Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

msn yazışmalarındaki borç ikrarının yazılı delil/başlangıcı olup, olamayacağı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-10-2008, 17:09   #1
nejan

Varsayılan msn yazışmalarındaki borç ikrarının yazılı delil/başlangıcı olup, olamayacağı?

Müvekkil karşı tarafa inanarak epey yüksek bir miktarda borç vermiş ve hiçbir belge almamıştır. Sadece, karşı tarafla msn yazışmalarında karşı tarafın borcu ikrar ettiğine dair yazışmaları mevcuttur.Bu görüşme kayıtlarının delil/ başlangıcı olabileceğini düşünerek bu yoldan sonuca gidebilme durum ve ihtimallerimiz hakkında görüş ve bilgilerinizi bekliyorum.
Selam ve saygılarımla...
Av.Nejan
Old 24-10-2008, 17:43   #2
Vlkn_Snr

Ülkemizde henüz bilişim hukuku ile ilgili yerleşik bir içtihat oluşmamışken yazacaklarım tamamen benim kişisel görüşüm olmaktan öte gitmeyecektir tabiki. Konu bir alacak verecek yani bir borç ilişkisi iken neden bilişim hukukundan giriş yaptığımı kısaca açıklamaya çalışayım. Gerçek kişiler olan bizler dışarıda nasıl üzerimizde kimliklerimiz ile geziyorsak internet üzerinde dolaşım esnasında da aslında bir kimliğimiz mevcuttur. Buna IP numarası denmektedir. Polisçe yapılan, bilgisayar aracılığı ile internet üzerinden işlenen suçlarla ilgili takipler de genellikle şüphelinin IP numarası üzerinden yapılır. Dünyada kaç milyar internet kullanıcısı aynı anda internet kullanıyor olursa olsun, aynı IP numarasının birden fazla kullanıcı tarafından kullanılıp aynı anda internette geziyor olması mümkün değildir. Yani IP numarası için bir anlamda internetteki parmak izimizdir de diyebiliriz. MSN adreslerinin değişik programlar ve ara yüzler sayesinde kopyalanabildiğini, MSN adresinin o anda farklı olsa da karşı tarafa bir arkadaşınızın MSN adresiymiş gibi gösterilebileceğinide bir internet kullanıcısı iseniz zaten görmüş olabileceğinizi tahmin ediyorum. Kendi mail kutumuzda kendimizden gelmiş saçma sapan mailler ya da bir arkadaşımızdan gelmiş gibi görünen ve hatta onun adresi görünürek mail kutumuza düşen reklam mesajları ve ya MSN de bize arkadaşımız üzerinden geliyormuş gibi görünen içeriğinde virüs barındıran mesajlar bunlara örnek olarak gösterilebilir. Hal böyleyken salt MSN adresinin ve görüşmedeki kişi isimlerinin görüşülen kişin gerçekten "A" şahsı olduğuna kanaat getirmeye yeterli olmadığı düşüncesindeyim. Burda esas olan kişinin o anda internette gezinirken sahip olduğu kimliği olarak tanımladığımız IP adresidir.

Bu durum hakkında delil başlangıcı olarak sunacağınız mahkeme ne denli teknik bilgi sahibi olacaktır onu bilemediğimden deneyebileceğinizi düşünüyorum ve sonucu da bizlerle paylaşabileceğinizi düşünerek merakla bekliyorum

Şimdi ise biraz var olan uygulanan hukuka bağlı kalarak beyin cimnastiği yapacak olursak öncelikle her ne kadar MSN' de yapılan görüşme kayıt altına alan kişinin görüşmesi de olsa, yine de görüşme yapılan kişinin izni olmadan alındığı için, ki bu durum TCK' da yer alan bu tür görüşme ve kayıtların delil olarak sunulabileceği (hakaret, tehdit vb.) gibi suçlardan olmadığından, haberleşme gizliliğinin ihlali suçu kapsamına girebileceğini düşünüyorum.

Bir hata ettiysek affola.. Saygılar.
Old 24-10-2008, 18:02   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın meslektaşım, MSN yazışmalarının yazılı delil başlangıcı olabileceğini hiç sanmıyorum. HUMK 292 bunların "aleyhine ibraz edilmiş olan taraf canibinden verilen evrak ve vesaik" olması gerektiğini belirtiyor. Çeşitli içtihatlarda yazılı delil başlangıcı konusunda "... yazılı delil başlangıcı kabul edilecek belgenin HUMK.nun 292. maddesinde görüldüğü gibi, akte taraf olanların imzasını taşıması ya da onların eli ürünü olması zorunludur." (Yargıtay 1. Hukuk Dairesi 2004/13766 E., 2005/986 K., 08.02.2005) deniyor. Karşı tarafın yazısını, imzasını, parafını vb. taşıyan bir belge bulunması gerekir ki, yazılı delil başlangıcı sayılsın. MSN kayıtları bu nitelikte değildir.
Old 24-10-2008, 18:25   #4
BaharB

TCK 132/3 : Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

Buna göre suçun oluşması için haberleşme içeriğinin alenen ifşa edilmesi gerekmektedir ki, kişi kendisine gelen bir mektubu, e-mail iletisini mahkemeye delil olarak sunabileceği gibi bir MSN yazışmasını da aynı şekilde delil olarak mahkemeye sunabilir. Bu, alenen ifşa unsurunu karşılamaz ve herhangi bir suç oluşturmaz diye düşünüyorum.

Asıl soru bakımından da, MSN iletilerinin içerik ve gönderen kişi bakımından (teknik olarak) kesin tespitinin yapılabilmesi halinde, mahkeme dışı ikrar mahiyetinde değerlendirilebileceğini düşünmekteyim.

Saygılarımla...
Old 24-10-2008, 18:25   #5
Vlkn_Snr

Sayın Aladağ;

Sizin de bildiğiniz üzere hali hazırda yürürlükte olan pek çok kanun artık güncelliğini yitirmiştir. Artık e-posta ile ve ya MSN gibi anlık iletim programları üzerinden de en basitinden hakaret, tehdit gibi suçlar işlenmektedir ve yapılan tahkikatlar sonucunda kişinin kullandığı telefon numarasına bağlı olarak kendisine sağlanan internet hizmetini kullanırken sahip olduğu IP numarası durağan olmasa dahi dakika dakika çıkarılabilmektedir. Her şeyin yavaş yavaş elektronikleştiği günümüz dünyasında Resmi Gazetede 02.07.1927 tarihinde yayınlanmış olan HUMK' un 292. maddesiyle orantılı olarak mota mot hareket etmek ne kadar doğru bir davranıştır acaba?

Tabiki muhtemelen hakimlerimiz durumu değerlendirirken sizinde göndermede bulunduğunuz kanunun ilgili maddesini dikkate alacaklardır diye düşünüyorum; gerçekçi,faydalı bir paylaşım ve yaklaşım olduğu için tabiki saygı duyuyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi