Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Suçun işlenmesine yardım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2011, 13:47   #1
Rekoğlu

Varsayılan Suçun işlenmesine yardım

Müvekkilimin arkadaşı müvekkilden cep telefonun kamerasına ihtiyacının olduğunu söyleyerek müvekkilden cep telefonunu istiyor. Müvekkil de cep telefonunu arkadaşına veriyor ve arkadaşı , müvekkilden cep telefonunun kamerasını birlikte gittikleri evde kurmasını istiyor. Müvekkilde arkadaşının dediğin yapıyor ve arkadaşının evinde kamerayı kurup oradan ayrılıyor. Daha sonra müvekkilimin arkadaşı (müvekkilim tarafından kurulmuş olan) bu kamera ile birtakım görüntüleri gizlice kaydediyor. Daha sonra da gizlice yapmış olduğu bu çekimler ile görüntülerini gizlice kaydetmiş olduğu kişiye şantaj yapıyor. Müvekkilim bu kamera ile gizli çekim yapılacağını bilmiyor ancak tahmin ediyor. Ayrıca şantaj yapılacağından da haberi yok. Sadece kayıt yapılacağını biliyor. Bu durumda müvekkilin eylemi şantaj suçunun işlenmesine yardım olarak nitelendirilir mi? Buna dair Yargıtay kararı var mı.
Old 19-04-2011, 09:18   #2
Levent Cirit

Nitelendirilemez zira şantaj yapma kastı yoktur.
Old 19-04-2011, 10:57   #3
GECE

sadece kamera kurumu nedeniyle yasaya aykırı kayıt suçuna yardımından bahsedilebilir
Old 19-04-2011, 11:36   #4
Rekoğlu

Yanıtlarınız için teşekkür ediyorum. Ben de sizler gibi düşünüyorum, ancak hakim taksirden gidebilir mi diye de bir çekincem var. Yani kamerayı kurarken bununla ilgili gizli çekim yapılacağını bildiğine göre kaydedilen bu görüntülerin bir şekilde kullanılacağını öngörmesi gerekirdi diye düşünebilir mi? Yani şantaj olur, görüntülerün internet ortamında yaralanılması, tehdit için kullanma. Bunları öngermesi gerekirdi deyip ceza verebilr kaygısı taşıyorum.
Bir sorum daha olacak. Böylesi bir durumda hükmün açıklanmasının ertelenmesine talep etmek doğru olur mu?
Old 19-04-2011, 14:51   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Rekoğlu
Yanıtlarınız için teşekkür ediyorum. Ben de sizler gibi düşünüyorum, ancak hakim taksirden gidebilir mi diye de bir çekincem var. Yani kamerayı kurarken bununla ilgili gizli çekim yapılacağını bildiğine göre kaydedilen bu görüntülerin bir şekilde kullanılacağını öngörmesi gerekirdi diye düşünebilir mi? Yani şantaj olur, görüntülerün internet ortamında yaralanılması, tehdit için kullanma. Bunları öngermesi gerekirdi deyip ceza verebilr kaygısı taşıyorum.
Bir sorum daha olacak. Böylesi bir durumda hükmün açıklanmasının ertelenmesine talep etmek doğru olur mu?

Kasten işlenen bir suça yardım da kasten olur, bakılacak husus taksir değil, TCK.m.39 anlamında, kişilerin eylemleri arasında bir bağ kurulup kurulamayacağıdır.

Saygılar.

Alıntı:

Yardım Etme

MADDE 39 - (1) Suçun işlenmesine yardım eden kişiye, işlenen suçun ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirmesi halinde, onbeş yıldan yirmi yıla; müebbet hapis cezasını gerektirmesi halinde, on yıldan onbeş yıla kadar hapis cezası verilir. Diğer hallerde cezanın yarısı indirilir. Ancak, bu durumda verilecek ceza sekiz yılı geçemez.
(2) Aşağıdaki hallerde kişi işlenen suçtan dolayı yardım eden sıfatıyla sorumlu olur:
a) Suç işlemeye teşvik etmek veya suç işleme kararını kuvvetlendirmek veya fiilin işlenmesinden sonra yardımda bulunacağını vaat etmek.
b) Suçun nasıl işleneceği hususunda yol göstermek veya fiilin işlenmesinde kullanılan araçları sağlamak.
c) Suçun işlenmesinden önce veya işlenmesi sırasında yardımda bulunarak icrasını kolaylaştırmak.
Old 21-04-2011, 23:56   #6
alp213128

Müvekkilinizin arkadaşı şantaj ve özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarından ceza alabilir ancak müvekkiliniz,sadece özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan sorumlu tutulabilir.Zira en azından olası kasıt vardır.Yardım etme değil,kanuni tanımda yazan fiili bizzat gerçekleştirmeden dolayı asli iştirak var olayda.kolay gelsin

Özel hayatın gizliliğini ihlâl
MADDE 134. - (1) Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlâl eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır. Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlâl edilmesi hâlinde, cezanın alt sınırı bir yıldan az olamaz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi