Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Kazasinda Husumet Ve Davalinin Mallarina Tedbir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2011, 14:58   #1
Av. Ekinekin

Varsayılan İş Kazasinda Husumet Ve Davalinin Mallarina Tedbir

Merhabalar,
A şahıs şirketi ile B sitesi yönetimi, B sitesinin kuyusunun bakımı için aralarında anlaşmışlardır. (Yazılı sözleşme var mı bilmiyorum.) A şirketi, işi C şahıs şirketine vermiştir.(Aralarında herhangi yazılı bir sözleşme yok.) C şirketinde sigortasız çalışan işçi müvekkil bu onarım sırasında iş kazası geçirerek %46 özürlülük raporu almıştır. İş kazasından dolayı fazlaya ilişkin haklarımızı saklı tutarak maddi tazminat davası açacağız. Sorularım ise şöyle;
* Öncelikle site yönetiminin dava ehliyeti olmadığı için ve sözleşmeyi yapan yöneticinin ismini de bilmediğim için davalı olarak site yönetimini göstermeli miyim? Site yönetimin davalı olarak gösterirsem davalı olarak B sitesi yöneticiliği mi demeliyim? Müvekkil oldukça mağdur olduğu için davanın husumetten reddedilip bir de vekalet ücreti ödemesi istemiyorum.
* Diğer sorum ise, dava açmadan konuyu halletmek istememize rağmen şirketler çok düşük bir meblağ teklif ettiler. Dava açılırsa da sonuçta 3-4 yıldan önce bitmeyecektir. Bu süreç içerisinde gerek şahsi mallarını, gerekse şirket mallarını devredeceklerini, kazansak bile tahsil kabiliyetinin olmayacağını açıkça söylediler. Gerçekten de iki şirkette çok köklü şirketler olmadığı için, kaçacaklarını da biliyorum. Bir iş hakimine sorduğumda ise, bu tür davalarda tedbir kararının verilmediğini söyledi, bu durumda ne yapabilirim?
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 16-02-2011, 09:43   #2
JACELYN

Sayın meslektaşım bu tür davalarda tedbir kararı verilmemesi diye bir durum bildiğim kadarıyla yok. Verilmemesi için bir sebep de yok. Müvekkilinizin maluliyeti çok ciddi. Ciddi bir manevi tazminat çıkabilir. Siz sorunuzda sadece maddi açacağınızı belirtmişsiniz ama. Ancak dava sonunda icra edilip edilememesi başlı başına sorun. Açıkçası zor bir durum. Takdir sizin
Old 16-02-2011, 14:47   #3
Av. Ekinekin

Meslektaşım öncelikle zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Tedbir kararı talep edeceğim, ama dediğim gibi hakim ben vermiyorum, veren de olur mu bilmiyorum dedi. Ayrıca manevi tazminat davası açacağım ama öncelikle maddi taminatla kusur oranları, kimlerin sorumlu olduğu belli olsun diye bekliyorum. Ama yukarıda da bahsettiğim gibi benim asıl sorunum site yönetimin sorumlu olup olmadığı.
Old 16-02-2011, 14:50   #4
Av. Ekinekin

Meslektaşım öncelikle zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. tedbir isteyeceğim ama sorduğum hakim ben vermiyorum veren de var mı bilmiyorum dedi. Onun dışında manevi tazminat davasını açacağım öncelikle, maddi taminatta kimlerin ne derece kusurlu olduğu ortaya çıksın daha sonra ona göre manevi tazminat miktarını belirleyeceğim. Ama benim asıl sorunum site yönetiminin sorumlu olup olmadığı.
Old 16-02-2011, 15:09   #5
JACELYN

Sayın meslektaşım manevi tazminat miktarının belirlenmesi için kimin ne kadar kusurlu olduğundan ziyade, maluliyetin ne kadar olduğu önemli. Müvekkiliniz de ciddi oranda malul. Maddi tazminat açıp bir de yıllarca onu beklemeyin. Maneviyi de yaklaşık olarak bir rakam isteyin. Ama ciddi bir rakam çıkacağı kesin. Zaten siz tazminatı her üç davalıdan müşterek müteselsil talep edeceksiniz.Site yöneticisinin ismini bulmanız çok zor değilse tespit edip ona karşı da açabilirsiniz. İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi