Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapuda Tescilde Kötüniyetin İspatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2016, 15:10   #1
Av. Kader DEMİR

Varsayılan Tapuda Tescilde Kötüniyetin İspatı

Merhabalar Sevgili Meslektaşlarım,
1-Müvekkil A, B'ye Noterden genel bir satış vekaleti veriyor ve aralarında adi yazılı bir sözleşme ile ilgili taşınmazı yalnızca C' ye satılacağı hususunda anlaşıyorlar.
2-Vekil B, taşınmazı bir başka şahıs D ye satıyor.( Vekalet görevini kötüye kullanma söz konusu.)
3-Ancak haricen bilmekle beraber, Vekil B ninde söylediği üzere B 3.şahıs D ye taşınmazı gerçekte satmamış, D nin kendisinden olan alacağına istinaden alacağının teminatı olarak devretmiştir. B ve D arasında satışa ilişkin banka hesapları arasında para akışı da yoktur. Müvekkilede yapılan bir ödeme yoktur.
4-Satın alan D, vekil eden ile müvekkil arasındaki adi yazılı sözleşmeyi de bilmektedir. (Vekilin beyanı)
Bu durumda, açacağımız Tapu İptal ve Tescil davasında her ne kadar vekil durumu kabul etse de , taşınmazı alan D ben iyiniyetliyim, taşınmazın parasını vekilden olan alacağıma mahsup ettim, bunun dışındaki hususlar kendi aralarındaki iç ilişki beni ilgilendirmez derse, Kötüniyetli olduğunu hangi delillerle kanıtlayabiliriz.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...
Old 19-11-2016, 20:03   #2
Cumhur Okyay

Tapuda gösterilen satış bedeli rayiç degere uygunsa ve hatta alıcı,bırakın bankayı, yastik altındaki parami getirdim, tapuda vekilin eline saydim,vekil de resmi senede okudum yazdi ve parasını aldigindan dolayı da imzaladı diye bir savunmada da bulunursa,yapacak bir şey kalır mı? Kolay gelsin.
Old 19-11-2016, 21:25   #3
Av. Kader DEMİR

Alıntı:
Yazan Cumhur Okyay
Tapuda gösterilen satış bedeli rayiç degere uygunsa ve hatta alıcı,bırakın bankayı, yastik altındaki parami getirdim, tapuda vekilin eline saydim,vekil de resmi senede okudum yazdi ve parasını aldigindan dolayı da imzaladı diye bir savunmada da bulunursa,yapacak bir şey kalır mı? Kolay gelsin.
Teşekkürler Cumhur bey. Taşınmazın gerçek degerinin yarısı degerde tapuda gösterilen miktar.
Old 20-11-2016, 19:04   #4
Cumhur Okyay

Tapudaki yarı deger, alıcınin kötü niyetini tek basina (başka deliller olmadan) göstermiyor ve fakat vekaletin kötüye kullanılmasi davasinda (sizin de belirttiginiz davada)çok güçlü bir kanıt.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi