Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Bekaret Kontrolü

Yanıt
Old 24-11-2016, 16:11   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan Bekaret Kontrolü

Bekaret kontrolü yapmayan profesöre ikinci beraat

EDİRNE’de cinsel istismara uğradıkları iddia edilen 15 yaşındaki A.A. kıza, istemediği için bekaret (iç beden muayenesi) yapmayan ve hakkında 3 aydan 1 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. G.A., ilk duruşmada ’suçun unsurları’ oluşmadığı gerekçesiyle beraat etti. A, 2013 yılında da aynı iddia ile yargılandığı davadan beraat etmişti.

Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi, iki yıl önce 15 yaşında cinsel tacize uğradığı iddia edilen A.A. isimli kız çocuğunun bekaret (iç beden muayenesi) yapılması için Edirne’deki Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Ana Bilim Dalı Başkanlığı’na sevk etti. Küçük kız muayene için geldiğinde Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi 48 yaşındaki Prof. Dr. G.A., bekaret muayenesi için yapacağı işlemleri anlattı. Ancak, A.A., muayene olmak istemediğini söyledi. Bunun üzerine hastanede tutanak tutuldu. Prof. Dr. G.A.’un yanı sıra tutanağa Tıp Uzmanı öğrencileri 33 yaşındaki E.S.D., 30 yaşındaki O.K. de imza attı.

Kırklareli Ağır Ceza Mahkemesi, 24 Ekim 2014 tarihinde muayenenin yapılmadığına ilişkin mahkemeye ulaşan tutanakla birlikte Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na doktorlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Edirne Cumhuriyet Savcısı Fatih Aslan, Prof. Dr. G.A., tıp uzmanlığı öğrencileri O.K.ve E.S.D. hakkında 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’ne sanıklar için ’görevini kötüye kullanmak’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

Bugün Edirne 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi’ne görülen davanın ilk duruşmasına tutuksuz yargılanan Prof. Dr. G.A, öğrenciler O.K., E.S.D., avukatları Z.Ö. ile Edirne Tabip Odası üyesi meslektaşları katıldı. Duruşmada savunma yapan Tıpta Uzmanlık öğrencileri O.K.ve E.S.D., küçük kızın bekaret muayenesini kabul etmediği için zorlanmadığını ve kendilerinin de öğrenci olarak muayenede bulunduğunu söyledi.

Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. G.A.. da küçük kızın bekaret muayenesini kabul etmediğini hatırlatarak, "Bizde istemediğini belirten bir tutanak yazdık daha sonra da imzaladık. Bu durumda hekim olarak yapılabilecek herhangi bir şey kalmamıştır. Yargı birimleri bizlerden mağdurları zorla muayene etmemizi mi beklemektedir? Böyle bir uygulama hekimler açısından kabul edilebilir değildir" dedi.


SUÇUN UNSURLAR OLUŞMADIĞI İÇİN BERAAT

Edirne 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi İsmail Saltık, suçun unsurlarının oluşmadığını ifade ederek sanıklarına beraatına karar verdi. Saltık, "Her ne kadar hakkında görevi kötüye kullanma suçundan kamu davası açılmış ise de fiilin kanunda suç olarak tanımlanmamış olması nedeniyle sanıkların ayrı ayrı beraatlarına karar verilmiştir" dedi.

2013 YILINDA DA BERAAT ETMİŞTİ

Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Adli Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. G.A.., 2013 yılında da yaşları 10 ile 13 arasında değişen 3 kız çocuğuna, istememeleri nedeniyle bekaret muayenesi yapmadığı için yargılandığı Edirne 1’nci Sulh Ceza Mahkemesi’ndeki davadan da beraat etmişti..

http://www.hurriyet.com.tr/bekaret-k...eraat-40287303
Old 26-12-2017, 09:37   #2
Matu

 
Varsayılan

Doktorların bilinçli davranmaları formalite iş gibi görmeden hukuka uygun davranmaları , duyarlılıklarını korumaları o kadar mutlu edici ki , teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Beraat kararı verilmesine rağmen,Usulden bozulup gelen kararda,Mahkeme beraat yerine kararını değiştirerek ceza verebilir mi? Avukat halil Meslektaşların Soruları 14 23-05-2012 18:06
HAGB/ikinci suçtan beraat av.yağmur deniz Meslektaşların Soruları 5 02-03-2012 14:21
BM'nin kadın hakları Türk profesöre emanet Av.Habibe YILMAZ KAYAR Kadın Hakları Çalışma Grubu 2 04-07-2010 22:35
Delİl Toplama, Bekaret KontrolÜ Ve Genİtal Muayene üye19576 Kadın Hakları Çalışma Grubu 1 01-08-2008 08:36
Delİl Toplama YÖntemİ Olarak Bekaret KontrolÜ Ve Genİtal Muayene üye19576 Ceza Hukuku Çalışma Grubu 0 31-07-2008 21:21


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03556800 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.