Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtirazın kaldırılması / iptali , kiralayanı inkar, tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-05-2015, 00:26   #1
Herkese Adalet

Varsayılan İtirazın kaldırılması / iptali , kiralayanı inkar, tahliye

İyi geceler sayın meslektaşlarım,
Daha önce hakkında detaylı paylaşımların yapıldığı, ancak çözüm bulamadığım bu konu hakkında yardımlarınızı rica ediyorum.

Başlangıç tarihi olarak örnek 13 ödeme emrinde ocak 2010 dediğimiz ama müvekkilin net hatırlamadığı, sözlü kira akdine dayalı olarak son beş ayın kirası için tahliye talepli icra takibi başlattım. Müvekkil yaşlı bir teyze, şimdiye kadar kira ödemeleri ya elden ya da müvekkilin birlikte yaşadığı torununun banka hesabına yatırılmış. Bu ödemelerde kiracının adı , yatırdığı miktar ve karşısında kira ödemesi konut kirası şeklinde açıklama var. Miktar değişken kimi zaman bir aylık, kimi zaman iki buçuk vs.
Kiralanan bir iş yeri ama depo şeklinde sanırım vergi kaydı olmaması muhtemel.
Kiracı süresinde takibe itiraz ediyor. İtirazında, "ben muhatap alacaklı şahsı tanımamaktayım" demiş. "Söz konusu iş yerini bay A dan(kiralayanın damadı) kiraladım ancak hiçbir sözleşme düzenlenmemiştir. Ayrıca her ne kadar takipte 2010 dense de ben 2013 den bu yana dükkanı kiraladım, biz kendisi ile aylık 500 tl şeklinde sözlü anlaşma sağladık ancak takipte 550 tl istenmiştir. Ancak ben alacaklı şahsa kira bedellerini onun istemesi üzerine elden ödemiş bulunmaktayım, kendisinin vergi ödemekten kaçınması sebebi ile kiraları elden tahsil etmek istemiştir" diyerek itiraz etmiştir.
Sorunum; müvekkilim olan yaşlı teyzeyle zaman ve sabır konusunda sorun yaşıyor olmam. Kiracı her ne kadar alacaklıyı tanımam demişse de, kendi gösterdiği kiralayan dışında, müvekkilin torunu hesabına kira ödemesi yapması, banka dekontları İİK m.269/b anlamında kullanılabilir mi? Yani itirazın kaldırılması ve tahliye talep edebilir miyim? Kira bedeline gelince kendi söylediği rakamı 500 ü kabul etsek, ve sözleşme başlangıcı 2013 olsa bile ödeme yapılmadığı için son 9 aydır tahliye ve itirzın kaldırılması kararı çıkaramaz mıyız?
Sulh hukuk mahkemesine gitmekten daha kestirme bir yol var mıdır düşünemediğim? Ayrıca icra dosyasında ödeme emri tebliğ edilmezden evvel, alacaklının soyadını sehven yanlış yazdığım ve kira ayları takip talebinde göründüğü halde ödeme emrinde çıkmadığından, ödeme emrini ve takip talebini düzelterek yeniden tebliğe gönderdik. Borçluya düzeltilmiş haliyle tebliğ edildi, bu konuda bir şikayet de yok ancak sulh hukuk mahkemesine gidersem şikayet olmasa da mahkemenin icra mahkemesinden farklı olarak bu hususu dikkate alıp sorun yaşatacağından endişe etmekteyim.

Değerli fikirleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi geceler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi