Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

aile sağlık merkezi işçisi açısından husumet sorunu?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-02-2015, 15:00   #1
spartacüs

Varsayılan aile sağlık merkezi işçisi açısından husumet sorunu?

Merhabalar,

işçi aile sağlık merkezi temizlik görevlisi, iş akdi haksız olarak fesih edilmiş. işçi sgk kayıtlarında özellikle son aylarda bir sürü farklı şirkette işçi gösterilmiş.son şirketin adını bulmak için sgk'dan sorgulama yapmam gerekiyor.

ancak hiç uğraşmadan üst işveren diye bildiğim sağlık bakanlığına davayı açmayı düşünüyorum. Sorun şu ki, hastanelerde yasa doğrudan sağlık bakanlığını üst işveren olarak işaret etmiş.

ancak aile sağlık yani eski adıyla sağlık ocaklarında bu durum geçerli değil net bir kanun maddesi bulamadım.

Sizce hem sağlık bakanlığına hem son çalıştıran şirkete mi? dava açayım yoksa sadece sağlık bakanlığına dava açılabilir mi?
Old 28-02-2015, 18:19   #2
ozyoldas

Merhaba,
Aile Sağlığı Merkezinde çalışan temizlik görevlisi işçiler hizmet alımı yoluyla şirketlerden istihdam ediliyorsa burada artık Sağlık Bakanlığı'nın husumet ehliyeti olmadığını düşünüyorum.Çünkü bu işçilerin ücretleri direkt olarak şirkete aile sağlığı merkezinde görev yapan hekimlerce ödeniyor.İşveren olarak da sadece şirketin sorumluluğu var diye düşünüyorum.Aksi halde Sağlık Bakanlığı'na husumet yönünden avukatlık ücreti ödemeniz gerekebilir.İyi çalışmalar
Old 02-03-2015, 10:13   #3
spartacüs

Alıntı:
Yazan ozyoldas
Merhaba,
Aile Sağlığı Merkezinde çalışan temizlik görevlisi işçiler hizmet alımı yoluyla şirketlerden istihdam ediliyorsa burada artık Sağlık Bakanlığı'nın husumet ehliyeti olmadığını düşünüyorum.Çünkü bu işçilerin ücretleri direkt olarak şirkete aile sağlığı merkezinde görev yapan hekimlerce ödeniyor.İşveren olarak da sadece şirketin sorumluluğu var diye düşünüyorum.Aksi halde Sağlık Bakanlığı'na husumet yönünden avukatlık ücreti ödemeniz gerekebilir.İyi çalışmalar

meslektaşım, hizmet alımı ve ücretin hekimlerin şahsi sorumluluğunda olması konusu husumet yöneltilemeyeceğini düşündürse de %100 emin olmamakla beraber, alt-üst işveren ilişkisi ve Sağlık bakanlığının yetkilendirmesi ile hizmetin bu şekilde verilmesi sebebiyle genel kanı husumet yöneltilebileceği yönünde.

Hatta bazı meslektaşlar sadece Sağlık Bakanlığına dava açarak alt işvereni tespit külfetinden de kurtuluyor. Ama 2014-2015 için somut bir karar bulamadım. Ben büyük ihtimalle hem sağlık bakanlığına hem, son işverene husumet yönelteceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi