Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

maddi hata sonucu yanlış tanık listesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-05-2013, 13:05   #1
hayalihakime

Varsayılan maddi hata sonucu yanlış tanık listesi

Bir boşanma dosyamda dava dilekçesinde maddi hata sonucu yanlış tanık listesi sunulmuş, daha doğrusu başka bir dosyanın tanık listesi yanlışlıkla bu dosyaya tanık listesi olarak sunulmuş.Tanıklar talimat yoluyla dinlendi ve taraflar ve konu ile ilgili bilgilerinin olmadığını bildirdiler.Acı gerçekle talimat ifadelerini okuduğumda karşılaştım.Söz konusu tanıklar diğer dosyamızda tanık olarak dinlendiler.Şimdi maddi hata sonucu yanlışlık olduğunu, bu tanıkların başka bir dosyada dinlendiğini beyan ederek asıl tanık listemizi sunacağım ama ikinci tanık listesi verilme yasağı ile karşılaşacağıma da eminim. Dışardan bakıldığında trajikomik görünen bu durumda müvekkilin şikayeti ile karşılaşmam söz konusu olacak( Forumda daha önce benzer konular açılmış ancak birebir sorunumla benzer olmadığından yeni başlık açmak zorunda kaldım. İçime su serpecek bir cevap ya da örnek durum belirtecek meslektaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 28-05-2013, 13:32   #2
Av.Zengin

Üstad öncelikle üzüldüm. Benim aklıma HMK 145 geldi eğer başarabilirseniz iki istisnayı değerlendirebilirsiz.
Old 28-05-2013, 13:52   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan hayalihakime
dava dilekçesinde maddi hata sonucu yanlış tanık listesi sunulmuş,
HMK 183 bence bu durumlar için konmuş. Uygulanmalı.

Aksi düşünülürse HMK 176 ve devamında düzenlenen ıslah işe yarar kanısındayım. Ama önce HMK 183 uygulanmalı diye düşünüyorum.

Saygılarımla
Old 28-05-2013, 15:05   #4
Av. Fatih KOCATÜRK

Ben de HMK m.183'ün uygulanması gerektiği kanısındayım. Ancak yine herhangi bir yola başvurmadan önce ilgili hakimle görüşmenizde de fayda olacağını düşünüyorum.
Old 28-05-2013, 16:49   #5
hayalihakime

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Ben de HMK 183'ten yola çıkarak hatamı düzeltmeye çalışacağım.Diğer dosyadaki zabıtları ve evrakları da dilekçeme ekleyerek bizzat götürüp hakimle konuşacağım, inşallah herhangi bir sorun yaşamam.İlginize tekrar çok teşekürrler.
Old 28-05-2013, 19:45   #6
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan hayalihakime
Cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Ben de HMK 183'ten yola çıkarak hatamı düzeltmeye çalışacağım.Diğer dosyadaki zabıtları ve evrakları da dilekçeme ekleyerek bizzat götürüp hakimle konuşacağım, inşallah herhangi bir sorun yaşamam.İlginize tekrar çok teşekürrler.

Sayın meslektaşım;

Öncelikle bu konudaki hukuki görüşüm şudur ki; kanunun sadece lafzı değil de, ruhu da dikkate alındığında, maddi bir hata olduğu apaçık ortada olan bu hususunun düzeltilebilmesini hukuk düzeninin koruması gerekmektedir. Aksi takdirde bir çok yasa hükmü katı bir şekilcilikten öte gitmez. Bu konuda bir içtihadı birleştirme kararında, birebir bu olaya da kesin uygulanırlığı tartışılır olsa da, "Bir kanun hükmünün, kanuna konuluş amacına aykırı bir sonuç doğuracak şekilde yorumlanması, hukuk ilkelerine ve kanunun hem sözü ile hem de özü ile uygulanmasını öngören Medeni Kanunun 1. maddesine uygun düşmez (T.C. Yargıtay İçtihadı Birleştirme Genel Kurulu, E. 1996/1, K. 1997/1, T. 22.2.1997)" denilmiştir.

Ancak, ben nedense hakimin talebinizi reddedeceğini, işin nihai kararını Yargıtay'a bırakacağını düşünüyorum.

Bu açıdan;

Diğer meslektaşlarımın tavsiyeleri ve duruşma hakimiyle yapacağınız görüşme sonrası bir netice alamayacağınız kanaatine varırsanız; bence konuyu müvekkilinize uygun bir şekilde izah edin ve kendisinden alacağınız muvafakat yazısı ile duruşmaya katılmayın, böylece dosyanın işlemden kaldırılmasını sağlayın (Tabi bu arada karşı taraf ve/veya vekilinin de davayı takip etmediklerini belirtmeleri gerekecek). 3 aylık süre sonunda davanın açılmamış sayılmasına karar verileceğinden; aynı davayı doğru tanıkları göstererek tekrar açın. En azından bu yol, mevcut durumdaki gibi vahim bir sonuç doğurmayacak, sadece davanın bir müddet uzamasına neden olacaktır.

Bu arada, ayrıca belirtmek gerekir ki, ıslah yoluyla dahi ikinci tanık listesi verilemez ve yine 145. maddenin uygulanma olanağı yoktur.
Old 28-05-2013, 20:34   #7
juristbtl

öninceleme duruşmasına kadar ıslah hakkınızı kullanmak yerine maddi hata dilekçesi verebilirsiniz.
Old 29-05-2013, 08:56   #8
mirican

ıslah ile yeni bir tanık listesi verilmesi hukuken mümkün değildir. bu nedenle öncelikle yapmanız gereken diğer dosyadaki delil ve tanık beyanlarının fotokopilerini almak, yeni tanıklarının isim adres ve tc kimlik numaralarının bulunduğu ve durumun maddi hatadan kaynaklandığı anlatan dilekçe ile birlikte dosyanın hakimi ile görüşmektir. bu haliyle olumsuz sonuçlanacağını düşünmüyorum. herkesin başına gelebilir.
Old 30-05-2013, 17:04   #9
hayalihakime

Dilekçemi hazırladım yarın ilçede olmasına rağmen bizzat götürüp hakimle konuşarak teslim edeceğim.Eğer kabul etmeyecekse dilekçeyi hiç sunmayıp dosyayı müracaata bırakmak sanırım mantıklı olacak.Sizlerin de belirtmiş olduğu gibi maddi hata olduğu apaçık ortada ve bana göre de kabul edilmesi gerekli.Hepinize çok teşekkürler sonucu paylaşacağım..
Old 30-05-2013, 17:06   #10
hayalihakime

Alıntı:
Yazan juristbtl
öninceleme duruşmasına kadar ıslah hakkınızı kullanmak yerine maddi hata dilekçesi verebilirsiniz.

Sayın meslektaşım ilk yazımda da belirtmiş olduğum gibi dosya ön inceleme aşamasını çoktan geçti, belirtmiş olduğum tanıklar talimat yoluyla dinlendi ve konu ile ilgilerinin olmadığını söylediler.Bu zamana kadar neden beklediniz diyeceksiniz durumu talimat cevapları gelene kadar farketmedim
Old 22-08-2013, 10:35   #11
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan hayalihakime
Sayın meslektaşım ilk yazımda da belirtmiş olduğum gibi dosya ön inceleme aşamasını çoktan geçti, belirtmiş olduğum tanıklar talimat yoluyla dinlendi ve konu ile ilgilerinin olmadığını söylediler.Bu zamana kadar neden beklediniz diyeceksiniz durumu talimat cevapları gelene kadar farketmedim

Sayın meslektaşım sizin başınıza gelen bu olay benim başıma da gelmişti bir hukuk davamda. Öninceleme aşamasını çoktan geçmiş olan bir davamda ve tanık listesi verdiğimizde tüm tanıkların isim adres ve TC numaralarının başka bir hukuk dosyası ile karışmış olduğunu ve yanlış tanık listesi dilekçesi verildiğini duruşmaya tam gireceğim esnada farkettim. Bunun üzerine duruşmada hakime maddi bir hata yapıldığını bir başka dava dosyamız ile karıştırıldığını ve bu sebeple tanık listesini ivedilikle sunacağımı belirttim ve duruşma tutanağına da bu şekilde geçirildi. Akabinde yeni tanık listemizi dosyaya ibraz ettik ve tanıklarımız talimat ile dinlendi. Hiç bir sorunda yaşanmadı hukuk, açıdan.. Umarım sizin sorununuzda çözülmüştür Kolay gelsin ..
Old 13-09-2013, 17:02   #12
hayalihakime

Benzer sorun yaşayabilecek meslektaşlarım olabilir düşüncesi ile yazımın sonucunu paylaşmak istedim.

Konuya ilişkin maddi hata dilekçesi hazırladım, dilekçeme dinlenen tanıkların asıl dinlendikleri dava dosyasındaki duruşma zabıtlarını, dava dilekçesini vs ekledim.Asıl dinletmek istediği tanık listesini de ekleyerek bizzat ilçeye gidip hakimle görüşerek durumu izah edip dilekçemi sundum.

Geçen haftaki duruşmada da tanıklarımızı hazır ettik ve duruşmada dinlendiler Cevap yazan herkese tekrar teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi