Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamu İhalesi-Teknik şartnamede yer alan taahhdün niteliği????

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-07-2011, 07:55   #1
plntrn

Varsayılan Kamu İhalesi-Teknik şartnamede yer alan taahhdün niteliği????

Konu özeti şu: 2010 yılında tıbbi bir cihaz ve bu cihaz da kullanılmak üzere X marka film için ihaleye çıkılıyor.İhale üzerinde kalan firma taahhüt ettiği cihaz ve filmleri sözleşmeye uygun olarak teslim ediyor. Söz konusu ihalenin teknik şarnamesinde '' sistemle birlikte teklif verilecek olan filmlerin üreticisi ve temsilcisi firma teklifte belirttiği fiyatın üzerine 5 yıl boyunca çıkamayacağını taahhüt edecek ve piyasalarda oaln indirimli fiyatları yansıtacaktır.'' şeklinde bir yer alıyor ve firma da teknik şartnameye uygunluk beyanında bunu taahhüt ediyor. Şimdi söz konusu filmlerden tekrar alınmak isteniyor. Bu 5 yıllık taahhüt kısmı idareyi tekrar aynı firmadan alım yapmaya zorlar mı?? (İlk ihale sonuçlandığı ve ihale konusu malların alımı da gerçekleştirildiğine göre ben yeni bir ihaleye çıkılması gerektiği düşüncesindeyim.) Teşekkürler.
Old 20-07-2011, 09:02   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Anlamak için...

Alıntı:
Bu 5 yıllık taahhüt kısmı idareyi tekrar aynı firmadan alım yapmaya zorlar mı??

Sayın meslektaşım,

Zorlama'nın

1) Yasal

2) Sözleşmesel,

3) İdare'nin (?) bağlı olduğu mevzuattan doğan

gerekçesi?

Saygılarımla
Old 20-07-2011, 09:23   #3
plntrn

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın meslektaşım,

Zorlama'nın

1) Yasal

2) Sözleşmesel,

3) İdare'nin (?) bağlı olduğu mevzuattan doğan

gerekçesi?

Saygılarımla

4734 s. yasa, idari şartname ve sözleşme hükümlerine baktığımda ben de yasal bir dayanak bulamadım.Yani firmanın bir önceki ihalede verdiği taahhüdün daha sonra yapılacak bir başka ihalede onu bağlayacağını düşünmüyorum.Önceki ihale tamamlandığına, sözleşme konusu mallar teslim edildiğine göre teknik şarnamede yer alan 5 yıllık taahhüdün aslında pratikde bir faydası da olmadığı düşüncesindeyim. Yeniden film almak için ihaleye çıkıldığında bir başka firma ise 1 yıllık taahhütte bulunuyor. Bu durumda ilk ihaledeki firma taahhüdünün daha lehe olduğu şeklinde bir görüşle karşılaştım ancak ben teknik şartnamede yer alan bu taahhütlerin bir sonraki ihaleye firmayı girmeyi ve idarenin de malı ondan almasını zorulu kılacağı düşüncesinde değilim.
Old 20-07-2011, 10:34   #4
Av. Hulusi Metin

Sayın meslektaşım,
O halde konunun hukuksal değil de, "yönetimsel" bir "takdir hakkı" olduğu .
düşünülebilir.
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi