vicahi (yüzlerine karşı) verilmiş , yani tefhim edilmiş sayılır (bknz. 5521 s. k. m. 7; HUMK m. 473,II)
Old 02-08-2010, 13:39   #11
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan binnur.arslan
cevap olarak epey geç kalmış olsam da Baki Kuru'nun kitabından okuduğum kadarıyla;iş mahkemesinin yargılamanın bittiğini bildirerek hükmün tefhimi için tayin etmiş olduğu oturumda (bknz. 5521 s. k.m. 7; HUMK m. 489 son cümle,)iki taraf ya da taraflardan biri hazır bulunmazsa, hüküm , taraflar hazırlarmış (veya gelmeyen taraf hazırmış) gibi vicahi (yüzlerine karşı) verilmiş , yani tefhim edilmiş sayılır (bknz. 5521 s. k. m. 7; HUMK m. 473,II)

Okuduğunuz kitapta, "iki taraf" olarak mı geçmektedir.

Ben maddeyi de alıntılayayım.

Alıntı:
MADDE 7 - İş mahkemelerinde şifahi yargılama usulü uygulanır. İlk oturumda mahkeme tarafları sulha teşvik eder. Uzlaşmadıkları ve taraflar veya vekillerinden birisi gelmediği takdirde yargılamaya devam olunarak esas hakkında hüküm verilir.

İş Kanunu'nun 79'uncu maddesinde yazılı uzlaşma teşebbüsünün yapılmamışolması dâvanın kabulüne ve görülmesine mâni teşkil etmez.

Old 25-01-2013, 10:14   #12
çözümhukuk

 
Varsayılan

Değerli meslektaşlarım,
İş mahkemesi'nde karar davalının yokluğunda verildi.Temyiz süresi ne zaman başlayacak?Tefhimden mi, tebliğden mi itibaren?Yukarıda farklı görüşler var.Bu konuda Yargıtay kararı yok mudur?
Saygılarımla...
Old 25-01-2013, 10:35   #13
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan çözümhukuk
Değerli meslektaşlarım,
İş mahkemesi'nde karar davalının yokluğunda verildi.Temyiz süresi ne zaman başlayacak?Tefhimden mi, tebliğden mi itibaren?Yukarıda farklı görüşler var.Bu konuda Yargıtay kararı yok mudur?
Saygılarımla...

Sizin süreniz tefhimden, davalının süresi tebliğten itibaren başlayacaktır.
Old 25-01-2013, 10:45   #14
Cumhur Okyay

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sizin süreniz tefhimden, davalının süresi tebliğten itibaren başlayacaktır.

Her konudaki cozum icin,hemen, hakkindaki yargitay kararina mi basvurmak gerekiyor!
Old 25-01-2013, 11:09   #15
Av.Suat Ergin

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Her konudaki cozum icin,hemen, hakkindaki yargitay kararina mi basvurmak gerekiyor!

Tabii ki her konu için Yargıtay kararı aranmamalı. Bunu THS'de defalarca yazdık. Ama maalesef bazı meslektaşlar bizim yazdıklarımıza, Yargıtay kararı olmadan güvenmiyorlar.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Karar Harcı Ödenmeden Karar Temyiz Edilebilir Mi? Av.mdogan Meslektaşların Soruları 6 16-09-2010 16:01
Tüketici Mahkemeleri Temyiz Süresi ockforever Hukuk Soruları 2 28-03-2008 21:04
İdari Para Ceza Dilimlerinde Değişiklik Yapan 2006 Tarihli Anayasa Mahkemesinin Karar üye19870 Meslektaşların Soruları 1 12-11-2007 15:17
Fazladan alınan Temyiz onama harcının iadesi nasıl olur. barisugan Meslektaşların Soruları 1 22-05-2007 17:52


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05138206 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.