Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Adliye Duvarı Staj ve mesleki dayanışma ilanları, hukuk panel, konferans, toplantı haberleri ve hukukla ilgili her türlü ticari nitelik TAŞIMAYAN duyurular. Tarih içeren aktiviteleri ayrıca Hukuk Takvimize de işleyebilirsiniz.

Enerji alanında faaliyet gösteren bir şirkette çalışmak istiyorum.

Yanıt
Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2007, 10:15   #1
obydr

Önemli Enerji alanında faaliyet gösteren bir şirkette çalışmak istiyorum.

Ankara'da enerji ve çevre alanında faaliyet gösteren özel bir şirkette 2 yıldır danışman avukat olarak çalışmaktayım. Doğalgaz, petrol, ham petrol boru hatları, maden hukuku, elektrik sektörü, çevre alanına ilişkin çalışmalar, hukuki görüş bildirilmesi, rapor hazırlanması, izin ve ruhsat çalışmaları, ...vs gibi alanların yanı sıra kontrat uzmanı olarak hizmet ifa etmekteyim.
Bu alanda faaliyet gösteren bir şirkette çalışmak istiyorum.
Gerektiğinde cv mi yollayabilirim.
Saygılar sunarım.
Old 23-08-2007, 10:25   #2
Av.Cengiz Aladağ

Avukatlık Meslek Kuralları madde 8: "Avukat kendine iş sağlama niteliğindeki her davranıştan çekinir."
Old 23-08-2007, 10:37   #3
obydr

Sn Aladağ,
Hassasiyetinizi anlayışla karşılıyorum ancak buradaki mesajların geneline baktıgımda bir yardımlaşma, eleman ve iş bulma konularının ağırlık kazandığını gördüğüm için ve niteliğini belirtip büro arayan meslektaşlarımın mesajlarını okuduğumda sizin yazdığınız kuralı düşünmek yerine mesleki bir dayanışmanın hakim olduğu güzel bir bölüm olarak nitelendirdiğim için bu bölüme, ilgili mesajımı yazmaktan dolayı herhangi bir sakınca görmemekteyim.
Saygılar sunarım.
Old 23-08-2007, 11:22   #4
Admin

Sayın Av.Cengiz Aladağ ve Sayın obydr,

Bu ilanı gönderirken Sayın obydr'in amacının serbest avukatlık yaparken, dışardan ücret karşılığı bir şirkete danışmanlık yapmak olduğunu düşünmedik. (Eğer öyle ise, Sayın Aladağ'ın belirttiği meslek kuralının geçerli olacağı ve bu durumda ilanın da THS'den kaldırılması gerektiği açıktır).

Ancak bir avukatın maaşlı olarak full time bir şirkette çalışma çabasını ben şahsen madde 8 kapsamında görmüyorum ve bu ilanı da bu kapsamda değerlendirdiğimden, Adliye Duvarı Alanının Yöneticisi olarak ilana müdahalede bulunmadım. Eğer meslek kurallarının 8.maddesini bu kadar katı değerlendirirsek, bir avukatın iş bulma amacıyla bir şirkete özgeçmiş göndermesi, kariyer.net gibi bir siteye özgeçmiş bırakması vs. de mümkün olamayacaktır. Meslek kurallarımızın 8.maddesinin bu faaliyetleri değil, serbest çalışan bir avukatın gelirini arttırmak amacıyla kendine iş temin etme çabalarını engellemeye yönelik olduğu kanaatindeyim.
Old 23-08-2007, 12:55   #5
obydr

Sn Adliye Duvarı Alanı Yöneticisi,
İlginize ve hassasiyetinize teşekkür ederim.Serbest avukatlık yapmıyorum, mesajımda da yazdığım gibi bir şirket bünyesinde ve sadece şirketin işleriyle ilgili olarak, şahsım adına herhangi bir iş almadan kadrolu ve tam zamanlı olarak çalışmaktayım.
İlanı verme amacım işyeri değişikliği yapmaktı.
Saygılar sunarım.
Old 23-08-2007, 12:59   #6
Av.Cengiz Aladağ

Avukatlar arasında astlık üstlük ilişkisi olmadığı gibi, "serbest avukat" - "çalışan avukat" ayrımı da olmadığı inancı ile, tüm avukatların meslek kurallarına uyması gerektiğini (elbette bu meslek kuralları eleştirilebilir, değişmesi için çaba sarfedilebilir) düşünüyorum. Ancak yine de sayın admin'in meslektaşımıza kolaylık sağlayan uygulamasına diyecek sözüm yok. "Admin her zaman haklıdır"
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi