Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargilama Bütünlüğü Var Midir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-03-2014, 17:40   #1
AV.ERKUT

Varsayılan Yargilama Bütünlüğü Var Midir?

Sayın Meslektaşlarım;
Bir süre önce başıma gelen bir olay nedeniyle savunma haklarım bertaraf edildi. Kısaca olay şöyle gelişti;
Duruşma istemli temyiz talebimle Yargıtay'da duruşma yapıldı ve karar lehime bozuldu. Yeniden yapılan yargılama neticesinde karar tekrar aleyhime verildi ve ben tekrar duruşma istemli temyiz ettim. Tüm masraflar yatırılmasına rağmen yerel mahkeme, duruşma istemime ve masrafı yatırılmasına rağmen, duruşma için gerekli masrafları Yargıtay'a göndermemiş. Dolayısıyla, temyiz incelemesi dosya üzerinden yapıldı. Duruşma istedim, çünkü, dosyalar okunmuyor ve bu kez de başıma geldi. 20.000TL.'lık harcın 10.000Tl.'lık kısmı yatmış, eksik harç var. Üstelik, karşı tarafın evli olup olmadığı hususu için resmi belge istenmesi gerekirken, davacının verdiği "evli değilim" dilekçesi ile mahkemenin görevi belirlendi.(Davacı nişan yapıldığı anda başkası ile evli ise, asliye hukuk Mah. görevli olacaktı) Resmi kayıtlarla belirlenmesi gereken görev hususu davacının dilekçesindeki evli değilim beyanı ile karara bağlandı ve aile mahkemesi görevli olduğuna karar verdi. Bu bahsettiğim, harç eksikliği ve evlilik durumunun dışında daha çok konular vardı ama yargıtay'da duruşma yapılamadı. Nedeni de, yerel mahkemenin posta masraflarını göndermemesi. Neyse, yargıtay, kararı bozdu ama başka noktadan. Ben, evliliğin resmi belge ile kanıtlanmasını istediğim için karar düzeltme yoluna gittim. Eksik harç olayını da yazdım. Ama karar düzeltme dilekçem yine okunmadı ve bana para cezası verildi. Sonrai yerel mahkemede, durumu hakime anlattım. özellikle eksik harç var ama yargıtay dosyayı okumuyor dedim. Hakim, "aaa, haklısın" diyerek eksik harcı tamamlattı. Şimdi, sizlere soruyorum.
Yerel Mahkemenin masrafları göndermeyi unutması yüzünden Yargıtay'ın duruşmalı temyiz incelemesi yapmaması, Yargıtay'ın dosyaları okumadığı için de kendimi anlatamamam nedeniyle, savunma hakkımı kaybetmem konusunda ne düşünüyorsunuz? Yargılama ve yargı bütün değil midir, Yargıtay, "yerel mahkeme masrafları göndermediyse bana ne" diyebilir mi,yerel mahkemenin hatasını nasıl telafi edeceğim?
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi