Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif yönetim kurulunda 1. dereceden yakınımız olması halinde hukuki danışmanlık yapma konusunda engel teşkil eder mi?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2012, 13:06   #1
Av. Aslı Kaya

Varsayılan Kooperatif yönetim kurulunda 1. dereceden yakınımız olması halinde hukuki danışmanlık yapma konusunda engel teşkil eder mi?

Değerli meslektaşlarım,
Öncelikle herkesin yeni yılını kutluyorum.
Kooperatif hukuki danışmanlığı yapma konusunda kooperatif yönetim kurulunda 1. dereceden yakınımızın olması hukuki danışmanlık yapma ve işleri yürütme konusunda sıkıntı oluşturur mu?

Bu konuya ilişkin bir yasal bir dayanak bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa hukuki dayanağı ile birlikte yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.
Old 02-01-2012, 13:13   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aslı Kaya
Değerli meslektaşlarım,
Öncelikle herkesin yeni yılını kutluyorum.
Kooperatif hukuki danışmanlığı yapma konusunda kooperatif yönetim kurulunda 1. dereceden yakınımızın olması hukuki danışmanlık yapma ve işleri yürütme konusunda sıkıntı oluşturur mu?

Bu konuya ilişkin bir yasal bir dayanak bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa hukuki dayanağı ile birlikte yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

Yasak olmayan şey, serbesttir. Babanızın ortak ya da müdürü olduğu şirketin avukatlığını yapmanız nasıl normalse, bu da öyle.
Old 02-01-2012, 13:18   #3
Av. Aslı Kaya

Sayın Aladağ teşekkür ederim, bende aynı şekilde düşünüyorum ancak bir başka meslektaşım bunun ticari kazanç sağlanacağı yönünde sıkıntı yaşanabileceğini ve yakınımın istifa etmesinin uygun olacağını söylemiş, dolayısıyla ben de emin olamadım.

Her ne kadar aynı fikirde olmasam da hukuki bir dayanak da bulamadım, kooperatifler ile ilgili çok fazla detay olduğundan kooperatifle ilgili ayrı bir düzenleme var mıdır diye düşünmekteyim.
Old 02-01-2012, 14:00   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Aslı Kaya
Sayın Aladağ teşekkür ederim, bende aynı şekilde düşünüyorum ancak bir başka meslektaşım bunun ticari kazanç sağlanacağı yönünde sıkıntı yaşanabileceğini ve yakınımın istifa etmesinin uygun olacağını söylemiş, dolayısıyla ben de emin olamadım.

Her ne kadar aynı fikirde olmasam da hukuki bir dayanak da bulamadım, kooperatifler ile ilgili çok fazla detay olduğundan kooperatifle ilgili ayrı bir düzenleme var mıdır diye düşünmekteyim.

Hayır, ticari kazançla ne ilgisi var; hukuk danışmanlığı avukatların yapabileceği bir iş. Siz mesleğinizi yapacaksınız, herhangi bir sakıncası yoktur.
Old 02-01-2012, 14:51   #5
Av. Aslı Kaya

Haklısınız, kaldı ki bu yönde Avukatlık Kanununda dahi yasaklı işler kapsamında belirtilen bir hüküm de bulunmamakta.
Old 02-01-2012, 18:45   #6
Evren Osman

İs yapma yasağı tebliği var bulursam ekleyeceğim
Old 02-01-2012, 18:48   #7
Evren Osman

*

Kooperatifler ve üst Kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri ile bunların eş ve hısımlarının bağdaşmayan görevlerine ilişkin tebliğ (27/06/2011-tarihli resmi gazete)
KEMAL ÖZMEN- |

Amaç ve kapsam

************ MADDE 1 –(1) Bu Tebliğin amacı; kooperatifler ve üst kuruluşlarının* yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri ile bunların eş ve ikinci derece dahil kan ve kayın hısımlarının bağdaşmayan görev alma yasaklarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

************Dayanak

************ MADDE 2 –(1) Bu Tebliğ, 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 86* ve* Ek 3 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

************Tanımlar

************ MADDE 3 –(1) Bu Tebliğde geçen;*

************ a) Bağdaşmayan görev;

************ 1) Kooperatif ve üst kuruluş yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri için; kooperatif ve ortağı bulunduğu üst kuruluşun, hisse payı ne olursa olsun, hissedarı olduğu tüm şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyeliğini veya denetçiliği,* ücretli olarak* personel veya danışmanlık, müşavirlik, uzmanlık* gibi diğer her türlü görevleri;

************ 2) Kooperatif ve üst kuruluş yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin eş ve ikinci derece dahil kan ve* kayın hısımları için; kooperatif ve ortağı bulunduğu üst kuruluş ile bu kuruluşların yüzde elliden* fazla* hissedarı olduğu şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyeliğini veya denetçiliği,* ücretli olarak* personel (idareci, büro personeli, daimi veya geçici işçi gibi her türlü görevleri)* veya danışmanlık, müşavirlik, uzmanlık* gibi diğer her türlü görevleri;

************ b) Diğer teşekkül; Kooperatif ve üst kuruluşların katıldığı veya ortağı yahut üyesi olduğu üretici birlikleri, başka tür kooperatif ve üst kuruluşları,* organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri,* dernekler gibi kuruluşları,

************ c) Hısım; Kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri veya denetçilerinin ikinci derece dahil kan ve kayın hısımlarını (kendisinin veya eşinin anne, baba, çocuk, torun, kardeş, büyük anne ve büyük babalarını),

************ ç) Kanun; 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununu,

************ d) Kooperatif; Kanun, 1/6/2000 tarihli ve 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun ile 18/4/1972 tarihli ve 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanununa göre kurulup faaliyet gösteren kooperatifleri, tarım satış kooperatiflerini ve tarım kredi kooperatiflerini,

************ e) Üst Kuruluş; Kanun, 1/6/2000 tarihli ve 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun ile 18/4/1972 tarihli ve 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanununa göre kurulup faaliyet gösteren kooperatif birliklerini, bölge birliklerini, merkez birliklerini ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliğini,

************ ifade eder.

*
Old 02-01-2012, 19:21   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Evren Osman
*

Kooperatifler ve üst Kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri ile bunların eş ve hısımlarının bağdaşmayan görevlerine ilişkin tebliğ (27/06/2011-tarihli resmi gazete)
KEMAL ÖZMEN- |

Amaç ve kapsam

************ MADDE 1 (1) Bu Tebliğin amacı; kooperatifler ve üst kuruluşlarının* yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri ile bunların eş ve ikinci derece dahil kan ve kayın hısımlarının bağdaşmayan görev alma yasaklarına ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

************Dayanak

************ MADDE 2 (1) Bu Tebliğ, 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 86* ve* Ek 3 üncü maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

************Tanımlar

************ MADDE 3 (1) Bu Tebliğde geçen;*

************ a) Bağdaşmayan görev;

************ 1) Kooperatif ve üst kuruluş yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri için; kooperatif ve ortağı bulunduğu üst kuruluşun, hisse payı ne olursa olsun, hissedarı olduğu tüm şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyeliğini veya denetçiliği,* ücretli olarak* personel veya danışmanlık, müşavirlik, uzmanlık* gibi diğer her türlü görevleri;

************ 2) Kooperatif ve üst kuruluş yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin eş ve ikinci derece dahil kan ve* kayın hısımları için; kooperatif ve ortağı bulunduğu üst kuruluş ile bu kuruluşların yüzde elliden* fazla* hissedarı olduğu şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyeliğini veya denetçiliği,* ücretli olarak* personel (idareci, büro personeli, daimi veya geçici işçi gibi her türlü görevleri)* veya danışmanlık, müşavirlik, uzmanlık* gibi diğer her türlü görevleri;

************ b) Diğer teşekkül; Kooperatif ve üst kuruluşların katıldığı veya ortağı yahut üyesi olduğu üretici birlikleri, başka tür kooperatif ve üst kuruluşları,* organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri,* dernekler gibi kuruluşları,

************ c) Hısım; Kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri veya denetçilerinin ikinci derece dahil kan ve kayın hısımlarını (kendisinin veya eşinin anne, baba, çocuk, torun, kardeş, büyük anne ve büyük babalarını),

************ ç) Kanun; 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununu,

************ d) Kooperatif; Kanun, 1/6/2000 tarihli ve 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun ile 18/4/1972 tarihli ve 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanununa göre kurulup faaliyet gösteren kooperatifleri, tarım satış kooperatiflerini ve tarım kredi kooperatiflerini,

************ e) Üst Kuruluş; Kanun, 1/6/2000 tarihli ve 4572 sayılı Tarım Satış Kooperatif ve Birlikleri Hakkında Kanun ile 18/4/1972 tarihli ve 1581 sayılı Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri Kanununa göre kurulup faaliyet gösteren kooperatif birliklerini, bölge birliklerini, merkez birliklerini ve Türkiye Milli Kooperatifler Birliğini,

************ ifade eder.

*

Kooperatifler Kanunu'na 29.03.2011 tarihli 6215 sayılı kanun ile eklenen bu ek maddeden haberim yoktu. Sizin sayenizde yeni bir şey öğrendim, teşekkür ederim.

Alıntı:
Ek Madde 3  Kooperatifler ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçileri; bu kooperatiflerin ve üst kuruluşlarının hissedarı oldukları şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyesi veya denetçi olamazlar, personel olarak yahut başka bir şekilde ücretli görev alamazlar.

Birinci fıkrada belirtilen diğer görevleri bulunmasına rağmen kooperatif ve üst kuruluşlarında yönetim kurulu üyesi veya denetçi olarak seçilenler, seçildikleri tarih itibariyle diğer görevlerinden ayrılmak zorundadırlar. Bu görevlerinden ayrılmayanların yönetim kurulu üyeliğine veya denetçiliğe seçilmelerine ilişkin işlemler hükümsüzdür. Seçildikten sonra birinci fıkradaki diğer görevleri edinen kooperatif ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin sonradan edindikleri görevlere ilişkin seçilme veya görevlendirme işlemleri ile sözleşmeler de hükümsüzdür. Yönetim kurulu üyeliğine veya denetçiliğe seçilme işlemleri bu şekilde hükümsüz olanların yerlerine yedekleri çağrılır.

Kooperatifler ve üst kuruluşlarının yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin fiilen bu görevleri yürüttükleri dönemde; bunların eş ve ikinci derece dâhil kan ve kayın hısımları, bu kooperatifler ve üst kuruluşları ile % 50den fazla hissedarı oldukları şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyesi veya denetçi olamazlar, personel olarak veya başka bir şekilde ücretli olarak işe alınamazlar.

Bu madde hükümlerine aykırı uygulamalar denetçiler tarafından araştırılır.

Birinci fıkraya aykırı olarak görev yapmakta olanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde bu görevlerinden sadece birisini tercih ederek diğerlerinden ayrılırlar. Süresi içerisinde tercihte bulunmayanların seçilmiş oldukları kooperatif veya üst kuruluşlarındaki yönetim kurulu üyeliği veya denetçilik görevleri dışındaki diğer görevlerinin tamamı kendiliğinden sona erer.
Old 02-01-2012, 23:06   #9
Av. Aslı Kaya

Sayın Evren Osman,
Bu konudaki aydınlatıcı bilgi ve paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Eklemiş olduğunuz tebliği detaylıca inceledim. Bu konuda aklıma bir soru takıldı. Konu hakkında değerli düşüncelerinizi bekliyorum.

Tebliğin 2.maddesinde "Kooperatif ve üst kuruluş yönetim kurulu üyeleri ve denetçilerinin eş ve ikinci derece dahil kan ve* kayın hısımları için; kooperatif ve ortağı bulunduğu üst kuruluş ile bu kuruluşların yüzde elliden* fazla* hissedarı olduğu şirketlerde, katıldıkları vakıflarda ve diğer teşekküllerde yönetim kurulu üyeliğini veya denetçiliği,* ücretli olarak* personel (idareci, büro personeli, daimi veya geçici işçi gibi her türlü görevleri)* veya danışmanlık, müşavirlik, uzmanlık* gibi diğer her türlü görevleri" bağdaşmayan görevlerden saymakta ise de söz konusu görevleri ücretli olarak yapmanın yasaklı işlerden sayıldığı sonucuna ulaşabilir miyiz? Yani demek istediğim kooperatif yönetim kurulu üyesi ile aramızda yakınlık bulunması halinde ücretli olarak hukuki danışmanlık değil de vekalet ilişkisi ile işleri takip etmek tebliğ kapsamına girer mi?

Saygılarımla...
Old 03-01-2012, 19:53   #10
Evren Osman

Valla Asli hanim Cengiz ustad daha iyi bilir ama sanki ama özünde Yonetim kurullarının yakınlarına menfaat saglamamasi amaçlı çıktığı İcin tebliğ net birsey diyemiyorum size
Old 04-01-2012, 10:01   #11
Av. Aslı Kaya

Benim de emin olamadım ancak kafam tebliğde geçen "ücretli olarak" ibaresine takılmış durumda. Ücretli olarak danışmanlık vs gibi görevlerden bahsedilmekte. Sanki devamlılık arz eden iş ilişkisi içerisinde bu iş karşılığında yapılan bir kazandırma gibi.
Vekalet ilişkisi içerisinde de tabi ki bir kazandırma söz konusu ama devamlılık arz edecek şekilde her ay ödenen bir ücret olmadığı için bu konuda bir istisna olabilir mi diye düşünüyorum.

Ya da öyle düşünmek istiyor da olabilirim

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi