Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif adına arsa alımı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-10-2011, 11:19   #1
Av.Serhat Günenç

Varsayılan Kooperatif adına arsa alımı

252 üyesi bulunan Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi,Milli Emlak tarafından ihaleye çıkarılan arsanın ihalesini kazanıyor. İhaleye girilmesi ve arsanın alınması hususunda tüm prosüdürler yerine getirilmesine rağmen( Genel Kurul kararı vs.) Kooperatifin 12 üyesi, paralarının olmadığını ileri sürerek, ihalesi kazanılan arsanın bedelinden kendilerine düşen maddi yükümlülükleri yerine getirmek istemiyor. İhale yoluyla alınacak arsanın henüz tapu devri yapılmamış. Söz konusu arsa 12 kişi dışarıda bırakılarak, arsanın alınmasına muvafakat eden geri kalan 240 üyenin adına tapuya tescil edilebilir mi?
Old 27-10-2011, 13:42   #2
avmurat

İsminde geçmiyor ancak kooperatifin arsa kooperatifi mi yoksa konut yapı kooperatifi mi olduğunu, amacının ne olduğunu yazarmısınız.
Old 27-10-2011, 14:46   #3
Av.Serhat Günenç

isminde geçtiği gibi yapı kooperatifi, bu kooperatif uzun yıllar önce kurulmuş ve faaliyet gösterdiği bir sanayi sitesi de mevcut. Ancak yeni bir arsa almak için ihaleyi giriyorlar ve yukarda belirtilen sorun oluşuyor. Kooperatifin amacı üyelerin ve kooperatifin genel hizmetlerini karşılayaak tesisler kurmak
Old 27-10-2011, 17:05   #4
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Serhat Günenç
252 üyesi bulunan Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi,Milli Emlak tarafından ihaleye çıkarılan arsanın ihalesini kazanıyor. İhaleye girilmesi ve arsanın alınması hususunda tüm prosüdürler yerine getirilmesine rağmen( Genel Kurul kararı vs.) Kooperatifin 12 üyesi, paralarının olmadığını ileri sürerek, ihalesi kazanılan arsanın bedelinden kendilerine düşen maddi yükümlülükleri yerine getirmek istemiyor. İhale yoluyla alınacak arsanın henüz tapu devri yapılmamış. Söz konusu arsa 12 kişi dışarıda bırakılarak, arsanın alınmasına muvafakat eden geri kalan 240 üyenin adına tapuya tescil edilebilir mi?
Kooperatif yönetimi, genel kurul kararını uygulamakla görevlidir. Ortaklar da karara uymakla. Taşınmaz kooperatif tüzel kişiliği adına alınıp tüzel kişilik adına tescil edilmeli. Akabinde ferdileştirme düşünülebilir. Her ortağa düşen karşılığı da ortaktan/ortaklardan icraen de olsa talep ve tahsil edilmeli. Tahsil edilemiyor ise, borcundan dolayı ortak ihraç edilir. Yerine de yeni ortak alınarak boşluk doldurulur (diye düşünüyorum).
Kolay gelsin.
Old 28-10-2011, 07:40   #6
Evren Osman

Diger ortaklar tapularini aldiktan sonra ( ferdilesme ) olduktan sonra mi yeni bir arsa alacaksiniz ?
Old 28-10-2011, 08:39   #7
avmurat

Ben de tam Kardan Adam'a benzer şeyler yazacaktım ki sorunun biraz farklı olduğunu düşünerek vazgeçtim.Soru sahibi:
"Kooperatifin amacı üyelerin ve kooperatifin genel hizmetlerini karşılayaak tesisler kurmak" olarak beyan etmiş.Yani alacakları bu arsayı ortak tesis olarak kullanacaklar.Zaten kooperatif uzun yıllar önce kurulmuş ve faaliyetteymiş.Muhtemelen ferdileşme de yapılmıştır. Dolayısıyla bu kişilerin ihracı sorunu ne kadar çözecek.Ferdileşme de yapıldıysa yeni üye almanın bir anlamı da olmayacak.Sitede işyeri olmayan birisi neden üye olsun ki.Ferdileşme olup olmadığını da bilmemiz gerekir diye düşünüyorum.
Old 28-10-2011, 09:58   #8
Av.H.Sancar KARACA

Sayın avmurat,
Kooperatif eli ile önceden edinilen taşınmazlar bakımından ferdileşmenin tamamlanmış olması, yeni edinilen taşınmazlar için -yeni- ferdileşmeye engel teşkil etmez diye düşünüyorum. Ancak, ihale ile alınan taşınmaz bedelinden, payına düşeni ödemeyen ortağı, kooperatif eli kazanılan bu haktan ( "alacakları bu arsayı ortak tesis olarak kullanacaklar" ifadenizi benimsersek, ki öyledir; bu yararlanmadan) mahrum etmenin yasal yolu; muhatap payına düşeni ödemiyorsa veya tahsil edemiyorsak, ortaklıktan çıkarmaktır. Çıkarılan ortak yerine yeni ortak alınması elbette bir zorunluluk olmayıp, bir seçenektir.
"Sitede işyeri olmayan niye üye olsun ki ?" şeklindeki tereddüdünüzü de açabilir misiniz?
Saygı ile.
Old 28-10-2011, 10:35   #9
avmurat

Alıntı:
Yazan Kardan Adam
"Sitede işyeri olmayan niye üye olsun ki ?" şeklindeki tereddüdünüzü de açabilir misiniz?
Saygı ile.
Yeni arsa sitenin ortak ihtiyaçlarını karşılayacak tesis olacaksa sitede işyeri olmayan birisinin bu tesisten faydalanma ihtiyacı da olmayacaktır diye düşünmüştüm.Yatırım v.s.sebeplerle üye olabilir belki.Bununla birlikte alınacak arsanın üyelere tapuda ne şekilde dağıtılacağını da bilmiyorum ancak, sorunun yazımından sanki bir yada bir kaç parsele hissedar olacak şekilde ferdileşme yapılacak gibi anladım.Bu durumda ortaklıktan çıkarılan birinin açacağı ve birkaç yılda sonuçlanacak bir dava sonucu ortaklığa geri dönmesi halinde ciddi sorunlar da yaşanabilir.
Old 28-10-2011, 10:46   #10
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan avmurat
Yeni arsa sitenin ortak ihtiyaçlarını karşılayacak tesis olacaksa sitede işyeri olmayan birisinin bu tesisten faydalanma ihtiyacı da olmayacaktır diye düşünmüştüm.Yatırım v.s.sebeplerle üye olabilir belki.Bununla birlikte alınacak arsanın üyelere tapuda ne şekilde dağıtılacağını da bilmiyorum ancak, sorunun yazımından sanki bir yada bir kaç parsele hissedar olacak şekilde ferdileşme yapılacak gibi anladım.Bu durumda ortaklıktan çıkarılan birinin açacağı ve birkaç yılda sonuçlanacak bir dava sonucu ortaklığa geri dönmesi halinde ciddi sorunlar da yaşanabilir.
Meslektaşım,
Kooperatif eli ile alınan arsanın sağladığı avantajdan veya kooperatif eli ile yapılan hizmetten kooperatif ortağı olmayan birinin - ortaklık aidatı ödemeden de, ancak hizmet bedelini ödeyerek- yararlanması elbette mümkün. Ama kooperatif yönetimi, aidat ödeyen ortağını yararlandırmadığı bu haktan, ortağı olmayan (doğal olarak) aidat ödemeyen birini neden yararlandırsın ki?
Umarım, tereddüdünüze doğru açıdan yaklaştım.
Old 28-10-2011, 11:12   #11
Av.Serhat Günenç

Söz konusu arsa kooperatif tüzelkişiliği adına tapuya tescil edildikten sonra, bedel ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyen ortaklar ihraç edilmeden, genel kurul kararı alarak, arsayı geriye kalan 240 kişiye hisseli olarak devredilebilir mi, bu şekilde soruna çözüm getirilebilir mi
Old 28-10-2011, 15:35   #12
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Serhat Günenç
Söz konusu arsa kooperatif tüzelkişiliği adına tapuya tescil edildikten sonra, bedel ödeme yükümlülüğünü yerine getirmeyen ortaklar ihraç edilmeden, genel kurul kararı alarak, arsayı geriye kalan 240 kişiye hisseli olarak devredilebilir mi, bu şekilde soruna çözüm getirilebilir mi
240 ortağa devir yapıldıktan sonra arsa ile kooperatif tüzel kişiliğinin hukuki ve fiili (arsa için yapılacak giderlerin veya getirilerin muhasebeleştirilmesi gibi ) bağı kalmayacaksa bu çözüm mümkün olabilir (gibi geliyor).
Old 28-10-2011, 20:07   #13
Evren Osman

Kooperatifin asil amaci ortaklarini adina isyerleri veya konutlarin tapularini cikarip ferdilesme isleminin yapilmasidir . Ferdilesme yapildiktan sonra yeni bir arsa alimi icin ortaklara ek bir yukumluluk getirip bunu yerine getirmeyen ortaklari cikarmak kooperatifciligin temel mantigina ne kadar uyar bence tartisilir

Kooperatife ait arsanin daha sonra her ortak adina tapu tescili yapmak kooperatif acisindan bir teslim oldugu icin katma deger Vergisi dogacaktir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi