Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haciz mahalinde çilingiri kim temin eder?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2013, 22:55   #1
halloween

Varsayılan haciz mahalinde çilingiri kim temin eder?

meslektaşlarım Merhaba..
İhtiyati haciz kararının son günü yani bugün borçlunun bir makinesini bulduk ve adrese ihtiyati haciz talimatı aldık. küçükçekmece icra dairesinden çıktığım hacizde mahaldeki yer kilitli idi. Bunun üzerine memura anahtarı elinde olan mal sahibinin 15 dk içerisinde burada olacağını söyledim. Ancak memur ben ancak 10 dk beklerim aksi taktirde 10 dk nın sonunda adam gelmiş olsa bile beklemem giderim dedi. ne yaptıysam memuru ikna edemedim. çilingir talep ettim ancak memur onuda siz ayarlamalısınız dedi. neyse çilingir çağırdım ancak 10 dk içinde gelemedi ve memur tutanağı kapatıp işine devam etti. Şimdi memur hakkında görevi ihmalden veyahut kötüye kullanmadan şikayette bulunacağım. Ancak Çilingiri kimin temin edeceğini bilemedim. ? yardımcı olursanız sevinirim..
Old 09-02-2013, 09:55   #2
Matrix

Değerli meslektaşım, maalesef çilingiri siz temin etmek zorundasınız...
Old 09-02-2013, 10:33   #3
halloween

İyide hacİ yapan memur.. Avukatin orada bulunmasina bile gerek yok.. Dediginizin bir yasal dayanagi var mi acaba ?
Old 09-02-2013, 14:00   #4
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan halloween
meslektaşlarım Merhaba..
İhtiyati haciz kararının son günü yani bugün borçlunun bir makinesini bulduk ve adrese ihtiyati haciz talimatı aldık. küçükçekmece icra dairesinden çıktığım hacizde mahaldeki yer kilitli idi. Bunun üzerine memura anahtarı elinde olan mal sahibinin 15 dk içerisinde burada olacağını söyledim. Ancak memur ben ancak 10 dk beklerim aksi taktirde 10 dk nın sonunda adam gelmiş olsa bile beklemem giderim dedi. ne yaptıysam memuru ikna edemedim. çilingir talep ettim ancak memur onuda siz ayarlamalısınız dedi. neyse çilingir çağırdım ancak 10 dk içinde gelemedi ve memur tutanağı kapatıp işine devam etti. Şimdi memur hakkında görevi ihmalden veyahut kötüye kullanmadan şikayette bulunacağım. Ancak Çilingiri kimin temin edeceğini bilemedim. ? yardımcı olursanız sevinirim..

Eğer talebinizde,gerektiği takdirde çilingir marifetiyle... şeklinde bir ifadeniz varsa masrafı da yatırmışsanız memur çilingiri temin etmek zorundadır.Farzedin ki talimat yoluyla haciz istediniz ve hacizde hazır bulunmak zorunda da değilsiniz haciz sırasında sizi mi arayacaklar çilingir için?Şikayette bulunun derim,böylesine gayri ciddi şekilde haciz yapılmaz,talep neyse yerine getirmek zorundadır memur.Makul bir sebebi varsa artık şikayet üzerine mahkemeye sunabilir diyorum.Haczi yapan memurun gerektiğinde zor kullanma yetkisi de vardır,memur ben zor kullanamam sen kullan diyebilir mi?
Old 09-02-2013, 15:44   #5
Burak Ülker

menkul malların haczi talebinizde "gerektiğinde çilingir marifeti kullanılarak" veya benzer ifade kullandı iseniz şikayet yoluna rahatlıkla gidebilirsiniz.
Old 09-02-2013, 21:42   #6
halloween

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
menkul malların haczi talebinizde "gerektiğinde çilingir marifeti kullanılarak" veya benzer ifade kullandı iseniz şikayet yoluna rahatlıkla gidebilirsiniz.

peki ama şikayetin konusu ne olacak ? ondan emin değilim yani haczin iptalini mi talep etmeliyim ?
bana savcılık şikayeti gibi geliyo ama emin değilim ?????
Old 11-02-2013, 14:13   #7
Burak Ülker

savcılık şikayetinden bir şey çıkmamakla birlikte çalıştığınız memurun her işlemde size zorluk çıkarmasına sebep olursunuz. icra mahkemesine memurun işlemini şikayet konusu yaparak istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.
Old 11-02-2013, 16:38   #8
halloween

Sevgili Burak Ulker...
Bence icra mudurlugunce kotu muameleye maruz kalirim endisesiyle sessiz kalmak hic cozum degil..
Ancak savcilik sikayetinin neden sonucsuz kaldigini dusundunuz ? Memur tum unsurlariyla gorevi ihmal sucunu iskemis olmuyormu ? Buna istinaden ceza almasi gerekmiyomu ?
Peki icra mahkemesine hangi konuda basvuru yapacagim ? Yani talebim memurun haciz islemini mi talep edecegim? Bunun icra memuruna bi zarari yokki... Ben acikcasi suclu olan cezasini ceksin istiyorum..yardimci olursaniz sevinirim..
Old 11-02-2013, 17:20   #9
Burak Ülker

Alıntı:
Yazan halloween
Sevgili Burak Ulker...
Bence icra mudurlugunce kotu muameleye maruz kalirim endisesiyle sessiz kalmak hic cozum degil..
Ancak savcilik sikayetinin neden sonucsuz kaldigini dusundunuz ? Memur tum unsurlariyla gorevi ihmal sucunu iskemis olmuyormu ? Buna istinaden ceza almasi gerekmiyomu ?
Peki icra mahkemesine hangi konuda basvuru yapacagim ? Yani talebim memurun haciz islemini mi talep edecegim? Bunun icra memuruna bi zarari yokki... Ben acikcasi suclu olan cezasini ceksin istiyorum..yardimci olursaniz sevinirim..

http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=6087

ilgili mevzuat gereği adalet duygusunun tatmin olmayacağı düşüncesindeyim. ayrıca her şeyden önce, telafisi mümkün konularda, birlikte çalıştığımız insanların olabildiğince az zarar görmelerini sağlamalıyız diye düşünüyorum. tabii ki savcılık ve icra mahkemesine şikayet yoluyla "hakettiği" "zarar"ı verebilirsiniz fakat bu konuyu bir iki hafta sonra tekrar düşünmenizi ve o şekilde hareket etmenizi tavsiye eder iyi çalışmalar dilerim.
Old 11-02-2013, 17:27   #10
olgu

Hacze çıktığınız memurun elinde kaç dosya vardı hacze gidilecek?

Eğer 5-6 taneyse savunması şu şekilde olacaktır "çilingir hazır edilmemişti, yetiştirmem gereken dosyalar vardı, beklemenin işime engel olacağını düşündüğümden beklememe kararı aldım ve uyguladım"
Old 11-02-2013, 18:13   #11
feyzaday

haciz tutanağında belirttiğiniz talepler var mı? Memur taleplerinizi tutanağa geçirmediyse, bu durumu siz ordaki diğer meslektaşlarla kendi aranızda bir tutanağa geçirerek ispat edebilecek durumda mısınız? Bunlara yanıtınız evet ise, C.savcılığına da suç duyurusunda bulunmalısınız. İşlerinin çok oluşu, sizin işinizi baştan savmasına mazeret olamaz. Başladığı işi, durum ne icap ediyorsa öyle ve layıkıyla yerine getirmelidir memur.
Old 11-02-2013, 22:28   #12
halloween

Alıntı:
Yazan Burak Ülker
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=6087

ilgili mevzuat gereği adalet duygusunun tatmin olmayacağı düşüncesindeyim. ayrıca her şeyden önce, telafisi mümkün konularda, birlikte çalıştığımız insanların olabildiğince az zarar görmelerini sağlamalıyız diye düşünüyorum. tabii ki savcılık ve icra mahkemesine şikayet yoluyla "hakettiği" "zarar"ı verebilirsiniz fakat bu konuyu bir iki hafta sonra tekrar düşünmenizi ve o şekilde hareket etmenizi tavsiye eder iyi çalışmalar dilerim.

Merhaba Burak Bey..
Yazdıklarım herhangi bir öfke veyahut öc alma duygusundan dolayı değil. Sadece memurların üzerlerine vazife olan işleri layıkıyla yerine getirmesini istiyorum. siz ben onlar bu şekilde davranıp sessiz kalırsa bu tip olaylarında daha çok yaşanacağı kanısındayım.
Old 11-02-2013, 22:30   #13
halloween

Alıntı:
Yazan olgu
Hacze çıktığınız memurun elinde kaç dosya vardı hacze gidilecek?

Eğer 5-6 taneyse savunması şu şekilde olacaktır "çilingir hazır edilmemişti, yetiştirmem gereken dosyalar vardı, beklemenin işime engel olacağını düşündüğümden beklememe kararı aldım ve uyguladım"

Merhaba Olgu..
İİK' nun açıklık getirdiği bir hususta İcra memuruna haciz sırasında taktir yetkisi tanınmadığıdır. Dolayısıyla haciz memuru ben mahalde 10 dk beklenilmesine karar verdim ve böyle taktir ettim veyahut araçta bekleyenler vardı bu yüzden onları bekletmek istemedim diyemez.
Old 11-02-2013, 22:36   #14
halloween

Alıntı:
Yazan feyzaday
haciz tutanağında belirttiğiniz talepler var mı? Memur taleplerinizi tutanağa geçirmediyse, bu durumu siz ordaki diğer meslektaşlarla kendi aranızda bir tutanağa geçirerek ispat edebilecek durumda mısınız? Bunlara yanıtınız evet ise, C.savcılığına da suç duyurusunda bulunmalısınız. İşlerinin çok oluşu, sizin işinizi baştan savmasına mazeret olamaz. Başladığı işi, durum ne icap ediyorsa öyle ve layıkıyla yerine getirmelidir memur.

Merhaba Feyzaday..
Size katılıyorum.. Tutanakta 10 dakika beklenildi çilingir hazır edilemedi muahafaza yapılmadı yazıyor. yani açıkça memur haciz mahalinde tam 10 dk beklediğini yazmakta. Çilingiri ise haciz mahalinde olması dahi gerekmeyen avukatın temin etmesi düşüncesi tamamen yanlış...
Güzel bir savcılık şikayeti hazırladım. Kanaatimce TCK 257 ye göre görevi ihmak suçu tüm unsurlarıyla oluşmuştur.
Ayrıca Bakırköy Adalet Komisyonu Başkanlığına da aynı dilekçeden vereceğim.
Fakat icra mahkemesine başvurmam gerektiğine dair de görüşler var.. Ancak bunun nasıl olacağını bilemiyorum?? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
İcra mahkemesine bulunacağım şikayette sonuçta memur işleminin iptalini istemem gerek . yani ben memurun 08.02.2013 tarihinde kendince yapmış olduğu haczin iptalini mi isteyeceğim. İhtiyati haciz kararımızın tam 10. gününde yapamadığımız haciz iptal edilirse yeniden ihtiyati hacze çıkabilecekmiyiz?
Old 12-02-2013, 06:56   #15
olgu

Alıntı:
Yazan halloween
Merhaba Feyzaday..
Size katılıyorum.. Tutanakta 10 dakika beklenildi çilingir hazır edilemedi muahafaza yapılmadı yazıyor. yani açıkça memur haciz mahalinde tam 10 dk beklediğini yazmakta. Çilingiri ise haciz mahalinde olması dahi gerekmeyen avukatın temin etmesi düşüncesi tamamen yanlış...
Güzel bir savcılık şikayeti hazırladım. Kanaatimce TCK 257 ye göre görevi ihmak suçu tüm unsurlarıyla oluşmuştur.
Ayrıca Bakırköy Adalet Komisyonu Başkanlığına da aynı dilekçeden vereceğim.
Fakat icra mahkemesine başvurmam gerektiğine dair de görüşler var.. Ancak bunun nasıl olacağını bilemiyorum?? bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
İcra mahkemesine bulunacağım şikayette sonuçta memur işleminin iptalini istemem gerek . yani ben memurun 08.02.2013 tarihinde kendince yapmış olduğu haczin iptalini mi isteyeceğim. İhtiyati haciz kararımızın tam 10. gününde yapamadığımız haciz iptal edilirse yeniden ihtiyati hacze çıkabilecekmiyiz?

Bence yanılıyorsunuz. Haciz mahalinde icra memurunun 82. Maddeye göre haczedilmeyecek mallar hakkında taktir yetlisi kanunda düzenlenmiştir. Bu olayla ilgisi olmamakla birlikte icra memurunun yetkisi yasadan doğan açık olduğunu hatırlatmak istedim.

İcra memurunun görevi o gün kendisine verilen dosyalardan haciz ve gerekirse muhafaza işlemi yapmak ancak bu demek değildir ki memur sizin çilingir gelene kadar beklemek zorunda. 10 dk dan fazla beklemesi gerekirdi ancak gelmemesi halinde gelene kadar uzun süre beklemek zorunda değil.

Kendinizi aynı hacze gitmek için bekleyen diğer dosyaların vekili olarak düşünün. 1-2 saat kadar sizin dosya ile ilgilenip hala bekliyor olsaydınız, yine de memurun vekilin talep ettiği kadar beklemesi sebebiyle sizin dosyalara bir türlü geçilemeseydi yine böyle düşünürmüydünüz?
Old 12-02-2013, 09:14   #16
halloween

Alıntı:
Yazan olgu
Bence yanılıyorsunuz. Haciz mahalinde icra memurunun 82. Maddeye göre haczedilmeyecek mallar hakkında taktir yetlisi kanunda düzenlenmiştir. Bu olayla ilgisi olmamakla birlikte icra memurunun yetkisi yasadan doğan açık olduğunu hatırlatmak istedim.

İcra memurunun görevi o gün kendisine verilen dosyalardan haciz ve gerekirse muhafaza işlemi yapmak ancak bu demek değildir ki memur sizin çilingir gelene kadar beklemek zorunda. 10 dk dan fazla beklemesi gerekirdi ancak gelmemesi halinde gelene kadar uzun süre beklemek zorunda değil.

Kendinizi aynı hacze gitmek için bekleyen diğer dosyaların vekili olarak düşünün. 1-2 saat kadar sizin dosya ile ilgilenip hala bekliyor olsaydınız, yine de memurun vekilin talep ettiği kadar beklemesi sebebiyle sizin dosyalara bir türlü geçilemeseydi yine böyle düşünürmüydünüz?

Sayın olgu ben demiyorum ki ne zaman geleceği belli olmayan çilingiri beklesin. Sonuçta yolda olan insanlar var gelme süreleri belli.. bir haciz mahallinde 10 dk beklemek hakkaniyete ve de istanbul şartlarında hayatın akışına aykırıdır. 10 Dk da hiçbir haciz işlemi sona ermez. araçta bekleyen insanların varlığı öndeki hacizlerin yarım yamalak bırakılması anlamına da gelmez. makul süreler vardır. kastettiğim bu.
madde 82 nelerin haczedilmezliği ile ilgilidir. Memurun haciz yapıp yapmaması ile ilgili değil. İcra memuru alacaklının gösterdiği mahalde haciz yapmak zorundadır. Bizim olayımızda madde 82 ye bile girilmeden direkt haciz yapılmıyor.
Old 12-02-2013, 11:40   #17
olgu

Siz icra memurunun taktir yetkisi bulunmadığını söylediniz ben 82. maddede açıkça düzenlenen bir yetkiyi hatırlatmak amaçlı yazdım. Talep edilen mekana haciz için gitmemek hususunda taktir yetkisi olduğunun iddia etmiyorum.

10 Dk dan fazla beklemesi gerektiğini zaten belirtmiştim. Ancak bekleme süresinin fazla uzaması halinde artık beklememek yönünde karar alabileceğini düşünüyorum.
Old 12-02-2013, 12:38   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan halloween
Sayın olgu ben demiyorum ki ne zaman geleceği belli olmayan çilingiri beklesin. Sonuçta yolda olan insanlar var gelme süreleri belli.. bir haciz mahallinde 10 dk beklemek hakkaniyete ve de istanbul şartlarında hayatın akışına aykırıdır. 10 Dk da hiçbir haciz işlemi sona ermez. araçta bekleyen insanların varlığı öndeki hacizlerin yarım yamalak bırakılması anlamına da gelmez. makul süreler vardır. kastettiğim bu.
madde 82 nelerin haczedilmezliği ile ilgilidir. Memurun haciz yapıp yapmaması ile ilgili değil. İcra memuru alacaklının gösterdiği mahalde haciz yapmak zorundadır. Bizim olayımızda madde 82 ye bile girilmeden direkt haciz yapılmıyor.

Koyulaştırdığım bölümü yanıtlamak istiyorum. Son düzenlemelerden önce, kesinlikle haklıydınız. Memurun takdir hakkı yoktu. Ancak Sayın olgu'nun da belirttiği gibi son düzenlemelerden sonra maalesef memurun bu konuda takdir hakkı bulunmaktadır.

Öte yandan "icra mahkemesine de başvur" diyen meslektaşlarıma katılmıyorum. Ne için müracaat edeceksiniz? Mahkeme neye karar verecek?

Tatbik edilmiş olan bir ihtiyati haciz kararı bulunmaktadır. Memur muamelesini şikayet ederek, "tatbik edilmemiş sayılmasına" dair bir karar mı alacaksınız?

İcra takibine geçtiyseniz, halen ihtiyati haczi tatbik edebileceğinizi düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi