Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ankara il milli eğitim müdürlüğündeki alacağımızı nasıl tahsil edebiliriz ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2010, 13:37   #1
ufukdmr

Varsayılan Ankara il milli eğitim müdürlüğündeki alacağımızı nasıl tahsil edebiliriz ?

Merhablar,

Ankara il milli eğitim müdürlüğü icra dosyalarımın bir tanesinde borçlu ancak herhangi bir şekilde alacağımız var bunu alcağımızı menkul haczinin dışında nasıl cözebiliriz. Daha önceden ilgili kurumundan alacağını tahsil eden arkadaşların yardımcı olmasını rica ediyorum. saygılar
Old 12-03-2010, 14:15   #2
Av.Hükümdar H.

Alıntı:
Yazan ufukdmr
Merhablar,

Ankara il milli eğitim müdürlüğü icra dosyalarımın bir tanesinde borçlu ancak herhangi bir şekilde alacağımız var bunu alcağımızı menkul haczinin dışında nasıl cözebiliriz. Daha önceden ilgili kurumundan alacağını tahsil eden arkadaşların yardımcı olmasını rica ediyorum. saygılar

YARGITAY
12. HUKUK DAİRESİ
E. 2003/27475
K. 2004/4359
T. 27.2.2004

ÖZET : Devlet malları kavramı, salt devlet tüzel kişiliği içindeki genel ve katma bütçeli dairelerin ellerinde bulunan ve idare ve muhasebesi 1050 sayılı Kanuna tabi malları kapsar. Özel hukuk kurallarına tabi kamu kuruşlarının mallarının devlet malı sayılabilmesi için yukarıda açıklanan koşulların bulunması gerekir. Teşebbüsün taşınır ve taşınmaz mallarının haczedilemeyeceğine ilişkin 57/2. maddesi kaldırıldığından, adı geçen kuruluşların mallarının haczinde yasal bir engel de bulunmamaktadır.
Old 12-03-2010, 14:17   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın ufukdmr;

Milli Eğitim Müdürlüğü'nün tüzel kişiliği bulunmadığından Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine söz konusu borçtan dolayı icra takibi başlatabilirsiniz. Ödeme emrinin tebliğinin ardından ödeme yapılmaz ise, muhtıra tarzında bir müzekkere gönderebilirsiniz. Saygılarımla..

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=25628

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=4353
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi