Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Menfi tespit davasının kendiliğinden istirdata dönmesi helinde ıslaha gerek var mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-08-2024, 23:40   #1
av.sukranakkopru

Varsayılan Menfi tespit davasının kendiliğinden istirdata dönmesi helinde ıslaha gerek var mı?

Sevgili meslektaşlarım. Bir banka dolandırıcılığı sonucu müvekkil adına haksız yere tüketici kredisi çekilmiş. Ben de Tüketici Mahkemesinde menfi tespit davası açtım. Dava dilekçemde yalnızca geçerli bir hukuki ilişkinin bulunmadığının tespitini istedim. Alınan bilirkişi raporunda müvekkilin kusurunun olmadığı, bankanın tam kusurlu olduğu ve müvekkilin zararının 60.000 tl olduğu tespiti yapıldı. Bu aşamada menfi tespit davası kendiliğinden istirdata dönecek fakat ben başlangıçta kısmi ya da belirsiz olarak herhangi bir paranın iadesini istemedim. Bu aşamada ne yapmam gerekiyor? Islah mı yazmalıyım diyeceğim ama başlangıçta istirdat talep etmedim. Yoksa hukuki ilişkinin yokluğunun tespiti ile 60.000 tl nin istirdatı şeklinde beyan mı yazmalıyım? Bir de şöyle bir ayrıntı var. Biz menfi tespit davası açtığımızda aslında istirdat koşulları oluşmuş, çünkü müvekkilin maaşından ilk kesinti yapılmış biz davayı açmadan önce. İlk kez de baktığım bi dava olduğu için kafam çok karıştı. Bu alanda bilgi sahibi olan, daha evvel benzer bir dava almış meslektaşlarımın yardımını rica ederim.
Old 29-08-2024, 11:10   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.sukranakkopru
Sevgili meslektaşlarım. Bir banka dolandırıcılığı sonucu müvekkil adına haksız yere tüketici kredisi çekilmiş. Ben de Tüketici Mahkemesinde menfi tespit davası açtım. Dava dilekçemde yalnızca geçerli bir hukuki ilişkinin bulunmadığının tespitini istedim. Alınan bilirkişi raporunda müvekkilin kusurunun olmadığı, bankanın tam kusurlu olduğu ve müvekkilin zararının 60.000 tl olduğu tespiti yapıldı. Bu aşamada menfi tespit davası kendiliğinden istirdata dönecek fakat ben başlangıçta kısmi ya da belirsiz olarak herhangi bir paranın iadesini istemedim. Bu aşamada ne yapmam gerekiyor? Islah mı yazmalıyım diyeceğim ama başlangıçta istirdat talep etmedim. Yoksa hukuki ilişkinin yokluğunun tespiti ile 60.000 tl nin istirdatı şeklinde beyan mı yazmalıyım? Bir de şöyle bir ayrıntı var. Biz menfi tespit davası açtığımızda aslında istirdat koşulları oluşmuş, çünkü müvekkilin maaşından ilk kesinti yapılmış biz davayı açmadan önce. İlk kez de baktığım bi dava olduğu için kafam çok karıştı. Bu alanda bilgi sahibi olan, daha evvel benzer bir dava almış meslektaşlarımın yardımını rica ederim.

Meslektaşım merhaba,

Menfi Tespit davasının istirdata dönüşebilmesi için dava konusu ile ilgili bir ödemenin yapılmış olması ve davada bir tutar beliritlmiş olması gerekir. Sizin açıklamalarınızdan anladığım kadarıyla müvekkilinizin maaşından kesinti yapıldığı.. anlaşılıyor.

O halde;

Öncelikle söz konusu geçersiz kredi sözleşmesi sebebiyle müvekkilinizden tahsil edilen toplam tutarı belirlemeniz gerekir.

Tespitten sonra, dava boyunca olası tahsilatların durdurulması için ihtiyati tedbir kararı verilmesi ve karar tarihine kadar ödenen tüm tutarların faizi ile birlikte istirdatına karar verilmesi hususları, riske etmemek için ıslah yoluyla istenmelidir, düşüncesindeyim.

Not: TBK m122 kapsamına giren faiz ile karşılanamayan bir munzam zarar söz konusu ise onun da karara bağlanmasını istemeniz gerekir.
Old 29-08-2024, 11:54   #3
av.sukranakkopru

Meslektaşım yanıtınız için çok teşekkürler fakat ben dava dilekçemde istirdattan hiç söz etmedim. Yalnızca menfi tespit istedim. Bu aşamada başlangıçta talep etmemişken şimdi ıslah yoluna gidebilir miyim?
Old 29-08-2024, 12:03   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.sukranakkopru
Meslektaşım yanıtınız için çok teşekkürler fakat ben dava dilekçemde istirdattan hiç söz etmedim. Yalnızca menfi tespit istedim. Bu aşamada başlangıçta talep etmemişken şimdi ıslah yoluna gidebilir miyim?

Tam ıslahla mümkün. Fakat aslında ıslah zorunluluğu da yok bence. Zaten kendiliğinden menfi tespit istirdat davasına dönüşüyor.

Siz bir dilekçe yazarak müvekkilinizden haksız tahsil edilen tutarları tarihleri ile birlikte belirtip, ticari faizi ile birlikte istirdatını isteyin ve bu dilekçenizde maaştan tahsilatın önlenmesi için ihtiyati tedbir de isteyin. Not: istirdat tutarı için harç ödemeyi ihmal etmeyin:
Old 29-08-2024, 13:10   #5
av.sukranakkopru

Merhaba meslektaşım. Harç ödenecek ise bir nevi ıslah olmaz mı zaten? Tam ıslah durumunda ne yapmak gerekir daha evvel tam ıslah yoluna hiç gitmemiştim
Old 20-09-2024, 07:07   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.sukranakkopru
Merhaba meslektaşım. Harç ödenecek ise bir nevi ıslah olmaz mı zaten? Tam ıslah durumunda ne yapmak gerekir daha evvel tam ıslah yoluna hiç gitmemiştim

Biraz geç gördüm meslektaşım kusura bakmayın. Menfi tespit davasında dava açılırken ki harç tutarı ile istirdata konu harç tutarı aynı ise zaten başlangıçta tam harç ödenmiş olacağı için ilave harca gerek olmaz. Ancak özellikle dava sırasında da ödeme yapılmaya devam ettiği durumlarda başlangıçta ödenen harç ile istirdatı talep edilen tutar için gereken harç arasında fark oluşur ve o fark da ödenmelidir. Kastım budur.

Tam ıslah kısmi ıslahla aynı yöntemle yapılıyor ama dilekçedeki talep veya talepler önem arz ediyor. Bu konuyu incelemenizi öneriyorum.
Old 20-09-2024, 07:58   #7
av.sukranakkopru

Tamamdır meslektaşım harç kısmını anladım. Peki ıslah sonrası mı harç yatırayım yoksa ıslah yapmadan mı harcını tamamlayayım? Başlangıçta hiç istirdat talep etmedim dava dilekçesinde, yalnızca menfi tespit talep ettim. Ben en iyisi tam ıslah yaparak harcı tamamlayayım
Old 20-09-2024, 08:16   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan av.sukranakkopru
Tamamdır meslektaşım harç kısmını anladım. Peki ıslah sonrası mı harç yatırayım yoksa ıslah yapmadan mı harcını tamamlayayım? Başlangıçta hiç istirdat talep etmedim dava dilekçesinde, yalnızca menfi tespit talep ettim. Ben en iyisi tam ıslah yaparak harcı tamamlayayım

Tam ıslah dilekçesinde kendinizi doğru ifade edemezseniz sorun yaşayabilirsiniz. O nedenle bence şöyle yapın: Menfi tespit davasından sonra ödeme olması halinde davanın kabulü şartları varsa dava istirdat davasına kendiliğinden dönüşür zaten. Siz bir dilekçe yazıp yargılama sırasında ödenen tutarlar olduğunu ve davanın istirdat davasına dönüştüğünü ödenen tutarların istirdatına karar verilmesini talep edin. harcının da ödendiğini belirtin. O arada karşı tarafa ödenen toplam tutar üzerinden harcı hesaplayıp, menfi tespit davasını açarken ödediğiniz harcı düştükten sonra çıkan tutarı harç olarak ödeyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi