Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-06-2018, 12:54   #1
Av. Göztepeli

Varsayılan Anlaşmalı Boşanma Protokolü Hakkında

Herkese iyi çalışmalar.

Karşılaştığım bir anlaşma protokolünde, çocuk için 3.000 TL iştirak nafakası ve ayrıca çocuğun eğitim masrafları için tüm eğitim hayatı boyunca 4.000 TL ödenmesine yönelik bir madde mevcut.

1-) Bu mümkün müdür?

2-) Eğer mümkünse; eğitim masrafları için ödenecek paralar da iştirak nafakası kapsamında mı değerlendirilmelidir?

3-) Eğer iştirak nafakası kapsamında değerlendirilmesi gerekirse; tahsili ve icra ceza hukuku bağlamında görüşleriniz nelerdir?

Saygılarımla.
Old 01-06-2018, 13:07   #2
Av. Hatun Olguner

Merhaba...

Kanımca bu madde iştirak nafakasının belli bir miktarı içermesi gereğine aykırı olup geçersizdir... İştirak nafakasının 7.000 Tl olarak belirlenmesi ve çocuğun eğitim hayatı bittikten sonra nafakanın 3.000 tl ye düşürüleceği konusunda anlaşma yapılabilir...
Old 02-06-2018, 04:52   #3
AHMET01

Anladığım kadarıyla her ay için 3000 TL. iştirak nafakası ve çocuğun hayatı boyunca ayrıca bir sefere mahsus 4000 TL bir ek ödeme yapılması taraflarca özgür iradeleriyle kararlaştırılmış. Bu bağlamda bakıldığında protokol geçerlidir. Zaten hakim durumu değerlendirerek bunu karar altına alacaktır. Fakat almaması hususunda bir engel görmüyorum.Kolay gelsin.
Old 02-06-2018, 10:16   #4
Av. Hatun Olguner

sayın AHMET01

bir sefere mahsus 4.000 tl verilmeyecek. Yanlış anlamışsınız... Eğitim hayatı boyunca 3.000 Tl ye ek olarak 4.000 tl aylık ek nafaka verilecek.Cezai Yaptırımın olması için 4.000 Tl.nin de nafaka miktarına dahil edilmesi lazım...
Old 02-06-2018, 13:23   #5
AHMET01

Sayın Av. Hatun OLGUNER Meslektaşım,

Ben de bir Adana’lı olarak öncelikle sizi ve Adana’yı selamlıyorum. Bu konudaki tespit ve yorumuma gelince;

İştirak nafakaları bilindiği üzere 18 yaşın doldurulmasına kadar geçerli olan nafakalardır. Ondan sonra yetişkin şayet okula gidiyorsa veya başka nedenlerle bir nafaka ödenmesi gerekiyorsa ödenecek olan nafaka yardım nafakası adını almaktadır. Yardım nafakası için de artık ebeveynlerin değil nafakayı bizzat kullanacak olanın veya kısıtlı ise yasal temsilcisinin talep etmesi gerekir. Burada bu olaya özgü bir tespit yapmak gerekirse çocuk 18 yaşını dolduruncaya kadar ödenecek iştirak nafakası aslında 3000 TL. değil, 7000 TL olmaktadır. Zira normal bir iştirak nafakasının içeriği sadece beslenme, barınma, giyinme, ulaşım vb. kalemlerinden oluşmamakta, bunun içeriğine eğitim giderleri de dâhildir. Fakat olayımızda eğitim giderlerinin buradaki iştirak nafakasının diğer gider kalemlerinden ayrı düzenlendiği anlaşılmaktadır. Bu bağlamda bu eğitim taksitinin de iştirak nafakasının deyim yerinde ise mütemmim bir cüzü yani olmazsa olmaz bir parçası olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda bu da ödenmediği takdirde cezai yaptırımının olması gerektiğini düşünüyorum. Bu benim yorumum ve değerlendirmem. Bu kapsamda da protokolün geçerli olduğunu, çocuk 18 yaşını dolduruncaya kadar bu şekilde yani 7000 TL ödeneceğini, 18 yaşını doldurunca eğitim devam ediyorsa nafakanın 4000 TL. ye düşeceğini ve eğitimi bitinceye kadar bu şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyorum (tabi ki kararda her yıl ÜFE oranında artacağı belirtilmediyse). Peki 18 yaşından sonra okuyan yetişkinin beslenme, barınma vb. ihtiyaçları olmayacak mı? Şüphesiz olacaktır. O zaman bunun için de tekrar dava açmak lazım diye düşünüyorum. Arz ettiğim üzere bu benim yorumum ve tespitlerim. Tüm meslektaşlarıma kolaylıklar dilerim. Saygılarımla.
Old 02-06-2018, 14:28   #6
Av. Hatun Olguner

Sayın Ahmet01 ; Selamlar size de...

İşltirak nafakası toplam olarak bir miktarı içermek zorundadır.
3.000 Tl nafaka dışında 4.000 Tl eğitim gideri ayrı olarak kararlaştırılamaz. Toplam 7.000 Tl nafaka konusunda anlaşma yapılması gerekir. Çocuk 18 yaşını doldurduktan sonra da sizin de belirttiğiniz gibi yardım nafakası davası açılması gerekir...
İyi günler dilerim...
Old 05-06-2018, 13:16   #7
Av. Göztepeli

Alıntı:
Yazan Av. Hatun Olguner
Sayın Ahmet01 ; Selamlar size de...

İşltirak nafakası toplam olarak bir miktarı içermek zorundadır.
3.000 Tl nafaka dışında 4.000 Tl eğitim gideri ayrı olarak kararlaştırılamaz. Toplam 7.000 Tl nafaka konusunda anlaşma yapılması gerekir. Çocuk 18 yaşını doldurduktan sonra da sizin de belirttiğiniz gibi yardım nafakası davası açılması gerekir...
İyi günler dilerim...

Tüm yanıtlar için teşekkürlerimi sunarım.

Olaya ilk bakışımda ben de bu şekilde düşünüyorken, daha sonra Sn. Ahmet'in yorumladığı üzere düşünmeye başladım. Açıkçası çok kararsız kaldım.

Bu bağlamda, elinizde emsal bir karar varsa ve paylaşabilirseniz çok memnun kalırım.

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi