Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Banka kredi sözleşmesinin temliki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2011, 11:31   #1
mertt_onn

Varsayılan Banka kredi sözleşmesinin temliki

Sayın meslektaşlarım, müvekkilim A bankasının genel kredi sözleşmesinde müşterek müteselsil kefil durumunda olup kredi sözleşmesinde 2 tane rehinli araç var.A bankası tahsilde tekerrür olmamak kaydıyla ilamsız ve rehnin paraya çevrilmesi takibi başlatmış.A bankasının vekiliyle görüştüm borç miktarı bugün itibariyle 60.000 TL ama 40.000 TL ye dosyayı kapatma imkanlarının bulunduğunu söyledi.Biz de dosyayı temlik almak istiyoruz ama banka 40.000 TL bedelle temliği verecek.Benim sorum şu eğer 40.000 TL bedelle temlik alırsak araçlar satılıp paraya çevrilince, garameten paylaşıma gidilecek ve temlik bedeli, satış masrafları toplamından hesaplanacak, vekalet ücreti ve faiz işlemeyecek diye biliyorum.
Ama A bankasının vekiliyle görüşüp icrada olan hem ilamsız hem de rehin dosyasından haricen tahsil ettik yada feragat ettik diye beyanlarıyla bu dosyaları kapatıp noterden rehin sözleşmesini temlik alıp yeni bir dosyayla rehnin paraya çevrilmesini başlatsam daha mı uygun olur yada başka bir yol var mıdır?Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim...
Old 14-12-2011, 09:58   #2
avmhmtslh

Rehin dosyasında ve ilamsız takipte feragat ettik tahsil ettik vs. gibi bir beyanla artık bankanın alacağı kalmamış olacaktır. Bu durumda olmayan bir alaaın temliki de mümkün olmayacağından bu yolu kullanmamanızı öneririm. Ancak temlik tarihinde var olan bir alacak temlik edilebilir.

Ayrıca temlik tarihinden itibaren temlik bedeline faiz işletebilirsiniz ve yine araç rehni ile ilgili dosya size temlik edilmiş olmakla eğer rehin ilk sırada ise herhangi bir garamenin söz konusu olmayacağını satıştan gelen tüm bedelin (temlik bedeli ve bu tarihten sonra yaptığınız masraf ve vekalet ücreti de dahil) size ödenmesi gerektiğini düşünüyorum. Saygılar....
Old 16-12-2011, 16:01   #3
mertt_onn

Teşekkür ederim...Gerçi her ne kadar cevabınız gelmeden önce dosya üzerinden aldım şimdilik bir problem yok gibi..İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi