Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

satış sözleşmesi yok ,düğün alışverişi borç kimin

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2010, 10:08   #1
Nuriye Değer

Varsayılan satış sözleşmesi yok ,düğün alışverişi borç kimin

Değerli meslektaşlarım,
Düğün öncesi gelin adayı ve damat adayı birlikte mağazaya gidip yatak odası begeniyorlar. Kadın mağazanın eski müşterisi.eşyalar alınıyor kızın evine gönderiliyor. Kızın kendi tapulu evi var.Düğünden sonra o evde oturacaklar. Nikah oluyor. Düğün olmadan boşanma kararı alıyorlar ve tek celsede boşanıyorlar. Mobilya satın aldıkları mağaza kıza takip yapıyor.Kız itiraz etmiş takip durmuş. Alacaklı itirazın iptali davası açtı. Kızın vekili olarak eşyalaırn damat tarafından alındığı savunması yaptık. Boşanırken protokol yapılmamış. Eşyalar halen kızın evinde ve kız bu eşyaların boşanırken kocası tarafından kendisine verildiğini, borçlarının da koca tarafından ödeneceğini söylüyor. Gelin ve damat ayrılırken böyle konuşmuşlar. Satıcının elinde yazılı belge yok. Senet, taksit kartı da yok satıcı kocayı bir kez görmüş .
İtirazın iptali davasında davayı kocayı ihbar ettim.Husumet itirazında bulundum. Yapılacak başka birşey varmı. Bu konuda ispat yükü kimde. Yemin teklif edilirmi kim kime eder.
Teşekkürler.
Old 04-07-2010, 11:40   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yapılacak başka birşey varmı

Davayı ihbar etmekle, rucu davası açacağınızı işaret etmişsiniz.

Husumet eksikliği itirazında bulunup, dava dışı eski kocaya ihbar etmek yerine davaya dahil edilmesi tartışılabilir.

Mağazanın icra takibinde haklı olduğunu düşünüyorum.

Husumet itirazına göre yemin teklifi hazırlayabilirsiniz. Ancak bunun bir işe yarayacağını düşünmüyorum.

Kolay Gelsin...
Old 04-07-2010, 19:18   #3
Nuriye Değer

Eski kocaya davayı ihbar etmekteki amacım belki müdahil olur diye düşündüm. Eşler arasında zorunlu dava arkadaşlığı yoksa bu halde kocayı davaya dahil etmek için zorlayamam.alacaklı vekilinin kocaya davayı teşmil etme gibi bir niyeti yok . Mağaza sahibinin muhatabı hukuken kim olmalı? Husumet itirazı yapıldı ama bakalım mahkeme nasıl karar verecek. Satış akdinde irade sakatlığı var gibi. Koca ödeyeceğim dememiş.Kadın kocası öder sanmış. İşin ilginci kadın eşyaları vermek istemiyor. Boşanırken bende kaldı diyor.
Yanıt için teşekkürler
Old 04-07-2010, 23:45   #4
wellan

İtirazın iptali davalarında ispat yükü hususu aşağıda ki linkte tartışılmıştır.Bu linkte MK 6 maddeyi de gözönünde bulundurarak somut olayınıza uyarlarsanız daha sağlıklı çzöüm bulacağınız görüşündeyim.SAYGILARIMLA.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=40194
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi