Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İmar Planı Tadilatı acil.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-08-2010, 13:08   #1
av.23

Varsayılan İmar Planı Tadilatı acil.

Öncelikle herkese iyi çalışmalar.
Müvekkilin evinin bulunduğu yerde belediye imar planında tadilat yapıyor ve komşu parsellerde büyük bir alışveriş merkezi inşaatı başlatılıyor. Bölgedeki tüm yapılar 3 katlı olmasına karşılık bu yeni inşaat 8 kat olarak yapılacak.Müvekkilin ve tüm sakinlerin evleri gölgede kalıyor.Hatta bir kısmının evinin camı tamamen kapanıyor. Ayrıca yine bu inşaat nedeni ile sokağın bir kısmı daralıyor 8 metrelik yol 3 metrelik yola dönüşüyor. Yer çok kıymetli ve belediye ile ilgili bir çok şaibe var bu konuda. Müvekkil belediyeye başvurmuş çok mağduruz bu durum engelleyin diyerek. Belediye inşaatın onaylanan imar planına uygun olarak verilen ruhsatla yapılmış olduğunu belirtir iki satırlık bir cevap vermiş.Bu cevap karşısında neler yapabiliriz.İmar palnı tadilat işleminin de iptalini isteyebilir miyiz.? Ruhsatlı inşaat olduğu için kazanılmış hak sahibi olacaklar sanırım.Değerli fikirlerinze ihtiyacım var.
Saygılar.
Old 11-08-2010, 14:41   #2
para_doks

değerli meslektaşım
imar kanunu uygulama yönetmeliğine göre bir yerdeki yol genişliği haklı bir sebep olmadıkça daraltılamaz, hatta ilgili maddede minimum yol genişliği dahi yazmaktadır. buna dayanarak imar planı tadilatının iptali için dava açabilirsiniz.
ikinci olarak imar planı tadilatının da imar planı yapılırken izlenen usulde yapılması zorunludur. olayınızda böyle bir durum var mı bilmiyorum ama usule ilişkin itirazlarınızı da yapabilirsiniz
ayrıca bilirkişi incelemesi talep ederek yapılan işlemin şehircilik ilke ve esaslarına aykırı olduğunu da tespit ettirebilirsiniz. Bu konuda kazanılmış hakkın uygulama alanı bulacağını sanmıyorum. Ruhsat sahibi zararını ancak ruhsatı verenden tazmin edebilir.

işinize yarar mı bilmiyorum ancak;

12 mt.lik yolun imar planı revizyonu ile 10 mt.ye düşürülmesi sonrasında idare mahkemesinde dava açılmış, idare mahkemesince yolun haklı bir sebep olmaksızın daraltılamayacağı gerekçesiyle işlemin iptali yönünde karar verilmiştir. kararlar elimde olmadığı için örneğini ekleyemiyorum...

saygılar
Old 11-08-2010, 22:10   #3
Cafer ERGEN

iyi çalışmalar,
Belediyenin verdiği cevap üzerine en geç 60 gün içinde (Daha önce farklı başvurularınız bu süreyi etkiler) 1- imar planı tadilatı işleminin, 2- inşaat ruhsatı işleminin iptali ile yürütmenin durdurulması istemiyle taşınmazın bulunduğu yerin bağlı olduğu idare mahkemesine dava açabilirsiniz. Zaten imar planına dava açmazsanız sadece inşaat ruhsatına karşı açacağınız davada güçlü olamazsınız. 2577 sayılı İYUK madde 7/4 e göre imar planına dava açabilirsiniz. Eğer 1/1000 ölçekli uygulama imar planından kaynaklanan sorun 1/5000 ölçekli nazım imar planında da varsa o zaman nazım imar planının da iptalini istemelisinizi. iyi çalışmalar
Old 12-08-2010, 13:35   #4
av.23

Yarın 60 günlük sürenin son günü.Dilekçemi hazırladım.Sayın Cafer Ergen 'in tavsiyesi üzerine nazım imar planına kadar tüm işlemlerin iptali ve yürütmenin durudulması talepli olarak davayı açıçam. Bu iş nedeni ile şunu öğrendim ki bir yerde imar planı tadilatı varsa, orada büyük bir rant var.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi