Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ikametgah Adresi

Yanıt
Old 24-05-2013, 14:22   #1
Avukat8118

 
Varsayılan Ikametgah Adresi

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Olay çok basit gibi görünüyor ,fakat çözüm noktasında tıkandım. Kısaca özetleyecek olursak, müvekkilimin oğlu, 4 yıldır ailesiyle görüşmüyor. İkametgah adresini değiştirmedi için, hakkında açılan dava ya da icra takiplerini bildirir tebligatlar, müvekkilimin oturduğu adrese geliyor. Tebligatı almasalar da kaydı aynı adres olduğu için muhtara teslim ediliyor.Bu durumdan son derece rahatsızlar, muhtarlık, kişi kendi gelip kaydını aldırmadıkça, söz konusu kaydı düşüremiyor, daha doğrusu bağlı bulundukları kaymakamlıkta halledilmesi gerektiği söyleniyor, fakat kaymakamlık yine kişinin bizzat başvurusu olmadan kaydı düşürmüyor. Bu konuda yapılabilecek en pratik ve kalıcı çözüm ne olabilir, yanıtlarınız için teşekkür ediyorum. (Mahkeme böyle bir konu ile ilgili tespit yapar mı, yada söz konusu şahsı, yanlış tebligat adresi bildirdiğinden dolayı savcılığa şikayet edebilir miyiz)
Old 24-05-2013, 16:20   #2
av.araf

 
Varsayılan

Bildirim yükümlülüğü
NÜFUS HİZMETLERİ KANUNU

MADDE 50- (1) İl özel idareleri ve belediyeler bu Kanun uyarınca belirlenen standartlardaki adres bilgileri ile adres oluşumuna altyapı oluşturan yapı belgelerini, belgelerin oluşturulması ile eş zamanlı olarak ulusal adres veri tabanına işlemekle yükümlüdür.

(2) Yerleşim yeri adreslerinin tutulmasında kişilerin yazılı beyanı esas alınır. Bildirim, nüfus müdürlüklerine ve dış temsilciliklerimize adres beyan formuyla yapılır. Yerleşim yeri adresi aynı konut olan ailenin ergin fertleri birbirlerinin yerine adres beyanında bulunabilirler.


(7) Adres bildirimi şahsen, posta veya elektronik posta ile yapılabilir.

Beyanda şüphe

MADDE 60- (1) Nüfus olayları ile ilgili beyanlarda şüpheye düşülmesi halinde mülki idare amirinin emri ile kolluk makamları tarafından gerekli soruşturma ve incelemeler yapılarak nüfus müdürlüğüne bildirilir.

Alıntıladığım maddeler çerçevesince ilgili nüfus müdürlüğüne ve valilik ve ya kaymakamlığa müracaat edip kişinin adres bildirmeden terk ettiğini, yeni adresinin bilinmediğini, kolluk makamlarınca tespit yapılarak Nüfus müdürlüğünde görünen mevcut güncel adres hanesinden müvekkillerinizin adreslerinin çıkartılmasını, aksi halde görevinin yerine getirmeyenler hakkında suç duyurusunda bulunacağınızı içerir bir dilekçe verebilirsiniz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İki ikametgah durumunda yetki sorunu GünHan Meslektaşların Soruları 3 10-01-2013 21:51
ikametgah affı a. serhat Meslektaşların Soruları 2 14-01-2011 10:46
huzurevi ikametgah sayılır mı? Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 4 01-04-2010 22:06
ikametgah nakli Av.Mehmet Ali Helvacı Meslektaşların Soruları 3 07-05-2009 21:25


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02850103 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.