Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma protokolündeki bir maddede sorun

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-09-2010, 11:18   #1
av.Berfu

İnceleme boşanma protokolündeki bir maddede sorun

Karşılıklı anlaşmalı boşanma protokolünde, taraflardan birinin babasına ait olan evi diğer tarafa devredeceğine ait beyanı var, ben sözleşmenin o maddesinin geçersiz olacağını düşünüyorum, çünkü taşınmaz tarafın kendine ait değil, bu şartı sözleşmeye nasıl ekleyebiliriz ki diğer taraf mağdur olmasın, babanın ayrıca bağış sözleşmesi mi yapması gerekir, ya da bu protokole şerh düşmesi mi gerekir? Fikirlerinizi rica ediyorum.Saygılar.
Old 21-09-2010, 11:33   #2
ncoban

babasına ait olduğunu belirtmeden direkt ada ve parsel numarasını yazıp bu taşınmazın devredileceğini belirtseniz olur sanırım.Bildiğim kadarı ile anlaşmalı boşanmalarda mahkeme taşınmazın malik araştırmasını yapmıyor.
Old 21-09-2010, 12:04   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ncoban
babasına ait olduğunu belirtmeden direkt ada ve parsel numarasını yazıp bu taşınmazın devredileceğini belirtseniz olur sanırım.Bildiğim kadarı ile anlaşmalı boşanmalarda mahkeme taşınmazın malik araştırmasını yapmıyor.

İcrası nasıl olacak?
Old 21-09-2010, 12:14   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ncoban

Yapıyor. Değilse,sorudaki gibi büyük kargaşalar oluşur.
Old 21-09-2010, 22:55   #5
mustafa_1977

bir anlamda 3. şahsın edimini taahhüt olarak düşünebilirmiyiz acaba,
Old 22-09-2010, 07:22   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan mustafa_1977
bir anlamda 3. şahsın edimini taahhüt olarak düşünebilirmiyiz acaba,

Düşünemeyiz. Çünkü 3. kişinin edimini taahhüdün söz konusu olabilmesi için en azından ortada bir 3. kişinin taahhüdü olmalı ve yine 3. kişinin edimini taahhüt eden kişinin bu edimi ifa etmeye kendisinin muktedir olması gerekir ki somut olayda -anlatıma göre- bu imkan yok.
Old 22-09-2010, 07:44   #7
üye14072

staların dedği doğru,

eğer sıfır sorun istiyorsanız öyle yapmak gerekir.

sıfır sorun,
bir daha problem çıkmaz,

dava da çıkmaz,

bence

taraflar vazgeçmeden siz bu sözleşmeyi mahkemeden geçirin,

sorun çıkarsa,

dava açarsınız
sözleşmenin yorum,
edimin ifası,
edim ortada yoksa veya ifası imkansızsa bedeli,

sürer gider,

sevgiler

NOT bu yorum tamamen espridir.
Old 24-09-2010, 14:16   #8
av.Berfu

Öncelikle fikir beyan edenlere teşekkür ediyorum, araştırmalarım sonucu izlediğim yöntemi paylaşmak istedim, boşanma protokolü 2 kişi arasında olur, 3 kişinin bu protokole etkisi olamaz, kişi kendisine ait olmayan gayrimenkulu başkasına devretmeyi tahahhüt etmiş olsa bile tasarruf yetkisi olmadığı için sözleşmeye dayanarak hiçbir hak öne süremeyiz..
Old 24-09-2010, 15:57   #9
Av.Tuğba Göktepe

Böyle birşeye araştırılmadan izin verilmiş olsa,her boşanmak isteyen herhangi birinin evini boşanma protokünde eşine devri konusunda söz verebilir))
Old 25-09-2010, 13:32   #10
Avukaat

Değerli Meslektaşım,
benim annem ve babamda boşandılar ve boşanırken de babam, dedeme ait evlerden kendisine düşecek miras hissesini de tazminat olarak verdi.
ancak evin ada parsel numaralarını belirtmelisiniz, ayrıca protokole "eğer evin mülkiyetinin geçirilmesinde bir sorun olursa evin değeri kadar tazminat miktarı ödenecektir" ibaresi koymanız sizin yararınıza olacaktır. çünkü dedenin kendi borcundan dolayı evin satıldığı veya üzerinde yüklü miktarlarda haciz olduğu veya ipotekli olduğu düşünülürse müvekkiliniz hakkını alamayabilir.

yardımcı olabildiysem ne mutlu...
Old 25-09-2010, 14:22   #11
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukaat
Değerli Meslektaşım,
benim annem ve babamda boşandılar ve boşanırken de babam, dedeme ait evlerden kendisine düşecek miras hissesini de tazminat olarak verdi.
ancak evin ada parsel numaralarını belirtmelisiniz, ayrıca protokole "eğer evin mülkiyetinin geçirilmesinde bir sorun olursa evin değeri kadar tazminat miktarı ödenecektir" ibaresi koymanız sizin yararınıza olacaktır. çünkü dedenin kendi borcundan dolayı evin satıldığı veya üzerinde yüklü miktarlarda haciz olduğu veya ipotekli olduğu düşünülürse müvekkiliniz hakkını alamayabilir.

yardımcı olabildiysem ne mutlu...

Miras hissesinin devri ile murisin malının devrini taahhüt etmek farklı şeylerdir. Kişi miras hissesini temlik edebilir, çünkü o hisse müstakbel alacağıdır ve tasarruf hakkı kendisindedir.

Murise (veya yaşıyorsa babaya) ait mal ise, takdir edersiniz ki kendisine ait değildir.
Old 25-09-2010, 15:25   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Avukaat
neticede isteyebileceğini söylüyorum

Neyi isteyebileceğini söylüyorsunuz sayın meslektaşım?

Somut olayda miras hissesini değil, yaşayan babanın taşınmazını taahhüt etmiş...
Old 25-09-2010, 15:38   #14
Avukaat

protokole şerh düşürülerek doğacak miras hakkını verebileceğini düşünüyorum
Old 03-10-2010, 00:30   #15
BALDIRAN

Bu noktada protokole geçecek bu beyanın borçlanma işlemimi olduğu yoksa tasarruf işlemimi olduğunu tartışmak konuya farklı bir bakış açısı getirebilirmi acaba diye düşünüyorum.Saygılar
Old 04-10-2010, 12:04   #16
hukukcu1985

Protokolde başkasına ait taşınmaza yönelik tasarrufta bulunulamaz.Benimde karşılaştığım bu tür maddelerde hakim tapu suretinin de protokole eklenmesini istiyor ve de evin değeri kadar harç istemişti bizden. Taraflar anlaştıkları için kendi aramızda bir sözleşme imzalayarak duruşmayı öğleden sonraya bırakarak bahse konu taşınmazı müvekkilin üstüne yaptırdık.Sonrasında da aynı gün taraflar boşandı ve o hükmü protokolden çıkarttık.Sorun böylece hem harçsız hem suretsiz halledildi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi