Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yaş Düzeltme (Büyütme) Davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-10-2015, 20:53   #1
Themis0607

Önemli Yaş Düzeltme (Büyütme) Davası

Saygıdeğer Grup Üyeleri, İyi Akşamlar, bu büyük Türk hukuk sitesi camiasına yeni katılmış ve avukatlık stajına yeni başlamış biri olarak bir sorum olacaktı. 16 yaşındaki kardeşimin yaşını büyültmek için annem velisi olarak dava açmak istiyor asliye hukuk mahkemesine. Bunun için davalı taraf olarak hangi nüfüs müdürlüğü gösterilecek doğum yeri nüfus müdürlüğü mü yoksa şu an yaşadığımız yer olan Ankara mı yazılacak. Ayrıca hangi delilleri sunmalıyız. Delil sunmak zorunda mıyız? Kardeşimin kimliğindeki doğum tarihi 10.09.2000 dır. Ama aslındaki doğum tarihi 24.11.1999'dur. Kardeşim Antalya Devlet Hastahanesinde doğmuştur. Doğum raporunu Antalya'ya gidip hastaneden almamız mı gerek yoksa Hakim mi getirtecek bu raporu. Ayrıca dava ne kadar sürer 1 celse de biter mi? Dava harç ve masrafları ne kadar tutar? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 04-10-2015, 16:17   #2
uğur deniz

Yerleşim yeri nüfus müdürlüğü yasal hasım .
Old 04-10-2015, 16:21   #3
uğur deniz

Baba sağ ise babanın davaya muvafakatı gerekir. Resmi bir hastaneden sağlık kurulu raporu ile yaş raporu aldırılır.Sol kol mühürlenir ve resmi yazı ile hastaneye gönderilir.Hastane doğum raporunu mahkeme isteyebilir.Tanık da dinlenir. Kayıt engeli kardeşleri ile en az 180 gün fark olacak şekilde mahkeme düzeltme yapabilir.Harç ve masraflar maktu Asliye Hukuk Mahkemesi görevli.gider avansı artığı karar kesinleştiğinde iade olur.
Old 04-10-2015, 23:13   #4
Themis0607

Sayın Uğur Deniz Bey öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Hastane doğum raporunu deliller kısmında belirtip getirmezsem sorun olur mu ? Mahkeme kendi re'sen isteyebilir mi? Tanık deliline dayanmak zorunda mıyım tanıksız olmaz mı ? Çünkü hastane raporu kesin delil olacak. Bide son olarak davanın maliyeti ortalama ne kadar olur? (tanıklar raporlar haçlar v.s.) Şimdiden çok sağolun.
Old 05-10-2015, 14:27   #5
heidi

Aynı konuda 2 hafta önce açtığımız davanın masrafı 275 TL tuttu. (215 TL gider avansı, 60 TL harçlar toplamı. Bu arada gider avansı 2 adet tanığa göre hesaplandı)

Doğum belgesini deliller kısmında mutlaka belirtin ve "mahkemenin hastaneden istemesini" talep edin. Yani şöyle ifade edebilirsiniz dilekçenizde;
==>
DELİLLER
1) Antalya Devlet Hastanesi tarafından düzenlenmiş, gerçek doğum tarihini gösterir doğum belgesi
Sayın Mahkemenizce adı geçen hastaneden celbini talep ediyoruz. <== Bu şekilde yazabilirsiniz.

Tanık konusuna gelince, aslında haklısınız, hastane kaydı karşısında tanık deliline ihtiyaç duyulmamalı fakat ben yerinizde olsam yine de 2 tanık bildirirdim.
Old 09-10-2015, 14:29   #6
Themis0607

Heidi cevabın için çok teşekkürler benim için çok acıklayıcı olmuş.Aklıma takılan sorular olacaktı. Babanın davaya muvafakatı gerekli mi ve gerekliyse dava dilekçesinde babanın davaya muvafakatı vardır diye mi belirtecez. Ayrıca dava bir celse de biter mi? Biz Antalya Devlet hastenesinden doğum belgesini alabilir miyiz, alma ihtimalimiz varsa dava daha hızlı sonuçlanır mı? Bu arada Sayın Uğur beyin dediği gibi sağlık kurulu raporu aldırılıp sol kol mühürlenip resmi yazı ile hastaneye gönderilme ihtimali var mı, kemik sayımı gibi işlemler yapılır mı?
Old 13-10-2015, 17:55   #7
heidi

Sevgili meslektaşım, biz davayı açarken vekaletnameyi, velayet anne babaya ait olduğundan dolayı, hem anne hem babadan birlikte aldık. (Çünkü evliydiler) Vekaletnameye özel yetki hususu da eklendi. Özel yetkiden kastım "nüfus kayıtlarında düzeltme, yaş tashihi davası açmaya avukat ...'ı vekil tayin ettik" ifadesi geçti vekaletnamede. Eğer sizin anne babanız evli ise dava dilekçesinde davacı olarak her ikisinin adı geçmeli. Ve elbette her ikisi imzalamalı. Eğer evli değiller ise ve velayet hakkı annenizde ise dava dilekçesinde velisi sıfatıyla sadece annenizin adının geçmesinin yeterli olacağını düşünüyorum. (Usulle ilgili aksi bir kanaatte isek bence dava bu sebepten reddedilmez ve şayet babanın muvafakati gerekiyorsa bunun sağlanması için mahkeme size süre verecektir. Öyle bir durumda halihazırdaki derdest dosyanın bilgileri belirtilerek ve kimlik tespiti de yaptırılarak kendisinden alınacak yazılı ifade sanırım yeterli olur. Eğer aynı şehirde ise duruşmaya gelir sözlü olarak bildirir, değilse başka yer asliye hukuk mahkemesi kanalıyla sizin dosyanıza yazılı ifade gönderir.)

Bizim açtığımız davanın ilk duruşması Aralık ayında yapılacak ve o gün karara çıkma ihtimali var evet. Çünkü emniyet yazısını elden takip ettim. (Emniyete yaşı değiştirilecek kişinin aranan şahıslardan olup olmadığı hususunda yazı yazılmasına karar verdi mahkeme) Ayrıca duruşmaya iki şahidimizi de götüreceğiz. Bizim dosyamızda hakim kemik yaşı tespiti için hastaneye sevk kararından sarfınazar etti. Ön incelemeye hazırlık tutanağında sevke karar vermişti ama bugün “ne zaman gelelim” diye sormaya gittiğimde vazgeçtiğini belirtip “arada 2 aylık fark var, bu fark tespit edilemeyebilir, şahitleriniz somut bilgilere dayalı ifadeler verirlerse hastaneye sevke gerek kalmadan karara çıkartabilirim” dedi. Ama şu var ki biz davayı açarken herhangi bir doğum belgesi deliline dayanmadığımız halde (çünkü Urfa Siverek’in bir köyünde ve evde gerçekleşmiş doğum) yine de resen Siverek Nüfus Müdürlüğü’ne yazı yazılarak tescile dayanak doğum belgesi var ise istenmesine karar verdi. Eğer bu yazının cevabı da duruşmaya kadar gelirse bizim davamız ilk celsede karara çıkabilir. Sizin açacağınız davanın karara çıkma ihtimali hakkında “şartlara bağlı” şeklinde cevap verebiliyorum ancak.

Eğer çok acil ise hastaneden imzalı müdürlü doğum belgesini almaya çalışın davayı açmadan önce. Ve dava dilekçenize delil olarak ekleyin. Mahkeme kabul etmez ise zaten hazırlık tutanağı ile kendisi yeniden isteyecektir. Sevgili kardeşim, hakimlerin takdirlerini tahmin etmek zor oluyor bazen. Kurumların tavırlarını da. Örneğin bazı kurum mahkeme yazısını elden takip yetkisiyle götürdüğünüz halde, cevabını size vermeyebiliyor. Yani yazıyı teslim alıyor ama cevabını teslim etmiyor.

Sizden pek farkım yok tecrübe hususunda. Çünkü uzun yıllardır kadastro davasından başka dava takip edemedim. Ben de bahsettiğim yaş tashihi konulu davayı açarken epey araştırma yaptım, tecrübe az ise detay şart çünkü.

Umarım davanızla ilgili yanlış bilgi verdi isem diğer meslektaşlarım düzeltirler. Kolaylıklar diliyorum.
Old 05-07-2021, 10:59   #8
Av.Burak GKÇL

Varsayılan hangi nüfus müdürlüğü

Değerli meslektaşlarım,
Söz konusu davalarda hangiyerdeki nüfus müdürlüğüne dava açılmalıdır?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi