Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İyuk madde 13 gereği yapılan başvuruda miktar belirtilmemesi

Yanıt
Old 20-09-2020, 00:18   #1
Av.Harun Dinc

 
Varsayılan İyuk madde 13 gereği yapılan başvuruda miktar belirtilmemesi

Merhaba meslektaşlarım,
Kasım 2019'da, bir Güvenlik Korucusu'nun silah arkadaşının tüfeği ile kaza sonucu vurulup ölmesi neticesinde, mirasçılarına maddi ve manevi tazminat ödenmesi için İYUK madde 13 kapsamında, nisan 2020 tarihinde idareye başvurduk. Ancak biz başvurumuzda miktar belirtmemistik. İdare de yine 2020 nisan ayı sonunda ilgili başvurunun incelemeye alınıp komisyona sunulduğunu sonuçlandığında vefat edenin mirasçılarına kararın tebliğ edileceğini yazılı olarak tarafımıza bildirdi. Biz bu cevap üzerine bekledik. Ama haricen öğrendiğimize göre komisyonda çok düşük bir miktara karar verilmiş.

1-Simdi komisyonun bu kararını tebliğ alıp ancak ödemeyi kabul etmesek, başvurumuzda miktar belirtmediğimiz için açacağımız davada sıkıntı yaşar mıyız?

2-) Ya da İYUK 13.maddede belirtilen bir yıllık süre henüz geçmediği için, bu sefer miktar belirtip ikinci bir başvuru yapsak bu ikinci başvuru açacağımız dava da esas alınır mı? İlk başvuru(miktar belirtilmeyen) burada davanın reddine yol açar mı?
Old 29-09-2020, 07:49   #2
Fazladanödemeyeçözüm

 
Varsayılan

İYUK 3/d maddesinde, tam yargı davalarında uyuşmazlık
konusu miktarın dava dilekçesinde gösterilmesi gerektiği belirtilmiştir. Yani idari başvuruda değil dava dilekçesinde miktarın gösterilmesi zorunludur. Yine İYUK 16/4. fıkrasına eklenen ek cümle ile tam yargı davalarında dilekçede belirtilen miktarın, nihaî karar verilinceye kadar harcı ödenmek suretiyle bir defaya mahsus olmak üzere artırılabileceği hükmü getirilmiştir. Dolayısıyla tam yargı davalarında belirsiz alacak davası açabilme imkanı bile bulunmaktadır. Sizin olayınızda idarenin düşük tutarlı bir cevap vermiş olması avantaj, bu tutarı kabul etmeyerek dava dilekçenizde daha yüksek belirteceğiniz tazminat miktarı, idarenin ödemeyi kabul ettiği tutarı düşük bulduğunuzdan ötürü kabul etmediğiniz anlamına gelecektir. Son karar size ait olmak üzere, idarenin verdiği cevaptan sonra süresinde tam yargı davası açabilirsiniz diye düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Nafakanın İndirilmesi-Miktar Belirtilmemesi gonulece Meslektaşların Soruları 3 23-06-2011 12:33


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03228593 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.