Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BoŞanma İradesİ Hakkinda

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2011, 12:16   #1
Erkan Uygun

Varsayılan BoŞanma İradesİ Hakkinda

Müşterek çocuğun velayeti için başvurulan sosyal çalışmanın düzenlediği raporda müvekkilimin eşinden ayrılmak istemediğini beyan etmesi nedeniyle müvekkilimin boşanma iradesi olmadığı gerekçe gösterilerek karşı davamız reddedilmiştir.Tarafımızın boşanmama yönünde duruşmada veya herhangi bir dilkeçede beyanımız yoktur. Aksine son duruşmada dahil olmak üzere boşanma talep edilmiştir.

Bu konudaki görüş ve önerilerinizi varsa yargı kararlarını bekliyorum.
Old 20-06-2011, 12:49   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Uygun
Müşterek çocuğun velayeti için başvurulan sosyal çalışmanın düzenlediği raporda müvekkilimin eşinden ayrılmak istemediğini beyan etmesi nedeniyle müvekkilimin boşanma iradesi olmadığı gerekçe gösterilerek karşı davamız reddedilmiştir.Tarafımızın boşanmama yönünde duruşmada veya herhangi bir dilkeçede beyanımız yoktur. Aksine son duruşmada dahil olmak üzere boşanma talep edilmiştir.

Sosyal çalışmacının raporu mahkemenin bir arakararına dayanıyor ve uzmandan bahsettiğiniz hususlara ilişkin tarafları dinlemesi de istemiş ise, hakim raporu dikkate alarak davanın reddine karar verebilir kanısındayım. (Bkz:4787 sayılı yasa)

Müvekkilinizin uzmana yapmış olduğu beyanın yargısal olarak dikkate alınabilir bir beyan olarak değerlendirileceği görüşündeyim.

Saygılar.
Old 20-06-2011, 12:59   #3
Erkan Uygun

Sosyal inceleme raporu,sadece velayetin hangi tarafa verileceği konusunda istendi.Sosyal çalışmacıdan Boşanma konusunda herhangi bir görüş istenmedi.
Old 20-06-2011, 13:41   #4
şahika

Sayın meslektaşım, sosyal uzmanın velayetle ilgili olarak mahkemeye görüş ve kanaat sunması, müşterek çocuk/çocukların boşanmadan ne şekilde etkilenebileceğini, velayetinin taraflardan hangisine bırakılmasının daha uygun olabileceğinin belirlenerek çocuğun geleceği için daha doğru kararın verilebilmesini amaçlamaktadır.
Bu bağlamda rapora karşı mahkemeye itirazda bulundunuz mu?
Old 20-06-2011, 13:43   #5
Erkan Uygun

Velayet açısından rapor lehimize idi.Sosyal çalışmacı ara kararı ile açıkça velayet için görevlendirildiği için de itirazda bulunmadık.
Old 20-06-2011, 13:49   #6
şahika

Bu durumda kanaatimce mahkeme kararı yerindedir.
Old 20-06-2011, 13:54   #7
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Uygun

Sosyal hizmetler uzmanının raporu, hakimi bağlayan kesin nitelikte bir delil olmamakla birlikte, dosyanın genel anlamda boşanmanın söz konusu olamayacağına dair bulgularında varlığı ile bağlayıcılık yaratmıştır.

Rapora itiraz etmemiş olmanız, sizin açınızdan gelen raporu kabul etmişsiniz, sonucunu doğurmuştur.
Old 20-06-2011, 14:00   #8
Erkan Uygun

Mahkeme tarafları eşit kusurlu buldu.Bana göre dosyadaki dellilere göre karşı taraf daha ağır kusurlu.Dosyadaki deliller bir kenara bırakılarak,müvekkilimin imzası ile teyit etmediği görüşe dayanılarak hüküm verilmesinin isabetsiz olduğu görüşündeyim.
Old 20-06-2011, 14:12   #9
Erkan Uygun

Bir de şu açıdan bakalım.Herhangi bir boşanma davası görülmekte. Davalı mahkemede boşanmak istemediğini beyan ediyor.Ama gelişen süreçte taraflar anlaşıyor.Davalı bu kez mahkemede boşanmak istediğini beyan ediyor.Bu tip durumlar genelde anlaşmalı boşanma olarak gerçekleşiyor.Mahkemeler de çoğunlukla anlaşma gereği boşanma kararı veriyor.

Bizim olayımızda müvekkil her ne kadar sosyal çaışmacıya boşanmak istemiyorum dese de,daha sonraki duruşmada boşanmak istediğini beyan ediyor.Davasının kabulünü istiyor.Bizim olayımızda yukarıdaki durumun tersi gerçekleşiyor.

Yorumlarınızı bekliyorum.
Old 20-06-2011, 14:16   #10
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Uygun
Mahkeme tarafları eşit kusurlu buldu.Bana göre dosyadaki dellilere göre karşı taraf daha ağır kusurlu.Dosyadaki deliller bir kenara bırakılarak,müvekkilimin imzası ile teyit etmediği görüşe dayanılarak hüküm verilmesinin isabetsiz olduğu görüşündeyim.

Böyle bir teyid zorunluluğu bulunmadığı kanısındayım.

Mahkeme bünyesinde çalışan uzmanın, kasden gerçeğe aykırı rapor (veya ibareler) yazdığını düşünüyorsanız, hakkında suç duyurusunda bulunun.

Saygılar.
Old 20-06-2011, 14:31   #11
şahika

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Uygun
Bizim olayımızda müvekkil her ne kadar sosyal çaışmacıya boşanmak istemiyorum dese de,daha sonraki duruşmada boşanmak istediğini beyan ediyor.Davasının kabulünü istiyor.

Uzman raporuna bu yönde itirazda bulunmuş olmanız gerekirdi. Ayrıca anlaşmalı boşanma davalarında da duruşmada taraflar hazır iken mahkemece boşanma istemleri yinelettirilir. Tarafların net yanıt verememeleri halinde de mahkemece boşanma kararı verilmemekte.

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Böyle bir teyid zorunluluğu bulunmadığı kanısındayım.

Mahkeme bünyesinde çalışan uzmanın, kasden gerçeğe aykırı rapor (veya ibareler) yazdığını düşünüyorsanız, hakkında suç duyurusunda bulunun.

Saygılar.

Ben de bu görüşe katılmaktayım.

Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi