Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşimle çekişmeli boşanma davamız varken barıştık ama tekrar olmayacağına karar verdim

Konuyu Kilitleyin
Old 21-09-2019, 15:07   #1
Konuk

Varsayılan Eşimle çekişmeli boşanma davamız varken barıştık ama tekrar olmayacağına karar verdim

Merhabalar
Eşimle çekişmeli boşanma davamız sürerken çevremdeki insanların baskısıyla barıştım ama olmadı hemen ayrıldık suan hala dava devam ediyor birde çocuğumuz var bu davanın sürecini etkiler mi ?
Old 21-09-2019, 21:36   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,
Dava sürerken barışmanız davanın reddine sebep olabilir. Karşı taraf yeniden bir araya geldiğinizi mahkemeye aksettirmezse davanızın boşanma ile sonuçlanması olasıdır. Kısa süre de olsa birlikte olmak boşanma davası tarihine kadar olan olayları affettiğiniz anlamına gelecektir.

Ancak davanız reddedilirse kararı kesinleştirip bu defa yeni yaşanan sebeplerle bir dava açılabilecektir.

Bir avukatla davanızı takip ediniz. Hak kaybına uğramayınız.
Saygılarımla
Old 21-09-2019, 23:02   #3
Av.Burak Can Yaz

Güncel Yargıtay içtihatlarına göre boşanma davası sürecinde eşlerin birbirlerini affettiklerine ilişkin beyanları ( açık veya zımni olabilir ) davanın reddi sebebi kabul edilir. En sık karşılaşılan örnekler yoluyla açıklamak gerekirse, eşlerin boşanma davası sürecinde birlikte tatile gitmeleri, cinsel ilişkiye girmeleri, aynı evde yaşamaya başlamaları ve bu gibi eşlerin barıştığına ilişkin kanıt mahiyeti taşıyan durumlarda mahkeme boşanma davasının reddine karar verir.

Yukarıda sayın Av. Ufuk Bozoğlu'nun da belirttiği üzere sonraki sebeplere dayanarak yeni bir dava açılabilir ancak mevcut davaya ilişkin vekalet ücreti ve yargılama giderinin davacı tarafça ödetilmesine karar verilir.

Son olarak davanız için hukuki yardım almanız, hak kaybı yaşamamanız açısından önemlidir.
Old 21-09-2019, 23:11   #4
Av. Hatun Olguner

Barışmis olmak barışma tarihinden önceki olayları affetme anlamı taşır ve süren davanın bu sebeple eğer barıştığıniz dosyaya yansirsa reddi kararı verilme olasılığı yüksektir. Anlaşma durumu varsa çekişmeli davanizi anlaşmalıya çevirip bosanabilirsiniz... Eğer barıştığınizin dosysya yansima ihtimali varsa barismadan sonraki olaylara dayanarak yeni dava açabilirsiniz...yeni dava yeni olaylara dayanancağından şimdiki davanın sonuçlanmasına ve kesinlesmesine gerek olmadan davanizi açabilirsiniz...yeni olaylara dayanarak her zaman yeni dava açılabilir....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi