Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

avukatlık asgari ücret tarifesine yürütmeyi durdurma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2012, 18:34   #61
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eser_29
174,37 Tl

Karar yanlış verilmiş. Ancak ilk mesajınızdaki rakamlar doğruysa, davacı vekili için de fazla vekalet ücreti verilmiş.
Old 05-01-2012, 18:55   #62
eser_29

Takip toplamı = 13.277 TL. Davacı taraf olarak nispi vekalet ücretini sorun etmiyoruz hesap nasıl yapılmış onu da tam anlamadım fakat bir taraf maktu bir tarafa nispi karar verilmesinin gerekçesini bilmiyorum.

Karar henüz yazılmamış, UYAP'ta gerekçeli karar var fakat. Tebliğe çıkmadığından hakim ile görüşüp düzeltme yönünde talepte bulunsam bir anlamı olur mu ? Ne tavsiye edersiniz Suat bey ?
Old 06-01-2012, 01:26   #63
Av. Can DOĞANEL

Bu rakamlara göre davacı vekiline verilen doğru ama davalı vekiline verilen vekalet ücreti yanlıştır.
174,37TL'lik kısım reddedildiyse bunu düştüğümüzde kabul edilen 13.102,63TL'nin %12'si verilmiş bu da hükmedilen rakam zaten.
Davalı vekiline ise YD kararından sonra ve yeni tarifeden önce karar verilmiş ise 174,37x %12=20,92TL
Yeni tarife döneminde karar verilmiş ise asıl alacak kadar yani 174,37TL vekalet ücreti verilmeliydi. Karar YD kararından da önce ise verilen maktu vekalet ücreti doğrudur.
Old 06-01-2012, 14:26   #64
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eser_29
Takip toplamı = 13.277 TL. Davacı taraf olarak nispi vekalet ücretini sorun etmiyoruz hesap nasıl yapılmış onu da tam anlamadım fakat bir taraf maktu bir tarafa nispi karar verilmesinin gerekçesini bilmiyorum.

Karar henüz yazılmamış, UYAP'ta gerekçeli karar var fakat. Tebliğe çıkmadığından hakim ile görüşüp düzeltme yönünde talepte bulunsam bir anlamı olur mu ? Ne tavsiye edersiniz Suat bey ?

Kısa kararda miktarlar yazmıyorsa, hakimle görüşmenizde fayda var.
Old 11-01-2012, 10:25   #65
alphukuk

YD mahkemelerde uygulanan maktu ücretleri (örn 550) etkiliyor.İcra dairesindeki maktu 180 TL yi etkilemiyor.
21.12.11 tr AAÜT 12/2) Şu kadar ki asıl alacak miktarı 3.333,33 TL’ye kadar olan davalarda avukatlık ücreti, tarifenin ikinci kısmının, ikinci bölümünde, icra mahkemelerinde takip edilen davalar için öngörülen maktu ücrettir. Ancak bu ücret asıl alacağı geçemez'' şeklinde .Yürürlükte olan Bu madde (örn 500 TL değerli bir davada da 3000.00 TL değerli davada da) çıkacak vek ücreti olarak 400.00 TL yi işaret ediyor.''AA yı geçemez ifadesine '' göre ise 190 TL değerli davada çıkacak maximum vek ücreti ise yine 190 TL.BU ifadeye karşı Ankara barosu tarafında Danıştaya dava açılmış durumda.
Old 12-01-2012, 18:54   #66
eser_29

Benim konumla ilgili olarak hakim ile görüşme yapıp durumu izah ettim, kendisi benden tashih dilekçesi yazmamı istedi, HMK md.304'e göre sanırım tarafları dinleyip ona göre karar verecek.
Old 08-02-2012, 15:13   #67
Av. Ayşe Yel

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Künyenizde bulunan yerde yaşıyorsanız ve arsa fiyatlarının m2 si 1 TL ise ilk fırsatta oraya geleceğim.

Buyurun gelin misafirim olun her zaman beklerim Balıkesir/ Dursunbeyde ikamet ediyorum Başımın üstünde yeriniz var Değerli üstadım.Çok memnun olurum
Old 08-02-2012, 16:01   #68
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Ayşe Yel
Buyurun gelin misafirim olun her zaman beklerim Balıkesir/ Dursunbeyde ikamet ediyorum Başımın üstünde yeriniz var Değerli üstadım.Çok memnun olurum

Çok teşekkür ederim. Çok naziksiniz. Sizin de İstanbul'a yolunuz düşerse beklerim.
Old 21-11-2013, 00:44   #69
zedo

Alıntı:
Yazan Mare Nostrum
En son Sulh Hukuk Mahkemesi'ndeki davada lehimize 3,15 TL (yazıyla üçliraonbeşkuruş)vekalet ücreti verildi. Herkese benden çay...
Hİç bitmez bozdur bozdur harca.........
Old 21-11-2013, 11:41   #70
siloos

sayın zedo
davanın konusunu gerçekten merak ettim. hakim acaba hangi kanunu uygulamış? sanırım benim bu konuda bilgi eksiğim var, icralarda 50TL vekalet ücreti olduğunu gördüm ama davalarda belli bir meblağnın altında olmuyor diye biliyordum. anlaşılan yanlış biliyormuşum!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi