Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taşınmaz Satim Vaadİ AlacaĞin Temlİkİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-10-2012, 17:54   #1
mustafacamli

Varsayılan Taşınmaz Satim Vaadİ AlacaĞin Temlİkİ

Kooparatif tarafından kat karşılığı yapılan sitenin 50 dairesi arsa sahibine veriliyor. Arsa sahibi tarafından bu dairelerinden biri noter tarafından düzenlenen taşınmaz satım vaadi sözleşmesi ile Ayşeye 500 TL'ye devrediliyor. Ayşe de yine noter tarafından düzenlenen taşınmaz satım vaadi sözleşmesi ile bu taşınmazı müvekkiim Fatma ya 40.000 TL'ye devrediyor. Kooparatif de müvekkilime oturduğunuz daire bizim çıkın diyor. Bu durumda;

1-)Alacağın temliki hükümlerine dayanarak arsa sahibine,kooparatife ve Ayşe'ye aynı dava da husumet yöneltebilir miyim?

2-)Açacağım bu dava da talebim ne olmalıdır?(terditli bir dava durumu söz konusu olabilir mi?)

Şimdiden tüm tecrübeli saygıdeğer meslektaşlarıma teşşekkür ederim. Saygılarımla
Old 10-10-2012, 19:38   #2
denizizm

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=25279 bilgiler aydınlatabilir mi tamamını okuyamadım ama bağlantılı sorunuzla.
müv fatma nın amacı vaad edilen daire almak olmaz ise verilen satış bedelini almak olduğuna göre husumet daire teslim edecek kooperatife bu kabul edilmeme ihtimaline karşı bedeli almak için de ayşe ye (bedel için ) yöneltilmeli sanırım.
Old 11-10-2012, 10:29   #3
y.can_hukuk

Alıntı:
Yazan mustafacamli
Kooparatif tarafından kat karşılığı yapılan sitenin 50 dairesi arsa sahibine veriliyor. Arsa sahibi tarafından bu dairelerinden biri noter tarafından düzenlenen taşınmaz satım vaadi sözleşmesi ile Ayşeye 500 TL'ye devrediliyor. Ayşe de yine noter tarafından düzenlenen taşınmaz satım vaadi sözleşmesi ile bu taşınmazı müvekkiim Fatma ya 40.000 TL'ye devrediyor. Kooparatif de müvekkilime oturduğunuz daire bizim çıkın diyor. Bu durumda;

1-)Alacağın temliki hükümlerine dayanarak arsa sahibine,kooparatife ve Ayşe'ye aynı dava da husumet yöneltebilir miyim?

2-)Açacağım bu dava da talebim ne olmalıdır?(terditli bir dava durumu söz konusu olabilir mi?)

Şimdiden tüm tecrübeli saygıdeğer meslektaşlarıma teşşekkür ederim. Saygılarımla

merhaba

Olayda satış vaadinden bahsetmişsiniz, sorularınız ise alacağın temlikine yönelik? Konuyu netleştirebilir misiniz?
Old 11-10-2012, 15:47   #4
mustafacamli

Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Vaad alacaklısının bu hakkını devri alacağın temliki hükmünde olduğu için sorularım bu doğrultuda oldu.Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi