Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davayı bizzat takip eden davacının mazereti.

Yanıt
Old 29-05-2009, 19:49   #1
av.ahmtnc

 
Varsayılan Davayı bizzat takip eden davacının mazereti.

Selamlar
Benim sorum bir yakınımla ilgili.Kendisi bir uyuşmazlık nedeniyle bir dava açmıştır.
Dava Hukuk Davasıdır.Ayrıca davayı avukat tutmadan bizzat takip etmekte duruşmalara kendi katılmakta.Dava da taraflar tüm delillerini sunmuştur fakat karar aşamasına gelinmemiştir.Acaba davacı olan şahıs ,davayı bizzat yürüten,mazeret bildirip duruşmaya gitmeyebilir mi ? Gitmemesinin sonucu nedir ?
Old 30-05-2009, 13:02   #2
Av. Engin EKİCİ

 
Varsayılan HUMK 409. md.

Davasını vekil vasıtasıyla değil de bizzat takip eden yakınınız, duruşmaya bir mazereti olduğundan dolayı katılmayabilir, ancak sözkonusu mazeret, mahkemece kabul edilebilir bir haklı gerekçeye dayanmalı ( örneğin; bir sağılk kuruluşundan alınan rapora).. Ciddi bir durum yok ise, bence yakınınız duruşmalara devam etmeli. Eğer mahkeme, mazereti kabul etmez ise, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 409.maddesine göre "Oturuma çağrılmış olan tarafların hiçbiri gelmediği veya gelip de davayı takip etmeyeceklerini bildirdikleri takdirde dava yenileninceye kadar dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verilir...dosyası işlemden kaldırılmış olan dava, işlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak üç ay içinde taraflardan birinin dilekçe ile başvurması üzerine yenilenebilir.. Dava dosyanın işlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak bir ay geçtikten sonra yenilenirse yeniden harç alınır. Bu harç yenileyen tarafından ödenir ve karşı tarafa yüklenemez. Bu şekilde harç verilerek yenilenen dava, yeni bir dava sayılmaz.
İşlemden kaldırıldığı tarihten başlayarak üç ay içinde yenilenmeyen davalar açılmamış sayılır ve mahkemece bu hususta kendiliğinden karar verilerek kayıt kapatılır..." şeklindeki düzenlemeyle konuya açıklık getirilmiştir.
Bu madde hükmüne göre, mahkeme mazereti kabul etmez ise, dosyanın işlemden kaldırılmasına karar verir. Yeniden dosyayı yenilemek ve karşı tarafa tebligat göndermek gerekir ki, bu işlemler dava sürecini uzatmış olur. Saygılarımla..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vekilin İstifasından Sonra Davayı Takip ve Vekalet Ücreti salimengin Meslektaşların Soruları 3 20-06-2008 08:03
nafaka talep eden davacının askere gitmesi miss_lawyer Meslektaşların Soruları 1 12-03-2008 21:25
davalı bankanın takip etmediği davayı takipsiz bırakmak denipre Meslektaşların Soruları 4 27-02-2008 15:52
davacının açtığı boşanma davasının takip edilmemesi - 3 yıl sonra yeni dava hakkı avhalit Meslektaşların Soruları 3 21-03-2007 18:01
akhisarda davayı takip edecek meslekdaş arıyorum. av.füsun kimiran Şehirlerarası Nöbetçi Avukat 1 22-12-2006 09:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03599405 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.