Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

HUMK 113/A maddesi hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2009, 14:40   #1
norm

Varsayılan HUMK 113/A maddesi hakkında

Merhabalar,
Müvekkilim hakkında savcılıkça iddianame düznlenmiş ve dava açıılmış. Daha önce bir mahkemenin vermiş olduğu tedbir kararına uyulmadığından dolayı ceza davası açılmış. Bu konuda bilgisi olanlar paylaşabilirler mi acaba? Biraz acil bir konu. ben de bakınıyorum ama yargıtay kararı eşliğinde olayı ve olabilecekleri ne yapmam gerektiğine bakıyorum.
Şimdiden teşekkürler
Old 23-11-2009, 16:00   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan norm
Merhabalar,
Müvekkilim hakkında savcılıkça iddianame düznlenmiş ve dava açıılmış. Daha önce bir mahkemenin vermiş olduğu tedbir kararına uyulmadığından dolayı ceza davası açılmış. Bu konuda bilgisi olanlar paylaşabilirler mi acaba? Biraz acil bir konu. ben de bakınıyorum ama yargıtay kararı eşliğinde olayı ve olabilecekleri ne yapmam gerektiğine bakıyorum.
Şimdiden teşekkürler

Sayın meslektaşım,
HUMK 113/A'ya muhalefet suçundan açılan davalar pek sık rastlanan türde davalar olmadığından, bu konuda içtihat da az. Bulabildiğim iki içtihadı THS Şerhinde ilgili maddeye işledim, BURADAN ulaşabilirsiniz.
İçtihatları incelediğinizde de görebileceğiniz gibi, sanık vekili olarak bu davada,
- Suç tarihinde ihtiyati tedbirin geçerli olup olmadığı,
- İhtiyati tedbir kararının infaz edilip edilmediği,
- Sanığın ihtiyati tedbir kararından haberi olup olmadığı,
- İhtiyati tedbirin kapsamı ve bu itibarla sanığın eyleminin ihtiyati tedbire aykırılık oluşturup oluşturmadığı,
hususlarına dikkat etmenizi öneririm.
Old 01-04-2012, 17:07   #3
fidel kadastro

Varsayılan HUMK 113/A mı lehe yoksa HMK 398 mi?

Selamlar değerli hukukçular,

Müvekkil hakkında savcılık tarafından HUMK 113/A'ya istinaden dava açılmıştır. Ancak malumlarınız olduğu üzere, HUMK mülga olmuş, yerine HMK gelmiş ve HMK'nın 398.maddesi de HUMK'un aksine bu suçun müeyyidesini ''6 aya kadar hapis cezasından'', ''6 aya kadar disiplin hapsine'' çevirmiştir. Yine HMK, yargılama mercii olarak ceza mahkemesini değil hukuk mahkemesini adres göstermiştir.

Sorularım:

1. hangi kanun daha lehedir?

2. disiplin hapsine hükmedildikten sonra hükmün açıklanmasının ertelenmesi(cezanın ertlenmesi değil) mümkün müdür? (cmk madde 2)
Old 02-04-2012, 15:36   #4
Av. Görkem Gökçen

Sayın Fidel Castronun belirttiğine ek olarak, bilindiği üzere usul hükümleri yürürlüğe girdiği andan itibaren uygulanır. Bu durumda 6 aya kadar disiplin cezası uygulanacaktır. Fakat olaya ceza hukuku açısından baktığımızda lehe olan uygulanır ilkesi gündeme geliyor. ceza kanunu hariç diğer kanunlarda belirtilen ceza hükümleri içinde mi bu ilke geçerli yoksa usul hükümlerine mi tabi olacak?? Ben işin içinden çıkamadım...

Cevaplarınız için teşekkür ederim...
Old 24-03-2014, 20:22   #5
m.kurnaz

Varsayılan benzer olay ile ilgili yardım

değerli meslektaşım karşılaşmış olduğunuz olayın aynısı ile ben de karşı karşıya kaldım.HAGB'nın açıklanması aşamasında ne oldu disiplin hapsi mi verildi son durum ile ilgili bilgi verirmisiniz şimdiden teşekkürler.
hmustafak@hotmail.com

Müvekkil hakkında savcılık tarafından HUMK 113/A'ya istinaden dava açılmıştır. Ancak malumlarınız olduğu üzere, HUMK mülga olmuş, yerine HMK gelmiş ve HMK'nın 398.maddesi de HUMK'un aksine bu suçun müeyyidesini ''6 aya kadar hapis cezasından'', ''6 aya kadar disiplin hapsine'' çevirmiştir. Yine HMK, yargılama mercii olarak ceza mahkemesini değil hukuk mahkemesini adres göstermiştir.

Sorularım:

1. hangi kanun daha lehedir?

2. disiplin hapsine hükmedildikten sonra hükmün açıklanmasının ertelenmesi(cezanın ertlenmesi değil) mümkün müdür? (cmk madde 2)[/quote]
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi