Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Harçlar Kanunun 33. maddesi uygulanıyor mu?

Yanıt
Old 12-11-2007, 16:36   #1
ekinheval

 
Varsayılan Harçlar Kanunun 33. maddesi uygulanıyor mu?

492 sayılı Harçlar Kanunu:
İŞÇİ ALACAKLARININ TAKİBİ :
MADDE 33 - İş Mahkemeleri tarafından işçiler lehine hükme bağlanmış olan hak ve alacakların takibinde işçilerden hiç bir harç alınmadan gerekli işlem yapılır. Bu harçlar işçi haklı çıktığı takdirde takip sonunda hesap edilerek ayrıca bir hükme hacet kalmadan borçludan tahsil olunur.

Bu madde uygulanıyor mu?
Old 12-11-2007, 20:36   #2
süleyman zengin

 
Varsayılan

İcra ve iflas hukuku ve bu hukuk dalına bağlı kanunları ve mevzuatları bildiğimi sanıyorum. Ancak, buna rağmen ben de Harçlar Kanunun bu maddesini anlamış değilim. Harçlar Kanunun 33 maddesi sizin de belirttiğiniz gibi işcilerin iş mahkemelerinden almış oldukları ilamların icraya vermeleri durumunda harç alınmayacağı bildirilmektedir. Bu madde uygulama alanı olmayan bir maddedir. Çünkü mahkeme kararına dağanan alacaklar ilamlı icranın konusunu oluşturur ki bu durumda başvurma harcından başka zaten bir harç alınmız. Bu durumdan başka başka çarpık bir konu daha var ki bunu da anlamak mümküm değil.
Harçlar Kanunun 33. maddesini yine harçlar kanunu Madde 123 - (Değişik: 20/3/1981 - 2430/3 md.)
Özel kanunlarla harçtan muaf tutulan kişilerle, istisna edilen işlemlerden harç alınmaz. Ancak, İş Kanununa tabi işçilerin ve çırakların iş mahkemelerindeki dava ve bu mahkemelerden almış oldukları ilamların takiplerinde harçtan muafiyet gündelikleri 200 lira veya aylık ücretleri 6000 lirayı geçmeyen isçiler ve çıraklar hakkında uygulanır, şeklinde başka bir madde tamamlamaktadır. Harçlar kanunun bu 123 maddesi başka bir düzenleme ile güncelleştirilmiş olup, burdaki rakamlar asgari ücretle başlanmış ve otomatikleştirilmiştir.
Hiç uygulama alanı olmayan ( ilamlı harçlardan zaten harç peşin harç alınmaz) bir durum için buna bağlı 123 madde ve bu bu maddedeki rakamların başka bir düzünleleme ile güncelleştirilmesi ile ne yapılmak isteniyor anlamış değilim. Yoksa bir incelik var da ben mi anlamıyorum?
Saygılarımla...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kanundaki değil uygulamadaki harçlar incitanesi Meslektaşların Soruları 7 31-10-2007 22:40
şişli adliyesinde uyap uygulanıyor mu? ad-hoc Meslektaşların Soruları 7 26-07-2007 13:37
İmarla ilgili harçlar RıFaT Hukuk Soruları 0 26-07-2007 12:30
Kanunlar herkese uygulanıyor mu ? cesur_yürek Hukuk Sohbetleri 8 13-01-2007 09:57
İş kanunun 25 maddesi Rapido Meslektaşların Soruları 3 20-09-2006 15:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03646111 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.