Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hukuk Fakültesi mezununa hakaret suçu oluşmuş mudur?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2014, 12:57   #1
Av.Onur Civelek

Varsayılan Hukuk Fakültesi mezununa hakaret suçu oluşmuş mudur?

Sevgili Meslektaşlarım, başımdan geçen talihsiz bir olay hakkında yorumlarınızı bekliyorum.
Hukuk Fakültesi mezunu olmam sebebiyle askerliğimi TSK'nin Disiplin Subaylığı'nda yapıyorum. Bu nedenle de yapılan Disiplin Kurulu toplantılarına(duruşma) ''tutanak katibi'' sıfatıyla katılıyorum. Yakın bir süre önce gerçekleştirilen Disiplin Kurulu toplantısında Disiplin Kuruluna Başkanlık yapan üye ile hukuki bir konuda tartışmaya girdik. Bu tartışma neticesinde, benim Hukuk Fakültesi mezunu olduğumu kesin bir şekilde bilen Disiplin Kurulu Başkanı, benim onur, şeref ve saygınlığımı rencide etmek maksadıyla salonda bulunan diğer üç üye karşısında bana imalı bir şekilde ''Sen Hukuk Fakültesi mezunu musun?'' şeklinde soru sormuştur. Kendisi ile aramızın iyi olmamasından dolayı böyle bir cümle kurduğunu düşünmekteyim. Ancak kurduğu cümle bence tamamen beni diğer kurul üyeleri önünde rencide etme amacı ve kastıyla kurulmuş bir cümledir. Sizce de Hakaret suçu oluşmuş mudur? Örnek yargı kararı olan arkadaşlar da paylaşırlarsa sevinirim.
Sizlerin de değerli yorumlarınızı beklemekteyim.
Saygılar.
Old 28-11-2014, 15:36   #2
Av. Erdem Akçay

Anlattığınız şekliyle ifade edilen söz; kişinin şeref ve haysiyetine zarar verme tehlikesi taşıyan, toplum önünde kişiyi rencide eden, onu küçük düşüren, itibarını zedeleyen ve saygınlığa saldırı niteliği taşıyan sövmedir.

Hukuk fakültesi mezunu ya da avukat olmak, sosyal saygınlığımızın birer parçası. Dolayısıyla buna karşı yapılan saldırılar yine sövme fiilidir ve üst başlık olması itibariyle de hakaret suçunu oluşturur.

"Senden hukukçu olmaz" ya da "sen ne biçim hukukçusun", denilse, eleştiri ve fikir özgürlüğü olarak değerlendirilmeliydi diye düşünüyorum. Çünkü hukukçu olmak, kazanılan, tamamlanan bir durum değildir. Ama fakülte mezunu olmak diploma ile tamamlanmıştır.
Old 28-11-2014, 16:39   #3
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av.Onur Civelek
Sevgili Meslektaşlarım, başımdan geçen talihsiz bir olay hakkında yorumlarınızı bekliyorum.
Hukuk Fakültesi mezunu olmam sebebiyle askerliğimi TSK'nin Disiplin Subaylığı'nda yapıyorum. Bu nedenle de yapılan Disiplin Kurulu toplantılarına(duruşma) ''tutanak katibi'' sıfatıyla katılıyorum. Yakın bir süre önce gerçekleştirilen Disiplin Kurulu toplantısında Disiplin Kuruluna Başkanlık yapan üye ile hukuki bir konuda tartışmaya girdik. Bu tartışma neticesinde, benim Hukuk Fakültesi mezunu olduğumu kesin bir şekilde bilen Disiplin Kurulu Başkanı, benim onur, şeref ve saygınlığımı rencide etmek maksadıyla salonda bulunan diğer üç üye karşısında bana imalı bir şekilde ''Sen Hukuk Fakültesi mezunu musun?'' şeklinde soru sormuştur. Kendisi ile aramızın iyi olmamasından dolayı böyle bir cümle kurduğunu düşünmekteyim. Ancak kurduğu cümle bence tamamen beni diğer kurul üyeleri önünde rencide etme amacı ve kastıyla kurulmuş bir cümledir. Sizce de Hakaret suçu oluşmuş mudur? Örnek yargı kararı olan arkadaşlar da paylaşırlarsa sevinirim.
Sizlerin de değerli yorumlarınızı beklemekteyim.
Saygılar.

Değerli meslektaşım,
Erişilmesi kolay olan Yüksek Yargıtay 4. Ceza Dairesinin son görüşlerini ve bu doğrultuda çıkan, yakın tarihli içtihatlarını okuyunuz.
Verdiğiniz örneğin, yanlarında önemsiz kalacağı çok daha başka fiillerde dahi, hakaret suçunun unsurlarının olmadığına karar verilmektedir. Doğru mu değil mi bilemem.
Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi