Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Marka Tesciliniden Doğan Haklara Tecavüz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2011, 11:52   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Marka Tesciliniden Doğan Haklara Tecavüz

Marka tescilinden doğan haklara tecavüz ve haksız rekabet teşkil eden fiillerin tespiti ,önlenmesi ve maddi ve manevi tazminat içerikli dava açtım.

Açıkçası bu dava beni aştı.Markaya ait broşür,kartvizit,ticaret sicil kayıtları vs hepsini dosyaya sundum.Tanıklar dinlendi.

Delil dilekçemde ticari defterler ile bilirkişiye incelemesi de istemiştim.

Henüz bu konuda bir şey yapılmadı.Keşif incelesi yapılması talebinde bulundum son duruşmada.Öbür celsede değerlendirilmesine karar verildi.

Keşif talebinden vazgeçip,ticari defterlerinin ibrazından sonra bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etmek istiyorum.

Bu davada ticari defterlerin incelenmesi tazminat miktarının belirlenmesi açısından mı önemli?
Karşı tarafın ve müvekkilin ticari defterlerini ibraz etmesini mi istemeliyim?

Atladığım bir husus olmuş mu?Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler...
Old 11-03-2011, 12:12   #2
Levent Cirit

Bu tür davalarda maddi tazminat konusunda davacının seçimlik hakları vardır;
1- Tecavüz ve haksız rekabet nedeni ile kaybettiği gelirin tazmini (Davacının defterleri gerçeği yansıtıyorsa bunlar belirlenebilir)
2-Tecavüz ve haksız rekabet nedeni ile davalının elde ettiği gelirin tazminat olarak ödenmesi (Davalının defterleri gerçeği yansıtıyorsa bunlar belirlenebilir)
3- Tecavüze konu ürün ile ilgili bir lisans sözleşmesine dayanılarak davalı tarafa üretim hakkı verilseydi elde edilecek lisans bedeli oranında tazminat

Türkiye'de ticari defterler genelde sağlıklı tutulmadığından (düşük fatura kesimi ve faturasız satışlar) ilk ikisinden çıkacak tazminat da küçük olur. Ancak müvekkiliniz kayıtlarını sağlıklı tutuyor ise 1.tercih denenebilir (gelirinde düşüş ciddi oranda ise)

Ticari defterlerin incelenmesi bu açıdan önem arz etmektedir.
Old 11-03-2011, 12:15   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Marka tescilinden doğan haklara tecavüz ve haksız rekabet teşkil eden fiillerin tespiti ,önlenmesi ve maddi ve manevi tazminat içerikli dava açtım.

Açıkçası bu dava beni aştı.Markaya ait broşür,kartvizit,ticaret sicil kayıtları vs hepsini dosyaya sundum.Tanıklar dinlendi.

Delil dilekçemde ticari defterler ile bilirkişiye incelemesi de istemiştim.

Henüz bu konuda bir şey yapılmadı.Keşif incelesi yapılması talebinde bulundum son duruşmada.Öbür celsede değerlendirilmesine karar verildi.

Keşif talebinden vazgeçip,ticari defterlerinin ibrazından sonra bilirkişi incelemesi yapılmasını talep etmek istiyorum.

Bu davada ticari defterlerin incelenmesi tazminat miktarının belirlenmesi açısından mı önemli?
Karşı tarafın ve müvekkilin ticari defterlerini ibraz etmesini mi istemeliyim?

Atladığım bir husus olmuş mu?Bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.Teşekkürler...

Sayın Levent Cirit'in yazdıklarına katılmakla birlikte bir ekleme yapmak istiyorum. Tazminat davasından önce, tecavüzün önlenmesi için savcılığa başvuruda bulunup, sulh ceza mahkemesinden arama kararı çıkarmış olsaydınız ve taklit markalara(ve üretim araçlarına)el koysaydınız, el koyduğunuz taklit ürünlerin adedi tazminatın belirlenmesinde çok işe yarayacaktı.
Old 11-03-2011, 12:17   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Levent Cirit
Bu tür davalarda maddi tazminat konusunda davacının seçimlik hakları vardır;
1- Tecavüz ve haksız rekabet nedeni ile kaybettiği gelirin tazmini (Davacının defterleri gerçeği yansıtıyorsa bunlar belirlenebilir)
2-Tecavüz ve haksız rekabet nedeni ile davalının elde ettiği gelirin tazminat olarak ödenmesi (Davalının defterleri gerçeği yansıtıyorsa bunlar belirlenebilir)
3- Tecavüze konu ürün ile ilgili bir lisans sözleşmesine dayanılarak davalı tarafa üretim hakkı verilseydi elde edilecek lisans bedeli oranında tazminat

Türkiye'de ticari defterler genelde sağlıklı tutulmadığından (düşük fatura kesimi ve faturasız satışlar) ilk ikisinden çıkacak tazminat da küçük olur. Ancak müvekkiliniz kayıtlarını sağlıklı tutuyor ise 1.tercih denenebilir (gelirinde düşüş ciddi oranda ise)

Ticari defterlerin incelenmesi bu açıdan önem arz etmektedir.

Seçimlik haklardan hangisini tercih edeceğimizi bizim mi belirtmemiz gerekiyor?Bu konuda usul nasıl oluyor?

Ben yine iki tarafın ticari defterlerinin ibrazı istemeli miyim?

Teşekkürler...
Old 12-03-2011, 10:32   #5
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan Av.Özlem PEKSÜSLÜ
Seçimlik haklardan hangisini tercih edeceğimizi bizim mi belirtmemiz gerekiyor?Bu konuda usul nasıl oluyor?

Ben yine iki tarafın ticari defterlerinin ibrazı istemeli miyim?

Teşekkürler...

Özlem hanım, Butür vakalarda terditli dava açmak daha sağlıklı. Zira bazen istemiş olduğunuz talep, konusuz kaldığından yeni dava açma yoluna gidebilirsiniz. Seçimlik hak, tabiki hakka sahip olduğunu iddia eden davacıya aittir.

Ticari defterlerin, sadece sizin defterler açısından incelenmesi yeterli olmayacaktır. Butür durumlarda her iki tarafın ticari defterine bakılmalıdır.
Old 23-03-2011, 11:00   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Marka hakkına yapılan tecavüzün ve maddi ve manevi tazminat taleplerin tespiti açısından dosyanın bilirkişiye sevkine karar verildi.Bilirkişi tecavüzün tespiti açısından görüş bilidirebilir mi?
Bu davalarda bilirkişi ücretleri konusunda da yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Old 13-04-2011, 14:28   #7
atrocity

iyi çalışmalar;

izmirde uygulama dosyanın bilirkişiye gönderilmesinden önce yöntem tercihinde bulunulması şeklinde. Yani dilerseniz dilekçe ile dilerseniz duruşma sırasında KHK m.68 de belirtilen yöntemlerden biriyle inceleme yapılması talep ediliyor, siz beyanda bulunmadığınız takdirde hakim süre veriyor zaten. Bilirkişiler tecavüzün tespiti açısından görüş bildiriyorlar, bizim dosyalarımızda iki bilirkişi görevlendiriliyor ve bilirkişilerin her biri 400,00-TL ücret alıyorlar.

Sayg.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi