Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kira sözleşmelerinde döviz ile belirlenen depozito/teminat bedellerine dair

Yanıt
Old 12-11-2018, 07:27   #1
Hukukcu 9806

 
Varsayılan Kira sözleşmelerinde döviz ile belirlenen depozito/teminat bedellerine dair

Merhabalar,

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca TÜRK PARASI KIYMETİNİ KORUMA HAKKINDA 32 SAYILI KARARA İLİŞKİN TEBLİĞ'DE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ ile kira sözleşmeleri konusunda bir takım düzenlemeler getirildi. Buna göre:

MADDE 8 – (2) Türkiye’de yerleşik kişiler; kendi aralarında akdedecekleri, konusu serbest bölgeler dahil yurt içinde yer alan gayrimenkuller olan, konut ve çatılı iş yeri dâhil gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde sözleşme bedelini ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramazlar.

ifadelerine yer verilmiş.

Bu tebliğ gereğince daha evvel düzenlenen ya da düzenlenecek kira sözleşmelerinde teminat/depozito olarak belirlenen bedeller de "ödeme yükümlülüğü" şeklinde yorumlanmalı mıdır? Döviz kuruna endeksli depozito hem mal sahibini hem de kiracıyı koruyan bir durum. Hem mal sahibinin teminat altına aldığı miktar zamanla olası riskler konusunda korunuyor hem de tahliye esnasında kiracının iade alacağı bedel komik seviyelere düşmüyor.

Kira uyuşmazlıkları konusunda kiracının korunmasına yönelik yasa yapıcının genel bakış açısı da düşünülürse, düzenleme kiracının aleyhine sonuçlar doğuracak da bir hal almıyor mu?

Nasıl yorumlamak gerektiği noktasında fikirleri merak ediyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Depozito için verilen Teminat Senedi/Banka Teminat Mektubu? 7bitirdibeni Meslektaşların Soruları 0 09-04-2018 12:16
İcra dosyasına döviz (dolar - euro) teminat sunulabilir mi? Av. Mahmut BEKTAŞ Meslektaşların Soruları 3 30-05-2017 17:21
Uzun süreli kira sözleşmelerinde ''kira dönemi'' tespiti Av.Emre Gacal Hukuk Soruları 1 23-10-2011 17:56
Kira akdinde belirlenen sezonluk kira bedeli İİK madde 68 deki belgelerden midir? Av. Caner Arıcı Meslektaşların Soruları 3 23-04-2008 13:37
sözlü kira sözleşmelerinde borçlunun kira aktini inkarı elvankakici Meslektaşların Soruları 5 13-04-2007 15:11


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02541089 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.