Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Deneyim Belgesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2013, 22:28   #1
shrzgl

Varsayılan İş Deneyim Belgesi

Merhabalar;
Üç yıllık ihalelerde sözleşme bedelinin %30 undan fazla iş deneyim belgesinini istenemeyeceğine dair yasal bir dayanak var mıdır?? Buna ilişkin bir dayanak aradım ancak bir şey bulamadım. Veya bilgi eksik veya yanlış mıdır? Öyle ise düzeltir misiniz?
Old 16-09-2013, 12:43   #2
Av.Nevra Öksüz

Sayın shrzgl,
Alıntı:
Yazan shrzgl
...Üç yıllık ihalelerde sözleşme bedelinin %30 undan fazla iş deneyim belgesinini istenemeyeceğine dair yasal bir dayanak var mıdır?? Buna ilişkin bir dayanak aradım ancak bir şey bulamadım. Veya bilgi eksik veya yanlış mıdır? Öyle ise düzeltir misiniz?

Sorunuzun hizmet işi ihalesine dair olduğunu düşünüyorum?
Belirtmediğiniz için ihale mevzuatı çerçevesinde genel bilgi mahiyetinde:

A- Hizmet Alımı İhalelerinde açık ihale usulüyle yapılan ihaleler (4734 sayılı Kanun m.19) ile doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması halinde VEYA savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması halinde VEYA yaklaşık maliyeti 147.633 TL’ye kadar olan hizmet alımlarına dair pazarlık usulü ile yapılan ihalelerde, teklif edilen bedelin % 25’i ile % 50’si aralığında iş deneyimini gösteren belgelerin sunulması istenir.

Yukarıdaki ihalelere konu iş yıllara yaygın olarak gerçekleştirilecek ise:
1 yıldan fazla süreli işlerde: teklif edilen bedelin % 20’si ile % 40’ı aralığında;
2 yıldan fazla süreli işlerde : teklif edilen bedelin % 15’i ile % 30’u aralığında;
3 yıldan fazla süreli işlerde: teklif edilen bedelin % 10’u ile % 20’si aralığında;
iş deneyimini gösteren belgelerin sunulması istenir ve bu oranlar yeterlik kriteri olarak öngörülür.

B- Yapım İşleri İhalelerinde:
1- Açık ihale usulüyle ve doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması halinde VEYA savunma ve güvenlikle ilgili özel durumların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması halinde pazarlık usulü ile yapılan ihalelerde iş deneyim belge tutarı:
a- yaklaşık maliyeti eşik değerin iki katına kadar olan ihalelerde, teklif edilen bedelin % 50’sinden az ve % 100’ünden fazla,
b- yaklaşık maliyeti eşik değerin iki katı ile bu değerin üzerinde olan ihalelerde, teklif edilen bedelin % 50’sinden az ve % 80’inden fazla olmamak üzere;

2- Belli istekliler arasında ihale usulü ile yapılan ihaleler ile açık ihale usulü veya belli istekliler arasında ihale usulü ile yapılan ihale sonucunda teklif çıkmaması VEYA ihalenin, araştırma ve geliştirme sürecine ihtiyaç gösteren ve seri üretime konu olmayan nitelikte olması VEYA İhale konusu mal veya hizmet alımları ile yapım işlerinin özgün nitelikte ve karmaşık olması nedeniyle teknik ve mali özelliklerinin gerekli olan nitelikte belirlenememesi halinde pazarlık usulü ile yapılan ihalelerde iş deneyim belge tutarı:
a- yaklaşık maliyeti eşik değerin iki katına kadar olan ihalelerde, yaklaşık maliyetin %50’sinden az ve %100’ünden fazla,
b- yaklaşık maliyeti eşik değerin iki katı ile bu değerin üzerinde olan ihalelerde, yaklaşık maliyetin %50’sinden az ve %80’inden fazla olmamak üzere;
istenir.
Old 16-09-2013, 21:00   #3
shrzgl

Evet üstadım hizmet alımı ihalesi. Cevabınız için çok teşekkürler. Sanıyorum bu bir derleme değil mi? Nitekim mevzuatta bu şekilde bir düzenleme yok. Yanılıyor muyum? ( Kamu İhale Mevzuatı karışık :S)
Old 17-09-2013, 08:47   #4
Av.Nevra Öksüz

Sayın shrzgl,
Alıntı:
Yazan shrzgl
Evet üstadım hizmet alımı ihalesi. Cevabınız için çok teşekkürler. Sanıyorum bu bir derleme değil mi? Nitekim mevzuatta bu şekilde bir düzenleme yok. Yanılıyor muyum? ( Kamu İhale Mevzuatı karışık :S)

Bakınız: Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliği m.39/3-4...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi