Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tasfiye Halinde Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesinin Sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-04-2015, 12:10   #1
ozyoldas

Varsayılan Tasfiye Halinde Kooperatif Yönetim Kurulu Üyesinin Sorumluluğu

Merhabalar,
Müvekkilim tasfiye halinde olan bir kooperatifin yönetim kurulu üyesi aynı zamanda da tasfiye memuru.Kooperatif tasfiye halinde iken Genel Kurulu toplamama nedeniyle aleyhinde ceza davası açılmış.Tasfiye halinde olması nedeniyle,kast unsuru bulunmadığından suçun oluşmayacağına ilişkin Yargıtay kararı arıyorum.Elinde olan arkadaşım varsa paylaşırsa memnun olurum.Saygılar ve iyi çalışmalar.
Old 23-06-2015, 16:52   #2
av.crnylmz

Merhaba. Aynı konuda bilgi ihtiyacındayım. Elinizde yardımcı olabilecek karar varsa ben de bilgilenmek isterim.

Ve ayrıca,
Bu başlık altında sormak uygun olur sanırım. 2013 yılına kadar tasfiye halindeki kooperatiflerde genel kurul yapılmamasından dolayı suç duyurusunda bulunulamıyordu. Tasfiye Halindeki Kooperatiflerin Genel Kurul yapılmaması sebebi ile suç duyurusu bulunmama durumu Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü 06.12.2013 tarih ve 72222617/11072 sayılı yazısı ile değiştirilmiştir.
Fakat müvekkile açılan davada suç konusu eylem 2010/2013 yılları arasında yapılmayan genel kurul toplantılarıdır.
Bu durumda savunma için ne önerirsiniz?
Teşekkürler.
Old 25-06-2015, 10:30   #3
av.alper tunker

Alıntı:
Yazan av.crnylmz
Merhaba. Aynı konuda bilgi ihtiyacındayım. Elinizde yardımcı olabilecek karar varsa ben de bilgilenmek isterim.

Ve ayrıca,
Bu başlık altında sormak uygun olur sanırım. 2013 yılına kadar tasfiye halindeki kooperatiflerde genel kurul yapılmamasından dolayı suç duyurusunda bulunulamıyordu. Tasfiye Halindeki Kooperatiflerin Genel Kurul yapılmaması sebebi ile suç duyurusu bulunmama durumu Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü 06.12.2013 tarih ve 72222617/11072 sayılı yazısı ile değiştirilmiştir.
Fakat müvekkile açılan davada suç konusu eylem 2010/2013 yılları arasında yapılmayan genel kurul toplantılarıdır.
Bu durumda savunma için ne önerirsiniz?
Teşekkürler.
Kanunsuz suç ve ceza olmaz.Kısa bir savunma oldu meslektaşım
Old 25-06-2015, 10:51   #4
av.crnylmz

Çok teşekkür ederim meslektaşım fakat aslında 'bulunulamıyordu' değil 'bulunmuyorlardı' demem gerekirdi.
Yani kanun maddesi tasfiye halindeki kooperatiflere bir insiyatif vermemiş olsa da uygulamada söz konusu kooperatifler insiyatiflilerdi. (2013 öncesi)
Daha sonra mesleki hizmetler müdürlüğü yazı ile söz konusu şifai insiyatifi ortadan kaldırdı.
Hal böyle olunca bu açıklama yazısına kadar genel kurul yapmayan fakat yazı sonrası geriye dönük olarak haklarında suç duyurusunda bulunulan yönetim kurulu Üyelerinin akıbetini merakla bekliyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi