Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dilekçesiz Eksiz Davetiye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2009, 02:08   #1
Zamanakarsi

Varsayılan Dilekçesiz Eksiz Davetiye

Sayın Meslektaşlarım bir iş davasında davayı açan taraf olarak 3 ay sonra tebligatın altındaki çiziği farketmemenin ceremesini çekiyorum.

Şöyleki:

Duruşmaya on gün kala yeni evrakların fotokopileri için adliyeye gidip dosyayı incelerken karşı tarafa yapılan tebligatın " bu davetiye ekinde dilekçe vardır " kısmının çizik olduğunu farkettim.

Sorduğumda dilekçesiz tebliğ etmişizdir de ondan diye cevap aldım. Neden diye sorduğumda demek ki bir fazla nüsha vermemişsiniz yanıtını aldım . İlk defa başıma geliyor unuttuğumu kabul etmek istemem diğer dosyalarda böyle bi durum yok ama farzedelim ki oyle olsun.

Dosyada harcı yatırılmış havaleli dilekçe varken 10 kuruş için davetiye hazırlayıp içine dilekçe konmadan yollanması beni tam anlamıyla kahretti . Başımdan aşağı kaynar sular döküldü derler ya tam da oyle . Elbette ki bir nüsha fazla verilir ama unutamazmıyız yani . fotokopi için boyle bir durum adalete reva mı olumlu olumsuz her türlü düşünceye açığım . Kabullenemiyorum çünkü. Kalemin boyle bir yukumluluğu varmıdır acaba?
Old 15-01-2009, 09:07   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Üstad iş davası diyorsunuz. Dolayısı ile sözlü yargılama usulü sözkonusu ve yargılamanın sonuna kadar karşı taraf cevap ve delil sunabilir. Boşuna üzülüyorsunuz. Duruşma gününden haberdar olmuş, gelirse dava dilekçesini o gün tebellüğ eder, gelmez ise de siz delillerinizi bildirir, duruşmadan sonra yeniden dava dilekçesini tebliğe çıkarırsınız. İyi çalışmalar.
Old 15-01-2009, 15:49   #3
Zamanakarsi

Sn. Yeshilim
Benim aslında dikkati çekmek istediğim konu karşılıklı özverilerde yaşadığımız dengesizlikti. Tebligatı hazırlarken içine dilekçenin sırf fotokopisi yok diye (umarım öyledir) konulmaması idi beni üzen. Sözlü yargılama olsada zamanaşımı defii konusu ve zamnalaması hususu ayrı bir kargaşa olacak.
Biz ihtilafı yaratıyoruz konu veriyoruz mahkemeye.Ancak bir kağıdı zarf a koymaya üşeniyorlar. İnsan bu kadar mı ? diye düşünüyor. Çevrem de de bu sorunu bir kaç kez yaşayan olmuş. Neticede buda mesleki bir sorun ancak yapılabilecek bir şey yok sanırım .
İncelikli ve samimi düşünceleriniz ile vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03406692 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.