Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Gerekçeli karar yazılmadan istinaf edilebilir ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-06-2024, 11:33   #1
AVUKAT2549

Varsayılan Gerekçeli karar yazılmadan istinaf edilebilir ?

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Tahliye konusuna ilişkin bir davamız karara çıktı. Kiracının tahliyesine karar verildi. Davalı kiracı duruşmaya gelmedi. Gerekçeli karar daha yazılmadı. Fakat bugün istinaf dilekçesi sunmuş. Gerekçeli karar yazılmadan istinaf dilekçesi sunulabilir mi ?

Elinizde bu hususla alakalı karar var ise sunabilirseniz memnun olurum. Teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Old 10-06-2024, 15:26   #2
bvroll

Merhaba meslektaşım,

İlgili taraf zaten tefhimle kararı öğrenmiş bulunduğundan, istinaf için gerekçeli kararı beklemek zorunda değildir. Aksi yönde hiçbir karar yahut bilgiye rastlamadım bugüne dek.

Yalnız yerel mahkeme, gerekçeli karar yazılmadan ve nitekim istinaf süresi sona ermeden istinaf mahkemesine gönderemez.
Old 10-06-2024, 15:28   #3
mamafi48

Meslektaşım şahsi kanaatim gerekçeli karar yazıldıktan sonra mahkeme kalemince taraflara tebliğ edilmesi, tebliğ edilmesi akabinde istinaf için taraflara süre verilmesi ve bu süre içerisinde istinaf edilmesi gerektiği yönünde. Zira bu durumun usul kuralı olduğu HMK 349. maddesinde de kanun koyucunun aynı irade ile hareket ettiğini ve usulün esastan önce gelmesi gerektiği düşünüyorum.
Old 10-06-2024, 15:46   #4
bvroll

Alıntı:
Yazan mamafi48
Meslektaşım şahsi kanaatim gerekçeli karar yazıldıktan sonra mahkeme kalemince taraflara tebliğ edilmesi, tebliğ edilmesi akabinde istinaf için taraflara süre verilmesi ve bu süre içerisinde istinaf edilmesi gerektiği yönünde. Zira bu durumun usul kuralı olduğu HMK 349. maddesinde de kanun koyucunun aynı irade ile hareket ettiğini ve usulün esastan önce gelmesi gerektiği düşünüyorum.

Bahsettiğiniz bağlamda; kanun istinaf süresine ilişkin bir usul belirliyor. Kuralı süreye uyguluyor. Öte yandan "istinaf iradesini" kısıtladığını sanmıyorum. Söz gelimi bu durumda, gerekçeli kararın yazıldığı ama tebliğ edilmediği durumlarda da istinaf etmek mümkün olmayacaktır. Kanun koyucunun bu yönden bir kısıtlama getirmediği kanaatindeyim.
Old 11-06-2024, 10:22   #5
AVUKAT2549

Meslektaşlarım fikirleriniz için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi