Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sÖzlÜ Kİra Akdİnde Kİracinin Kİm OlduĞunun Tespİtİ..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-04-2010, 17:15   #1
Av.Ali BALCI

Varsayılan sÖzlÜ Kİra Akdİnde Kİracinin Kİm OlduĞunun Tespİtİ..

Sayın meslektaşlarım, araştırmalarıma rağmen tam olarak cevabını bulamadğım bir konuyu sormak istiyorum. Müvekkilimin dedesi ,9-10 sene önce dükkanı Ali-Ayşe çiftine sözlü olarak kiraya veriyor.Bu durum 5 sene devam ediyor. sonra 2006 yılında 2 yıl süreli bu çift ile yazılı kira sözleşmesi yapyor.Sözleşmede kiracı olarak Ayşenin,mütelselsil kefil de eşi Alinin ismi geçiyor.Adı geçen işyerindeki işletmede vergi levhası da Ayşenin üzerine tescilli...Kira paraları bankadan Ayşenin hesabından müvekklimin dedesinin hesabına yatıyor. 2009 ağustosunda müvekklilin dedesi ölünce Ali ve Ayşe müvekklilime gelip sözlü olarak yeni bir kira bedeli belirliyorlar ve sözlü kira akdi kurulmuş oluyor.yine kira paraları Ayşenin hesabından müvekkilime yatıyor.ancak Ayşe hiçbir zaman dkkanda bulunmuyor.Fiili kullanım yıllardır eşi Alide. İnternete verilen reklamlarda dahi yetkili kişi olarak Alinin adı geçiyor.Dükkanın telefon elektirk su bile Alinin üzerine.Anlayacağınız eşinin ismini kullanıyor. son 3 aydır da kira bedellerini ödenmeyince ben, Ali'ye 13 örnek yolldadım.O da müvekkilimle arasında kira akdinin olmadığını beyanla itiraz etti ben de itirazın iptali davasını açtım. Dün davanın ilk celsesi görüldü.Hakim yazılı kira sözleşmesini gösterip bana bayana neden takip yapmadınız dedi.Ben de o akit 2 yıll süreliydi ve ayrıca kiraya veren şahıs da öldü daha sonra kira akdi şifahi olarak kuruldu dedim ve hakim de madem bu adamın yani Alinin kiracı olduğunu ispatla dedi.sorum şudur: Sözlü kira akdinin ispatı fiili kullanım ile ispatlanamaz mı ? Bu Ali'nin heryere verdiği reklamlarda ve internete verdiği işyeri kayıtlarında yetkili kişi olarak kendisinin görünmesi, dükkan elektirk su ve telefonun kendisi adına kayıtlı olması,dolayısıyla Ali'nin o dükkanı fiililen kullanması , Ali'nin o işyerinde kiracı olmasını ispatı değilmidir? Bu dava kabul olur mu yoksa husumetten red mi edilir?? Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim.
Old 14-04-2010, 17:35   #2
av.sebahattin

Sayın meslektaşım, yazılı olan kira aktine neden dayanmadığınızı anlamadım. Kiralayanın mirasçıları olarak ve yazılı kira aktine dayanan Örnek13 göndermeniz halinde davanızı kazanabilirdiniz diye düşünüyorum. Sözleşmenin iki yıllık olması önemli de değildi.! Kira dönemi bittiğinde kiracı tarafından yenilenmediği takdirde sözleşme aynı şartlarla yenilenmiş sayılırdı!

Kira sözleşmelerinde müddeabih bir yıllık kira bedelinin toplamına göre belirleneceğinden ve bu HUMK'a göre senetle ispata tabii olacağından tanıkla v.s. ile ispat edemezsiniz.

Sözlü kira akdi fiili kullanım ile de ispat edilemez sayın meslektaşım. Çünkü mecurda bulunan şahıslar orayı İŞGAL etmiş de olabilirler.

Bu nedenle 3091 SAYILI TAŞINMAZ MAL ZİLYEDLİĞİNE YAPILAN TECAVÜZLERİN ÖNLENMESİ HAKKINDA KANUN'a göre müracaatta bulunmanız ve davalı tarafın tutum ve beyanlarına göre hareket etmeniz yerinde olacaktır. Çünkü burada kira aktini ya kabul edeceklerdir ya da inkar edeceklerdir. İnkar ederlerse mecurdan idari yoldan tahliye edilecekler, kabul ederlerse davanızda kabul beyanını kullanabilirsiniz. Fakat bu durumda ayrıca yıllık kira bedelini de ayrıca ispat etmeniz gerekmektedir. Eğer bu şekilde ispat edemezseniz, kiranınn emsal taşınmazlara göre bilirkişi marifetiyle belirlenmesini talep edebilirsiz. Diye düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 14-04-2010, 17:40   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Ali BALCI
Sayın meslektaşlarım, araştırmalarıma rağmen tam olarak cevabını bulamadğım bir konuyu sormak istiyorum. Müvekkilimin dedesi ,9-10 sene önce dükkanı Ali-Ayşe çiftine sözlü olarak kiraya veriyor.Bu durum 5 sene devam ediyor. sonra 2006 yılında 2 yıl süreli bu çift ile yazılı kira sözleşmesi yapyor.Sözleşmede kiracı olarak Ayşenin,mütelselsil kefil de eşi Alinin ismi geçiyor.Adı geçen işyerindeki işletmede vergi levhası da Ayşenin üzerine tescilli...Kira paraları bankadan Ayşenin hesabından müvekklimin dedesinin hesabına yatıyor. 2009 ağustosunda müvekklilin dedesi ölünce Ali ve Ayşe müvekklilime gelip sözlü olarak yeni bir kira bedeli belirliyorlar ve sözlü kira akdi kurulmuş oluyor.yine kira paraları Ayşenin hesabından müvekkilime yatıyor.ancak Ayşe hiçbir zaman dkkanda bulunmuyor.Fiili kullanım yıllardır eşi Alide. İnternete verilen reklamlarda dahi yetkili kişi olarak Alinin adı geçiyor.Dükkanın telefon elektirk su bile Alinin üzerine.Anlayacağınız eşinin ismini kullanıyor. son 3 aydır da kira bedellerini ödenmeyince ben, Ali'ye 13 örnek yolldadım.O da müvekkilimle arasında kira akdinin olduğunu beyanla itiraz etti ben de itirazın iptali davasını açtım. Dün davanın ilk celsesi görüldü.Hakim yazılı kira sözleşmesini gösterip bana bayana neden takip yapmadınız dedi.Ben de o akit 2 yıll süreliydi ve ayrıca kiraya veren şahıs da öldü daha sonra kira akdi şifahi olarak kuruldu dedim ve hakim de madem bu adamın yani Alinin kiracı olduğunu ispatla dedi.sorum şudur: Sözlü kira akdinin ispatı fiili kullanım ile ispatlanamaz mı ? Bu Ali'nin heryere verdiği reklamlarda ve internete verdiği işyeri kayıtlarında yetkili kişi olarak kendisinin görünmesi, dükkan elektirk su ve telefonun kendisi adına kayıtlı olması,dolayısıyla Ali'nin o dükkanı fiililen kullanması , Ali'nin o işyerinde kiracı olmasını ispatı değilmidir? Bu dava kabul olur mu yoksa husumetten red mi edilir?? Cevaplarınız için şimdiden Teşekkür ederim.
Koyulaştırdığım bölümü sehven yazdınız, sanırım. "Fiili durumun" çok önemi yok, "hukuki durum" önemlidir. Kiracılık ilişkisini yazılı belge ile kanıtlamalsınız. Aksi takdirde yemin teklif etmekten başka yapacağınız bir şey yok.

Not:Sayın av.sabahattin'in mesajını görmeden yazmış oldum. Görüşlerine katılıyorum.
Old 14-04-2010, 19:03   #4
Admin

Sayın av.sebahattin'e, Sayın Av.Suat Ergin'e ve özellikle de davanıza bakan Sayın Hakim'e katılıyorum.

İcra takibini yanlış kişiye yaptığınız kanaatindeyim. 6570 sayılı yasanın 11. maddesi gereğince yazılı sözleşmeniz aynı şartlarla 1'er yıl uzayarak bugüne kadar gelmiş, kiraya veren kişinin ölmüş olması da kira akdini sonlandırmaz, dolayısıyla sizin bir kiracınız var ve o da Ayşe.

Ben sizin yerinizde olsam mevcut davayı bırakır, hemen Ayşe'ye icra takibi yaparım. Eğer Ayşe de kalkıp ben kiracı değilim derse (ki onun açısından ciddi hata olur), o zaman fuzuli işgalden gidebilirsiniz. Ancak muhtemelen Ayşe böyle demeyecektir, çünkü kiracılığı kabul etmesi onun lehine.

Öte yandan siz Ayşe'ye takip yapmadan Ali'nin üzerine kaymakamlık veya tahliye davası yoluyla gitmeye kalkarsanız, ellerindeki Ayşe adına olan kira kontratını ibraz edecekler ve sizi durduracaklar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi